České sportovní radosti za měsíc červen

Letošní rok se konečně přehoupl přes polovinu a měsíc červen, který s sebou opět přinesl inspirativní příběhy ze světa sportu, je úspěšně za námi. Naši sportovci se totiž ani tentokrát nenechali zahanbit a podařilo se jim do světového sportovního dění také přispět svou „troškou“. Takže připravit, pozor, START!

Už začátek šestého měsíce přinesl pozitivní náladu českým fanouškům vodního sportu. A že se rozhodně nejednalo o žádné maličkosti! Na mistrovství světa ve vodním slalomu francouzském Pau obhajoval loňské stříbro z kontinentálního šampionátu v Praze kanoista Vít Přindiš. A neobhájil ho. Proč? Protože získal zlato! Jako šestý ze semifinále zajel krásnou čistou jízdu a potom už jen čekal, jak si povedou jeho další soupeři. Z těch se mu nejvíce přiblížil Polák Dariusz Popiela, který jel jako vítěz semifinále až poslední. Ani on ale nakonec českého borce nepředběhl a o 77 setin sekundy skončil druhý. Vít Přindiš si tak ve svých třiceti letech vybojoval první titul v individuálním závodu.

Další český vodní úspěch se odehrál ve stejný den, tedy 2. června ve švýcarském Lucernu. Na mistrovství Evropy ve veslování tady totiž naše skifařka Miroslava Topinková získala v závodě na 2 000 metrů bronzovou medaili. Ještě v mezičase na patnácti stech metrech jela na šesté příčce a nic nenasvědčovalo tomu, že by nějaký úspěch mohl přijít. Potom však v sobě Mirka našla zbylé síly a mohutným finišem se protlačila až na stupně vítězů. Závod vyhrála Sanita Pusperová z Irska, na druhé pozici pak skončila Jeannine Gmelinová ze Švýcarska.

A do třetice, v ten samý den, tentokrát v německém Duisburgu, se z medaile radoval kanoista Martin Fuksa. V neolympijské trati na 500 metrů skončil na hezkém druhém místě. Byl poražen pouze Brazilcem Isaquiasem Queirozem dos Santosem. Třetí skončil Němec Conrada-Robina Scheibnera.

Hokejbalistky na MS bronzové, mužům medaile těsně utekla

Mistrovství světa v hokejbalu se letos odehrálo ve slovenských Košicích a velice dobře se na něj připravoval i český tým. A to jak ten mužský, tak hlavně ten ženský, který zde obhajoval zlaté medaile z Pardubic 2017. A oběma našim týmům se ze začátku dařilo nadmíru dobře.

Muži po vítězstvích 3:0 nad USA, 12:0 nad Velkou Británií, 7:2 nad Finskem a 2:1 nad Slovenskem suverénně vyhráli svou skupinu a postoupili do čtvrtfinále. To se podařilo i ženskému týmu. Ty nejdříve porazily Velkou Británii 10:0, těsně prohrály s USA poměrem 1:2, po nájezdech porazily Kanadu 1:0 a pak znovu velice těsně podlehly Slovensku (1:2). Po těchto výsledcích si to potom dvakrát rozdaly s britským týmem. Po jasných výhrách 4:0 a 9:0 postoupily do boje o bronz proti domácím Slovenkám.

Po suverénním postupu ze základní skupiny šli čeští muži ve čtvrtfinále na Švýcary, které bez větších problémů vyřadili po výsledku 4:1. A v semifinále je už čekali Finové. Po první bezgólové třetině se naši dostali po čtyřiadvaceti vteřinách do vedení zásluhou Zdeňka Krále. Vedení jim ale nevydrželo příliš dlouho. Ve dvacáté minutě totiž srovnal Toni Lampo a začínalo se tedy znovu od začátku. I přes velkou střeleckou převahu českého týmu ale gól nepadl, a šlo se proto do prodloužení. V něm se po dvou a půl minutách radovali Seveřané. V čase 47:30 je poslal do finále tvrdou ranou z mezikruží Hans Mäenalanen.

A tak na svěřence trenéra Jiřího Mašíka zbyl jen zápas o bronz, kde měli naštěstí pořádnou střeleckou převahu. Jako první šli ale do vedení Kanaďané. V osmé minutě se trefil Danick Martel. Češi ještě do konce první třetiny srovnali. Minutu a čtyřicet vteřin před první sirénou se prosadil Martin Špaček. Druhá třetina proběhla bez gólů. A góly padaly až v posledních pěti minutách. V čase 40:56 skóroval Martin Kručka a přiblížil svůj tým obhajobě bronzových medailí. Hráči ze země javorového listu se ale nevzdali a minutu a dvaatřicet vteřin před koncem srovnali zásluhou bomby Briana Szolgy zpoza levého kruhu. Znovu rozhodovalo prodloužení. Znovu se rozhodlo v čase 47:30. A znovu skončil oranžový míček v české brance. Bronz tak nakonec připadl Kanadě a čeští hráči zůstali na nepopulární čtvrté pozici. Mimo medailové pozice se tak ocitli podruhé v historii konání mistrovství.

Vráti se ale ještě musíme k turnaji žen, přesněji řečeno k zápasu o bronz mezi Češkami a domácími Slovenkami. Výsledek byl nakonec více než jednoznačný. České hráčky díky dvěma gólům Lucie Manhartové, Terezy Palové, Barbory Patočkové a Terezy Radové zvítězily 5:0 a k minulému zlatu si připsaly bronzovou medaili. České hráčky si tímto výkonem navíc drží skvělou bilanci – v celé historii ženských šampionátů, které se konají od roku 2007, ještě ani jednou nechyběly mezi první trojkou.

Karolína Plíšková se skvěle naladila na blížící se Wimbledon

Turnaj WTA v britském Eastbourne byl pro mnohé hráčky posledním testem formy před zahájením slavného Wimbledonu. A Karolína Plíšková ho vzala velice vážně. Za celý turnaj neztratila ani jediný set a zaslouženě si dokráčela pro pohár za vítězství. Při své cestě porazila Rusku Gasparyanovo, Belgičanku Mertensovou, další Rusku Alexandrovovou, Nizozemku Bertensovou a ve finále i Němku Angelique Kerberovou.

Petr Čech je zpátky v Chelsea

Velké cti se dostalo české brankářské legendě Petru Čechovi. Po skončení aktivní hráčské kariéry se vrátil do klubu, kde strávil jedenáct let svého profesionálního života a vyhrál s ním čtyři anglické tituly, Ligu mistrů i Evropskou ligu. Nyní ve slavném londýnském klubu nastoupí jako poradce sportovního a technického úseku.

Ředitelka Chelsea Marina Granovská se k jeho příchodu vyjádřila s nadšením. „Máme velkou radost, že Petra můžeme opět přivítat v Chelsea, která mu tak dlouho byla domovem. Během let, které v klubu strávil jako aktivní hráč, se osvědčil jako jeden z nejoddanějších, nejúspěšnějších a nejohleduplnějších profesionálů, jaké jsme tu kdy měli,“ nešetřila chválou Granovská. „Jsme proto nadšení, že můžeme do dalších let počítat s jeho znalostmi a fotbalovou expertízou. Vždycky jsme měli jasno v tom, že až Petr ukončí kariéru, zase se s ním v Chelsea shledáme, a nemohli jsme si přát lepší načasování,“ dodala.

České volejbalistky vyhrály po sedmi letech Evropskou ligu

Velkého úspěchu dosáhly také české volejbalistky, které dokázaly ovládnout Evropskou ligu a znovu, po sedmi letech, ucítit vůni vítězství. V základní skupině porazily Švédky dvakrát 3:0, Ukrajinky 3:1 a Slovenky taktéž 3:1. Třináct získaných bodů jim bez problému stačilo k prvnímu místu a postupu do Final four, které se letos konalo v chorvatském Varaždinu.

Tam nejprve porazily Bělorusky 3:1 a ve finále stejným poměrem i domácí Chorvatky. Tímto vítězstvím se český tým kvalifikoval do jihoamerického Peru na Challenger cup. Vítěz tohoto turnaje potom postoupil do ligy národů, tedy mezi elitu.

Svěřenkyně Ioannise Athanasopoulose se ničeho však nezalekly a porazily jak Chorvatky, tak i domácí Peruánky. Oba zápasy vyhrály poměrem 3:1 a čekalo je semifinále proti Argentině. I tady to byla poměrně jednoznačná záležitost. Češky zvítězily 3:0 po setech 25:16, 25:19 a 25:23. V závěrečném finále s Kanadou naše hráčky nejdříve jednoznačně prohrály první dva sety, ale pak se zvedly a heroickým způsobem srovnaly na 2:2. A hrál se pátý, zkrácený set. Ten bohužel české lvice nezvládly a padly po výsledku 8:15. Do ligy národů tak sice nakonec postoupily Kanaďanky, české hráčky se ale i tak nemají rozhodně za co stydět.

Autor: David Kubatík

Foto: idnes.cz, isport.blesk.cz, cvf.cz

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy