Česká reprezentace skončila na Švýcarských hokejových hrách na druhém místě

Dalším turnajem hokejové Euro Hockey Tour byly Švýcarské hokejové hry. Český národní tým v konkurenci Švédska, Finska a Švýcarska předvedl pěkné výkony a nakonec skončil druhý. Dres české reprezentace oblékli i tři nováčci, kteří si nominaci do národního týmu vysloužili za své výkony na klubové scéně. Jeli se tak s ostatními poprat o šanci prosadit se v týmu. Jaký byl celý průběh turnaje?

Za normálních okolností bych nyní psal o poháru Prvního programu. Kvůli vyloučení ruské hokejové reprezentace v reakci na válku na Ukrajině se do Euro Hockey tour dostala reprezentace Švýcarska. A jelikož každý účastník pořádá svůj domácí turnaj, konáním toho předvánočního se ujala země helvétského kříže.

Nominace a nováčci českého týmu

Na nominační tiskové konferenci ukázal finský trenér české reprezenatce Kari Jalonen na mnoho hráčů z české Tipsport extraligy, ale i na hokejisty hrající v zahraničních ligách. Na těchto turnajích se většinou berou hráči, kteří mají šanci se ukázat a ti s nejlepší formou, pílí a vytrvalostí mohou ukázat své kvality na světovém šampionátu po boku hráčů hrajících v zámořské NHL. V rámci zkoušení nových hokejistů vzal na turnaj hlavní trenér Jalonen i tři nováčky, kteří si odbyli debut v národním týmu. Prvním z nich je Daniel Voženílek, šestadvacetiletý útočník z Třince, jenž je po přestupu z Českých Budějovic velmi platnou posilou obhájce titulu. Druhým je Kryštof Hrabík, 23letý útočník plzeňských indiánů. Na západ Čech přišel za zámoří, kde se mu nevedlo dle jeho představ. Posledním nováčkem je pak 21letý útočník Liberce Adam Najman, který si díky rostoucímu potenciálu vysloužil možnost hrát za svou rodnou zem.

Na úvod výhra proti mistrům světa

Ač se turnaj hraje ve Švýcarsku, zápas proti Finsku se uskutečnil v Helsinkách, metropoli země tisíce jezer. Utkání hostila helsinská Ice Hall, na kterou má Česká republika dobré vzpomínky, protože v květnu jsme na tomto místě v cestě za bronzovými medailemi zdolali ve čtvrtfinále Německo. Úvodní branka padla z naší přesilové hry. Podrážení Fina Tyrvainena potrestal ve 3. minutě Stránský, který stál na konci krásné kombinace v útočném pásmu. Už za dvě minuty si čeští fanoušci mohli oslavit branku číslo 2. Do střelecké listiny se zapsal Ondřej Beránek. Hráč Karlových Varů při vlastním oslabení nabral rychlost, přebruslil protihráče a zmocněný kotouč poslal za záda brankáře Larmiho.

Další góly padaly až ve třetí třetině. Poněkud překvapivě poloprázdné tribuny viděly kuriózní situaci, kdy střelu Eronena brankář Šimon Hrubec vyrazil tak vysoko, že nikdo nemohu najít puk. Ten se nakonec snesl až za brankovou čáru a domácí Finové snížili na rozdíl jednoho gólu. Opět o dvě branky jsme vedli až tři minuty před koncem utkání díky Davidu Tomáškovi. Střelu sice vyslal po vyhraném vhazování Košťálek, ale za autora branky se považuje hráč, který se jako poslední kotouče dotkl, což byl právě Tomášek, v tomto případě rukou. Ač Finsko ještě 90 vteřin před koncem utkání zdramatizovalo, vítězství 3:1 jsme si nakonec vzít nenechali.

Výhra nad domácím Švýcarskem a fantastický Langhamer

Tentokrát už v samotném dějišti turnaje se odehrál souboj s reprezentací Švýcarska. Hrálo se městě Fribourg, ležící ve stejnojmenném kantonu na západě země. Zdejší aréna byla postavena roku 1983 a pojme až 7 144 diváků. Do branky se tentokrát postavil místo Šimona Hrubce gólman Marek Langhamer. Rodák z Moravské Třebové hraje ve Finsku za Ilves Tampere a původně ani na tomto turnaji nastoupit neměl. Zaskočit musel za zraněného brankáře Vítkovic Aleše Stezku. Langhamer a na druhé straně stojící Hughes deptali svými zákroky hráče v poli. Ti to zkoušeli ze všech možných pozic a všemi možnými způsoby, ale nikdo ne a ne rozvlnit síť.

Dlouhé čekání na branku ukončil v polovině třetí třetiny Jan Košťálek, který se do puku opřel s pořádnou razancí a Česko vedlo 1:0. Kvůli porušení postupu na vhazování byl vyloučen na dvě minuty náš Kodýtek, ale hru ve čtyřech náš tým přečkal bez inkasované branky. Druhý gól do sítě Švýcarů přidal Jiří Smejkal. Němečkova střela minula brankový prostor, nicméně puk se odrazil od mantinelu a útočník švédského Oskarshamnu dorazil kotouč do sítě. Soupeř se rozhodl odvolat brankáře a zkusit něco udělat se zápasem v šesti lidech. A to se povedlo, protože gól Corviho přinesl snížení na 1:2. Srovnání už ale nepřišlo a tak si tři body mohli opět připsat naši hokejisté. Langhamer během utkání čelil celkem 46 střelám, z nichž 45 úspěšně zneškodnil, oba maskovaní muži tak byli po zásluze vyhlášeni hráči utkání za své týmy.

Zraněný Šimon Hrubec a prohra na závěr se Švédskem

Motivace byla před závěrečným zápasem jasná: alespoň bod by České republice zajistil první místo. Soupeřem bylo Švédsko, které nás v listopadu v Českých Budějovicích porazilo 4:1. Hned v 5. minutě měnil český tým brankáře. Ne snad, že by se Šimonu Hrubcovi nedařilo herně, ale nemohl pokračovat kvůli zranění. Zaskočit tak musel Marek Langhamer, který – jak už jsem zmiňoval – chytal proti Švýcarsku skvěle. Švédové se však na nás jak vidno dobře nachystali. Přesilovku nabídnutou po faulu Košťálka Seveřané využili a do vedení poslal tři korunky ve 14. minutě Olofsson.

Ve druhé třetině skóre narůstalo – 26. minuta přinesla branku Heinemana a už o tři góly vedli hráči Švédska díky Fantenbergovi. Šance českých hráčů tolik potřebný gól nepřinesly. Málem se však už na naší straně slavilo snížení. Adam Najman využil přihrávku Tomáška a ač se zdálo, že se jedná o platný gól, puk se zastavil jen na čáře. Naopak definitivní pojistku výhry Švédska do prázdné branky vystřelil Heineman svým druhým přesným pokusem.

Touto výhrou si Švédové se sedmi body ze tří utkání zajistili definitivní prvenství na Švýcarských hokejových hrách. Čeští hokejisté ze tří zápasů dvakrát vyhráli a v celkovém součtu jim tak patří druhá příčka. Důležité však je, že hráči nasbírali nové zkušenosti, které se jim mohou do budoucna velmi hodit.

Autor: Petr Martínek

Sportovní dění pro vás pravidelně sledujeme. Přečtěte si nedávné shrnutí sezony světového šampionátu Formule 1.

Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.