Historii sice prožít znovu na vlastní kůži nemůžeme, ale díky nové mobilní aplikaci Loxper se jí můžeme velmi přiblížit. Učebnice ani nejrůznější knihy o dějinách nevydají za tolik jako poznání skrze vlastní zkušenost. Prostřednictvím aplikace Loxper mohou její uživatelé nahlédnout do historie naší vlasti a dozvědět se více o známých osobnostech nebo zajímavých místech. Uživatel si na začátku zvolí libovolnou trasu, po které postupuje a plní různé úkoly související s událostmi, osobnostmi nebo místy daného příběhu, a přitom sbírá virtuální odměny, tzv. Bohemian Coins.
Místo všední procházky historické poznávání, přesně to nabízí česká aplikace Loxper, jejíž název se skládá z propojení anglických slov Local a Experience. Zakladatelem Loxperu je Jaroslav Haltmar, kterému se v hlavě zrodil nápad na vytvoření aplikace minulý rok na Sicílii, když pozoroval svého kamaráda, jak hraje hru Ingress, využívající rozšířenou realitu. Aplikace Loxper svým uživatelům umožňuje poznat neotřelá místa, na kterých zprvu nic zajímavého není.
„Jde o ucelený zážitek, který spojuje zajímavá místa, příběh osobnosti či události a také herní prvek. Cílem je v první řadě účastníka pobavit, kromě protažení těla jde také o lehké procvičení mozkových buněk. Nechybí ani doporučení na místní gastronomické a další zajímavosti. Zkrátka zážitek by měl být takový, jako by vás vzal na procházku místní člověk,“ přibližuje záměr svého projektu Jaroslav Haltmar pro czechcrunch.cz.
Projekt, na kterém pracovalo 14 lidí, vznikl na podzim minulého roku a letos 13. června byla spuštěna první oficiální verze. Uživatelé mají na výběr z 15 naučných tras po Praze a Brně, jenž seznamují s operací Anthropoid, osobností Jana Žižky nebo 17. listopadem 1989. V průměru mají trasy kolem pěti kilometrů. Kromě délky trasy je zde také vyznačeno, kolik času její absolvování zabírá. Trasy většinou spoluvytvořili lidé, kteří mají k událostem blízký vztah.
„Například trasu o sportovních legendách města Brna vytvořil sportovní redaktor jistého nejmenovaného vlivného brněnského média. Chceme, aby obsah nevznikal proto, že musí, ale aby za tím stála radost a vášeň daného člověka,“ objasňuje Haltmar.
K absolvování trasy je nutné se dostat na počáteční bod a posléze se přesunout na další zastávky, na kterých hráč poodkrývá další část příběhu a řeší připravený úkol. V případě zájmu je možné některé úkoly přeskočit nebo využít nápovědu, ovšem s rizikem, že přijdete o virtuální odměny, tzv. Bohemian Coins, které by měly být v budoucnu využitelné i v reálném světě.
„Kromě zábavy na trase a možnosti se poměřit s dalšími uživateli je naším cílem propojit virtuální svět aplikace se světem reálným. Máme naplánovány aktivity, jak uživatelům umožnit využít získané herní body i v reálném světě formou různých výhod na lokální produkty a služby,“ přibližuje zakladatel Loxperu princip fungování virtuální měny.
Hlavním cílem je postavit svůj obsah především na komunitě, proto Haltmar vyzývá všechny milovníky historie a her, kteří mohou nabídnout zajímavý příběh, aby tým Loxperu kontaktovali. „Po základní dohodě s autorem, o čem trasa bude, dostane autor návod, jak na to, a vzor, v jaké struktuře obsah vytvořit. Za vytvoření trasy je malá odměna a autor také získá podíl na benefitu z trasy,“ sděluje Haltmar.
Cena jedné trasy je 50 korun, přičemž první trasa je vždy pro nové uživatele zdarma. Díky tomu se hráč může rozhodnout, zda se mu aplikace líbí nebo ne. Kromě Prahy a Brna nově vznikají také trasy pro Karlovy Vary, Kroměříž, Děčín nebo České Budějovice.
Autor: Petra Čiklová
Pokud se chcete o historii zajímat ještě podrobněji můžete také vyzkoušet aplikaci HistoryLab, která pomáhala vyučujícím nejen v době karantény.
Zdroj, foto: czechcrunch.cz