Brněnská ZOO představila novou aplikaci pro nevidomé návštěvníky

Blíží se jaro, a mnozí z nás budou jistě plánovat výlety do přírody, nebo třeba do zoologických zahrad. Právě ty jsou vyhledávaným místem, kde můžeme vidět i ty zástupce zvířecí říše, které bychom normálně v našich končinách spatřit nemohli. Aby si pobyt v ZOO užili do jisté míry i nevidomí návštěvníci, vymyslela pro ně ZOO Brno speciální novou aplikaci.

O aplikaci

Aplikace nese název Slyším ZOO Brno a jejím cílem je přiblížit návštěvu oblasti Mniší hory, kde se právě brněnská zoologická zahrada nachází. Účelem této aplikace je zpřístupnit obsah dotykových vzdělávacích panelů a informačních popisků, které jsou rozmístěny po celém areálu zoologické zahrady. Ty poskytují návštěvníkům více informací o chovaných zvířatech.

Vývoj aplikace probíhal ve spolupráci s odborníky, s nimiž vývojáři konzultovali, analyzovali a testovali funkčnost celého projektu. Aby byla aplikace podrobena skutečné zátěži, byli přizváni k jejímu vývoji i jedinci z řad nevidomých. Radek Pavlíček, který na zpřístupnění portálu spolupracoval, zdůvodňuje krok zapojit do vývoje nevidomé takto: „Jen tak je možné dosáhnout tzv. reálné přístupnosti (všem bez rozdílu – pozn. red.), tj. stavu, kdy rozhraní nebude jen splňovat formální požadavky na přístupnost, ale bude zohledňovat to, aby výsledek byl pro tuto skupinu uživatelů skutečně přístupný a použitelný.“

Jak se aplikace používá?

Vývojáři říkají: nehledejte v tom žádnou vědu. K použití aplikace je zapotřebí pouze chytrý telefon a možnost načíst QR kódy u příslušného panelu, z kterého se chcete něco dozvědět. QR kód naleznou zájemci v levém dolním rohu panelu. Po jeho načtení je návštěvník přesměrován na portál, kde se můžeme blíže seznámit jak se samotnými zvířaty, tak i s historií pavilonu, v kterém se právě nalézá. Aplikace také umožňuje jednotlivé pavilony procházet. „Aktuálně mohou nevidomí návštěvníci využít zpřístupnění v Tropickém království, Exotáriu, Kamčatské chalupě, Indiánské chýši a pavilonu primátů,“ uvedl Petr Polívka, koordinátor projektu Zoo Brno.

Uvedením aplikace do provozu tak ZOO nadělila svým návštěvníkům dárek k 70. výročí otevření zoologické zahrady v jihomoravské metropoli. V současné době čítá rozloha areálu 65 hektarů. Kdo by chtěl ZOO navštívit, musí zamířit na Mniší horu, jenž je kousek od brněnské přehrady. K vidění je zde 2 200 zvířat a až na 400 druhů.

Autor: Petr Martínek


O pomoci a zpřístupnění světa nevidomým se u nás na webu dozvíte spoustu věcí. Naposledy jsme vás seznámili s hrou To the Dragon Cave od českého studia Kikiriki Games, která je speciálně přizpůsobená potřebám nevidomých hráčů. Více se dozvíte v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, zoobrno.cz
Foto: zoobrno.cz, 

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy