Babičky a dědečkové předčítají v mateřských školkách

Usednou do křesílka, nasadí brýle a s vlídným hlasem dětem vypráví. Takhle vypadá aktivně strávený čas některých seniorů. Spousta českých mateřských školek otevírá dveře babičkám a dědečkům, kteří chtějí dětem číst pohádky. V některých školkách dokonce začleňují i sourozence či rodiče dětí.

Existuje mnoho takových projektů, které se snaží zapojit aktivní seniory a navzájem přiblížit nejmladší a nejstarší generaci. Jeden z takových projektů je projekt s názvem Přečti, který organizuje nezisková organizace Mezi námi. Do tohoto projektu je zapojeno přes sto pohádkových babiček a dědečků.

„Kdo by mohl dětem číst, ať se s nimi setkává, ať je poslouchá. Nejde jen o to jim číst, ale je i poslouchat. Já mám báječnou zkušenost – ptala jsem se dětí, co chtějí číst, a byla jsem překvapená, jakou pestrost zájmů už jsem viděla,“ říká pohádková babička Olga.

Projekt se snaží o to, aby děti nahlédly do starší generace a sblížily se s ní. Cílem je vytvořit přirozený vztah a přátelství mezi dětmi a seniory. Obě strany si tak předávají důležité poznatky. Děti mohou vnímat klid seniorů a při poslouchání pohádek se rozvíjí jejich fantazie. Senioři zase pocítí vitalitu, nadšení, radost a energii z dětí. Díky této zkušenosti pak získají pocit užitečnosti a potřebnosti.

„Na ulici jsem potkal jednu maminku, kterou jsem viděl poprvé, a moc mi děkovala za to, co pro ty děti dělám. To člověka naplňuje pocitem uspokojení, ale i radosti, že pro ty děti děláme správnou věc,“ říká dědeček Jiří.

Iniciativní jsou také samotné školky, které pořádají vlastní akce. V městečku Drnholec na jižní Moravě chodili v minulém roce do školky číst prarodiče, rodiče, ale i sourozenci dětí. Snažili se zapojit všechny členy rodiny a prohlubovali tak vztah mezi dětmi a jejich rodinami. A nejen to: také motivovat rodiče k tomu, aby pochopili význam a důležitost seznamování dětí s knihami a vytváření kladného vztahu k četbě.

„Dnešní životní styl je odlišný od toho dřívějšího a stáří začíná být vnímáno jako něco, co do dnešní doby moc nezapadá. Kontaktem se seniory chceme u dětí vypěstovat úctu a respekt ke starším generacím. Na letošní akci s názvem Babičko, dědečku, vyprávěj navážeme i tím, že pojedeme vystupovat do domu pro seniory v Jevišovce, kde zase na oplátku my povyprávíme pohádku klientům tohoto zařízení,“ říká učitelka drnholecké školky Iveta Zelenáková.

Interakce se seniory probíhá také ve Znojmě, kde se koná čtení pro předškoláky. Ty pak po pohádce čeká bojový úkol – rozbor textu a pracovní list k pohádce. Do dění zapojují i babičky a rodiče dětí.

„Ze začátku je problém rodiče či prarodiče přemluvit, protože neví, co je čeká. Jde však o úplně stejné čtení pohádky, jako když doma čteme pouze svému jednomu dítěti,“ sděluje Lenka Nováčková, ředitelka MŠ nám. Republiky ve Znojmě.

Čtení probíhá již druhým rokem také v obci Pěnčín v Olomouckém kraji, kde mají babičku, která nejen čte, ale také dětem vypráví příběhy z minulosti, protože je bývalá kronikářka.

„Děti se na ni velmi těší a ohlasy u rodičů jsou jenom pozitivní. Myslím, že je tato činnost velmi přínosná, neboť v dnešním uspěchaném světě vlastní babičky ne vždy mají čas vnoučátkům číst pohádky a tímto spojujeme tyto dvě generace,“ říká ředitelka školky v Pěnčíně Hana Pešková.

V Libnici nad Cidlinou zase funguje vzájemná spolupráce mezi školkou a seniory. Jelikož školka spolupracuje s Diakonií, senioři a školka společně sdílí dvůr. Babičky chodí pravidelně číst pohádky, které si samy přinesou, a děti zase na oplátku recitují básničky, zpívají a mají připravené tanečky pro seniory. Jednou si něco připraví děti, podruhé přichází pozvání od seniorů.

„Děti vnímají seniory a stáří jako přirozenou věc a stařečci zase čerpají energii od dětí. V dětech se pěstuje úcta ke stáří, což je v dnešní době dost důležité. Když se potom vzájemně potkáváme, je to velmi příjemné a děti už volají: ‚To je ta naše babička, co nám četla pohádku!‘ a zdraví ji na dálku,“ říká ředitelka MŠ Šikulka v Libnici nad Cidlinou Kateřina Volšická

Čas strávený s dětmi je jeden z nejnaplnitelnějších momentů pro každého. Vykouzlí úsměv na tváři a jejich slova dokáží zahřát u srdce. Je potřeba mít na paměti, že každá generace té druhé něco předává. Důležité tedy je, aby se takové spolupráce nadále udržovaly a vznikaly nové tam, kde ještě nejsou vytvořené.

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: MŠ nám. Republiky ve Znojmě, MŠ Šikulka Libnice nad Cidlinou

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy