Architektura, která čistí ovzduší

Nová technologie BioSolar Leaf byla vyvinuta týmem vědců na londýnské Královské univerzitě a odborníky ze startupu Arborea. Kouzlo spočívá v tom, že se střešní panely domů pokrývají zelení, a to konkrétně mikrořasami, rozsivkami a fytoplanktonem. Jeden takový panel přefiltruje tolik vzduchu jako 100 vzrostlých stromů.

Rostlinami poseté panely využívají fotosyntézu, v jejímž průběhu se skleníkový plyn ze vzduchu přeměňuje na – pro nás nejdůležitější plyn – kyslík. Zakladatel Arborey Julian Melchiorii se této problematice věnuje již delší dobu a je autorem „živého lustru“ z roku 2017, což je skleněný skvost, který dostatečně a krásně prosvítí místnost a zároveň ji díky přítomnosti řas čistí od oxidu uhličitého.

Jedním z nejznámějších londýnských domů čistících vzduch od škodlivin je Regal House v Covent Garden. Autorem tohoto zeleného projektu je český architekt Petr Štefek. Sám o nové technologii říká: „Jde o hydroponický systém fasád, který byl vyvinutý se záměrem zlepšit kvalitu ovzduší velkých měst, jako je Londýn. Jde o poměrně sofistikovaný systém panelů, které umožňují jednoduchý a ekonomicky nenáročný způsob výživy rostlin.“ (zdroj: irozhlas.cz)

Snad se tento ekologicko-technologický objev v architektuře uchytí a my se v blízké době také budeme moci těšit na podobné domy se zahrádkami na fasádách.

Autor: Magdaléna Kramperová

Foto: thisiscolossal.com, capitalandcounties.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy