Aplikace WocaBee – jak na výuku cizích jazyků ve 21. století

Svět se stává čím dál tím propojenější. To s sebou přináší každodenní interakce s cizími jazyky. Narážíme na ně všude. V televizi, na internetu, ve větších městech často osobně. Obchodní činnost již dávno nemá hranice, a tak znalost cizích jazyků významně rozšiřuje možnosti uplatnění na trhu práce. Jakým způsobem se je ale učit? Autor WocaBee Michal Ošvát vyvinul online aplikaci, která cílí na vzdělávací zařízení. Je toho názoru, že právě tato pomůcka ulehčí práci jak učitelům, tak studentům.

Díky aplikaci WocaBee se výuka slovíček stane pro studenty zábavou. Už to nebude pouhé čtení napsaných slovíček z papíru a přeříkávání si jich v duchu.

 

Nástroj na výuku jakéhokoli jazyka

Aplikace nevyžaduje instalaci. WocaBee se otevře ve webovém prohlížeči. Výhodou tedy je, že ji můžete používat jak na počítači, tak na tabletu nebo telefonu.

WocaBee funguje tím způsobem, že učitel nejdříve objedná aplikaci. V objednávce definuje cizí jazyk, kolik tříd chce vytvořit a počet žáků. Třídám následně vytváří balíky slovíček. Aplikace nemá balíky předpřipravené, což s sebou nese výhodu, že učitel vytváří pouze ta slovíčka, která chce, aby se studenti naučili. Učitel do aplikace vkládá slovíčka psaná ve dvou překladech. Pokud vyučuje angličtinu v České republice, tak budou překlady z češtiny do angličtiny. Jiný učitel působící třeba ve Velké Británii může ale učit například němčinu, a tak zadává slovíčka v angličtině a ty přeloží do němčiny. To, že aplikace není omezena na jeden konkrétní jazyk, je bezesporu její velkou výhodou.

Jak WocaBee funguje

Jak již bylo napsáno výše, učitelé v aplikaci evidují třídy. Do těchto tříd se následně přihlašují studenti. Učitel jednotlivým třídám přidává sety slovíček, které sám vytváří dle probírané látky. Jakmile je nahrán balík slovíček (je možné ho psát ručně, ale také ho importovat z excelovského souboru), může být použit ve všech třídách. Balíky nejsou limitovány časem, takže mohou být  později opakovaně použity i v dalších letech, což učitelům ulehčuje práci tím, že jednou vytvořený balík už nemusí zadávat znovu. Dalším plusem aplikace je, že má v sobě obsaženou databázi slovíček. Když učitel začne psát, vyjíždí mu roletka se slovíčky a on už si zvolí, která z nich chce napsat. Toto slovo se následně automaticky nahraje do formuláře. Učitel již při vytváření balíku stanoví deadline, do kterého mají žáci  procvičit slovíčka formou domácího úkolu. Díky propojenosti balíků na třídy disponuje učitel informací, který student se doma učí a který ne. Učitel má také neustálý přístup k aktuálním datům o chybovosti. Díky tomu přesně ví, se kterými slovíčky je nejčastěji problém a která jsou naopak pro studenty lehká. S WocaBee se student slovíčka učí v několika režimech.  Je k dispozici i modul, který umí slovíčka nebo i celé věty hlasitě přečíst, žáci se tak naučí i správnou výslovnost. Student

  • doplňuje chybějící písmena do překladu slovíčka (např. dům: h – – s e),
  • vybírá správnou odpověď z nabízených slovíček (např. dům: house/carpet/bat),
  • píše překlad (např. dům: _____),
  • volí správný pár slovíček (z 6 nabízených možností jsou dvě přesným překladem).

 

Součástí aplikace je i online písemka, která prověří znalosti studentů. Učitel ušetří čas jednak díky automatickému vyhodnocování a také při tvorbě písemek. 

WocaBee a výhledy do budoucna

Slávka Detková, učitelka na ZŠ J. Hollého v Topolčanech začala aplikaci použivat v německé třídě a zájem studentů o jazyk výrazně vzrostl.„Aplikace WocaBee je to, co jsem už velmi dlouho pro své žáky hledala a doporučuji ji nejen jim, ale i dospělým studentům,“ říká Slávka Detková. Díky pozitivnímu feedbacku plánuje autor aplikace expanzi mimo český a slovenský trh. V Německu, Polsku, Velké Británii, Španělsku a Francii by autor aplikace chtěl mít první uživatele před červnem 2019.

https://www.youtube.com/watch?v=KyQ3zhBA-RM

Pokud Vás aplikace zaujala, máte možnost využít bezplatného 14denního dema, které si můžete objednat na www.wocabee.app.

 TEXT: Nikola Kružberská

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 861

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy