Americké aerolinky zahájily přímé lety na Kubu

K obnovení přímého leteckého spojení mezi Spojenými státy a Kubou došlo už v půlce letošního léta především díky zásluze bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Pochyby o oteplování vztahů mezi těmito státy vyvolalo zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zájem o rozšíření spojení mezi USA a Kubou výrazně vzrostl už v roce 2014. Za loňský rok navštívilo tento karibský ostrov 160 tisíc Američanů a další stovky amerických Kubánců, kteří přijeli navštívit své rodiny. V první polovině tohoto roku vzrostl počet ještě o dalších 84%.

Společnost JetBlue Airways, specializovaná na lety do Karibiku, zahájila spojení úplně jako první. Bylo tomu tak na konci srpna letošního roku a jednalo se o lety z města Fort Lauderdale ve státě Florida do střední části Kuby, přesněji do města Santa Clary. Pro tento týden zavedla na Kubu tři nové lety. Započít pravidelné lety z města Charlotte v Severní Karolíně do Havany plánuje také největší americký přepravce American Airlines a to od středy příštího týdne.

Připojit by se mělo ještě šest amerických aerolinek a podle nové smlouvy by mělo probíhat dvacet přímých letů, z toho čtrnáct z Floridy, jelikož právě zde je největší populace Kubánců.

Budoucí prezident USA Donald Trump se dnes nechal slyšet, že ukončí sbližování s Kubou, pokud její vláda neučiní ústupky ve prospěch Spojených států a kubánského lidu. Zatím však USA i Kuba dodržují smluvenou dohodu z února tohoto roku.

Autor: Alice Dušková