Podnikatel Karel Komárek věnuje českým školám klavíry Petrofu, které odmítla Čína

Přední český výrobce klavírů a pianin Petrof přišel o nedávný obchod, když čínský odběratel odmítl převzít zakázku v důsledku návštěvy předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Měl obavy ze sankcí na své zboží, a tak od obchodu odstoupil. O pozastavené zásilce se dozvěděl miliardář Karel Komárek a rozhodl se, že odmítnutá piana přes svou rodinnou nadaci zakoupí a daruje českým školám jako symbol hrdosti.

Prezidentka společnosti Zuzana Ceralová Petrofová

Návštěva české delegace na Tchaj-wanu se potýká nejen s odpůrci v politice, ale přináší i ekonomické problémy. Čína považuje ostrov za svou vzbouřeneckou provincii a obecně není příliš uznáván jako stát. Poté, co se v Číně začalo mluvit o sankcích na Českou republiku a její zboží, se odběratel začal obávat pokut, na které by neměl peníze a od obchodu odstoupil. Jen pár hodin poté, co Petrof oznámil zrušení čínského obchodu, se rozhodl Karel Komárek piana odkoupit a udělat dobrou věc.

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch jedenáct nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Komárek. „Česko je úspěšná, a hlavně svobodná země. To je to, čeho si osobně nadevše vážím, a tímto drobným gestem si to dovoluji spoluobčanům připomenout,“ doplnil. Postavil se tak za českou rodinnou firmu Petrof a také za hodnoty, které představovala mise šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

V nejbližší době vypíše nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) grantovou výzvu, přes kterou budou moci školy o piana žádat. Sama majitelka a prezidentka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová uvedla, že je celá dodávka za pět milionů korun připravena k expedici na skladě v Hradci Králové. „Vážíme si toho velkorysého kroku a jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil,“ uvedla Ceralová Petrofová.

Pro Petrof jsou obchody s Čínou klíčové, tvoří totiž asi 35 procent jejich podílu. Firma se tak obává dalších negativních dopadů. „Po složitém roce, kterým si všichni procházíme, je taková zakázka více než důležitá,“ dodala Ceralová Petrofová. Kromě toho také Petrof klavíry v Číně vyrábí, loni to bylo téměř šest tisíc nástrojů.

Karel Komárek se svou ženou Štěpánkou

Karel Komárek řídí skupinu KKFF, mezi které patří například Sazka Group nebo MND Group, a v žebříčku časopisu Forbes se loni umístil na třetím místě nejbohatších Čechů. Rodinná nadace, jejíž spoluzakladateli jsou manželé Karel a Štěpánka Komárkovi, se dlouhodobě zaměřuje především na podporu českého kulturního dědictví. Letos se už potřinácté zasloužili o pořádání hudebního festivalu Dvořákova Praha. Kromě toho nadace podporuje kulturní Kennedyho centrum ve Washingtonu a na jaře se podílela v boji proti pandemii, kdy vyplatila 240 organizacím pečujícím o seniory přes 20 milionů korun.

Autor: Tereza Vaňková

Na webových stránkách festivalu Timber si můžete poslechnout netradiční koncert. Pořadatelé vytvořili galerii zvuků stromů a lesů z celého světa. Více se dozvíte v našem článku.

Zdroj: Seznam Zprávy, Forbes

Foto: Petrof, Forbes

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy