Listopad se nenese pouze v duchu chladnějšího počasí, ale také v duchu odlišných kultur. Již čtrnáctý ročník akce Dny Severu pořádá tradičně Skandinávský dům a letos se koná od 31. října do 22. listopadu, a to současně v Brně i Praze. Festival tentokrát návštěvníkům přiblíží téma severských ostrovů. V programu nechybí besedy se severskými hosty, jako jsou Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona, filmová promítání, nebo cestovní přednášky.
Tradiční festival severské kultury Dny Severu se letos opět odehraje v Brně a Praze. Od posledního říjnového dne až do 22. listopadu si návštěvníci budou moci vybrat z mnoha akcí, které program nabízí. Čtrnáctého ročníku pořádaného Skandinávským domem se zúčastní hned několik významných severských hostů.
Z řad severských spisovatelů bude přítomna Clara Törnvall ze Švédska, která nám představí životy lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. Beseda (Ne)viditelní autisté odstartuje festival 31. října v Brně a 2. listopadu v Praze. V Brně bude švédské autorce partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná. V Praze bude druhým hostem Martin Selner, spisovatel a vedoucí Domova sociálních služeb Vlašská.
Z Islandu přijedou do České republiky spisovatelé a partneři Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. Ti se se čtenáři setkají 7. listopadu v Brně a 9. listopadu v Praze. Stefánoss ve středu 8. listopadu mimo jiné uvede film Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.
Skrze román Ohně. Láska a jiné katastrofy islandský pár představí vztah Islanďanů k sopkám a jejich životy na malém ostrově uprostřed moře. „V jejich dílech hraje důležitou roli islandská příroda, přítomnost i minulost islandského venkova, ale i metafyzické otázky po smyslu života,“ přibližuje pro ČTK Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu.
Z filmové produkce v programu najdeme také snímky, ke kterým napsal scénář norský spisovatel Erlend Loe, a to Dvojí život Danii a Bombastický Johan.
Snímek Cesta na Sever: ostrovy následně naplní letošní téma festivalu a představí návštěvníkům Faerské ostrovy, Shetlandy, Lofoty, Svalbard, Ålandy, Gotland nebo Grónsko. Průvodce po ostrovech budou dělat Ferdinand Klindery, nordista Oldřich Heidrich a geobotanik Emil Hadač, následného čtení českých cestopisů se chopí Michal Švec a Martin Severýn. Na ostrovy se znovu vydají během Cestovatelského podvečera: Divoké i malebné ostrovy severní Evropy také přednášející Michal Švec, Tereza Čechová, Jitka Jindřišková a Václav Bacovský.
Dále se v programu můžete těšit na překladatele, propagátora Arktidy a dobrodruha Zdeněka Lyčka, který představí novou knihu grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem. Beseda se uskuteční 14. listopadu a bude probíhat v online podobě.
Festival pořádá tradičně Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v České republice.
Autor: Barbora Mlezivová
Pokud se nemůžete festivalu zúčastnit, nezoufejte. Vydejte se s námi na severské dobrodružství společně s redaktorem Jakubem a jeho cestovními deníčky ze Švédska nebo Islandu.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: skandinavskydum.cz
Foto: skandinavskydum.cz, argo.cz