Pořad The Grand Tour je na streamovací platformě Amazon Prime Video již léta neodmyslitelnou klasikou pro všechny milovníky automobilismu, krásných přírodních scenérií a nenáročného britského humoru. Letos v červnu tento pořad obohatil Prime o další díl s názvem Eurocrash, který se odehrává ve čtyřech zemích střední Evropy. V Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a nakonec ve Slovinsku. Drží si stále tento pořad své kvality? Byly naše luhy a háje vůbec zmíněny? A jak vnímá české diváctvo nový počin od Amazonu? Nejen na to se v dnešním článku podíváme.
Nejprve ale přiblížíme kontext a historii tohoto pořadu. Kromě automobilů je největším tahounem show trio moderátorů. Tito pánové, Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond, se spolu věnují pořadům o autech již více než dvacet let. Před dvaceti lety ale ještě zdaleka nešlo o pořad The Grand Tour, ale o známější motoristický a komediální pořad britské BBC Top Gear. (Ten je v našich končinách známý především díky bezpočtu repríz dostupných ve vysílání stanice Prima Cool.)
V Top Gearu si Jeremy, James a Richard odmoderovali třináct let, čili až do roku 2015. Za těch třináct let si užili spoustu smíchu ale také spoustu legendárních okamžiků jako například: postavení raketového auta s účelem poslat jej do vesmíru, skok s upraveným Mini Cooper z můstku pro skoky na lyžích nebo třeba ozkoušení odolnosti Toyoty Hilux tím, že ji nechají spadnout ze střechy mrakodrapu, který je následně odpálen a zdemolován. A to ještě ani nepadlo slovo o nespočtu speciálů, ve kterých tato trojice moderátorů projíždí různé státy všech kontinentů a čelí různým úkolům a různému nebezpečí.
V roce 2015 vyšlo oznámení, že dojde k obměně sestavy moderátorů, převážné kvůli nespočtu kontroverzí BBC a nejvýraznějšího z moderátorů Jeremyho Clarksona. Spousta fanoušků tak považovala (a stále považuje) Top Gear za mrtvý, nebo aspoň za něco, co už není tak dobré, jak to bývalo. Už od začátku roku 2016 veřejnosti věděla, že se na něčem pracuje a že prsty v tom bude mít Amazon Prime Video. Později přišlo odhalení názvu nové show a první videoupoutávky, ze kterých bylo očividné, že fanoušci starého dobrého Top Gearu se dočkají The Grand Tour. Stejný humor v novém kabátku nyní financovaný Amazonem.
Za těch 7 let, co The Grand Tour funguje, se toho v pořadu odehrálo spoustu. Nikdy se ovšem pořad nevěnoval Česku nebo Slovensku, i přes to, že je v České republice veliká fanouškovská základna a že se české Škodovce na britských ostrovech tak daří. Teď jsme se ale konečně dočkali.
Loni v červnu, se dostalo na povrch, že se štáb GT s Clarksonem, Mayem a Hammondem pohybují v Polsku a plánují výlet po východu střední Evropy. Bohužel už při natáčení oznámili, že se do ČR pořad nepodívají. Bylo tedy až do vydání dílu nejasné, nakolik budou naše zem, nebo aspoň naše auta součástí tohoto dílu. Po zhlédnutí Eurocrash musím přiznat, že jsem s českou stopou velice spokojený. Ale to předbíhám.
Samotný díl nejprve v Gdaňském přístavu na severu Polska informuje o tom, že se moderátoři pokusí uskutečnit více než 2000kilometrový výlet, který ještě nikdy nikdo neuskutečnil. Proto dává smysl, že i auta, ve kterých se rozhodli jet jsou neobvyklá.
Jeremy Clarkson se rozhodl pro japonské auto Mitsuoka Le-Seyde, James May zvolil pidivozítko Crossley CCConvertible a Hammond sáhl po nepopulárním Chevroletu SSR. Už jen tohle je recept pro pořádnou porci zábavy. Té se nám záhy dostane, když zjišťujeme, že Mayovo vozítko Crosley je nesmírně pomalé a nestabilní, tím pádem měl problém celou výpravu stíhat a vždy ke všemu dojel pozdě. Tak tak ale stihnul (produkcí The Grand Tour zinscenovaný) závod historických formulí východního bloku, kterého se nakonec účastnil pouze Richard Hammond díky svým malým rozměrům.
Pokud jste pátrali po české stopě, určitě si nešlo nevšimnout českých vlaječek na některých z monopostů, jejichž majitelé byli očividně Češi. Po závodě se přesouváme do krásného Krakova, kde moderátory kupodivu zaujme muzeum voskových figurín, kde se trochu zvláštně bez ostychů rozhodnou majiteli odcizit figurínu šampiona F1 Nigela Mansella, který jim poté dělá společnost po celou dobu výpravy.
Mnohem výraznější odkazy na Česko se objevují, když se Jeremy, James a Richard přesunou na Slovensko. Zde se na letišti v Piešťanech objeví legendární plátěné vozítko Velorex, řada starých vozů značky Tatra a Škoda, nová Praga Bohema nebo třeba slovenský létající automobil.
Po Slovensku následoval poněkud bizarní přesun do Maďarska. Bizarní proto, že se po cestě naši hrdinové zastavili v maďarské škole pro lučištníky. Zde dostali již klasicky od produkčního Andyho Willmana pár úkolů, které ovšem hravě zvládli. Odnesli si jen pár průstřelů a škrábanců na autech a na figuríně Nigela Mansella.
Následný přesun do finální destinace ve Slovinsku doprovázely překvapivě krásné scenérie a rozhodně se pro nejednoho diváka staly reklamou na dovolenou ve Slovinsku. Jak celá netradiční cesta dopadla, už ale prozrazovat nebudu.
Když se všichni tři shodli na tom, že auta z našich končin jsou úžasná, tak mě to až trochu dojalo, a ani mě nemrzelo, že se přímo do Česka nepodívali. V ten moment jsem si zároveň uvědomil, že oproti ostatním dílům seriálu mi zde něco nesedí.
Později během sledování mi došlo, že se obecně moderátoři vyhýbají urážení obyvatelů daných zemí, automobilů nebo urážkám mezi sebou, což je pro ně tak typické. Možná kromě nevyžádaných úprav Jamese Maye, který se na autech svých kolegů docela vyřádil. Zároveň jsem si ale řekl, že mi to vůbec nevadí, zvlášť když se jedná o naše polské a slovenské bratry. Klidně bych takovou pozitivní atmosféru nechal i do dalších dílů, na kterých už se mimochodem pracuje.
Sám bych tedy celý díl zhodnotil velmi kladně. Kdybychom se pohybovali ve školním prostředí, ohodnotil bych Eurocrash známkou 1−. O úspěchu dílu jsou ale více vypovídající hodnoty ze serverů, které se hodnocení filmů a seriálů věnují. Na Československém ČSFD se tento díl momentálně honosí slušnými 85 % a na mezinárodním serveru IMDb si vede obdobně (8,4 z 10).
Z mého zážitku a z hodnot zmíněných v předešlé větě vyplývá, že nejsme svědky ničeho převratného, ale zároveň úroveň The Grand Tour rozhodně neklesá a vždy skvěle pobaví. Pro každého milovníka automobilů a britského humoru bez hranic, je dle mého názoru zhlédnutí nejen nového dílu, ale i všech předchozích, téměř povinností. A s touhle bombou se s vámi loučím a přeju pěkný zážitek u koukání.
Autor: Lukáš Jakubíček
Chcete se dozvědět více o Praga Bohema? I tomuto sportovnímu automobilu se autor věnoval v dalším ze svých článků.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: topgear.fandom.com, primevideo.com
Foto: youtube.com/@PrimeVideoUK, topgear.fandom.com, driving.co.uk