Čtrnáctý březen je den jako stvořený k tomu být Mezinárodním dnem matematiky. Toto datum se mezinárodně uznávaným způsobem zapisuje jako 3.14., což, jak všichni víme, jsou také první tři cifry čísla pí (π). Mimo to je tento den dnem narození Alberta Einsteina, který by dnes slavil své sto čtyřicáté čtvrté narozeniny. Einstein světu přinesl například teorii relativity nebo třeba vztah mezi energií a hmotností. V matematice a fyzice je ale stále dost neznámých, jejichž hledáním a dokazováním se zabývá mladý matematik Dominik Beck.
Dominik Beck je téměř sedmadvacetiletý matematik, fyzik, pedagog a poeta. Vystudoval matematiku a fyziku pro učitele a teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu. Je to rodák ze Semil, malého severočeského města, kde pořádal některé ze svých populárně naučných přednášek.
Protože den matematiky je příhodně i dnem narození Alberta Einsteina, ráda bych se tě zeptala, jaký k němu máš vztah?
Mně přijde hrozně zajímavý tím, že žil a učil mezi lety 1911 až 1912 v Praze. Vedl tady tři semestry a měl tady i spoustu českých studentů. Vnímám ho jako jednoho z velkých géniů, ale také si uvědomuji, že lidé znají jen E = mc². To ale není jeho největší objev. Já si ho více cením za jeho popis teorie gravitace, protože on úplně změnil to, co pro nás gravitace znamenala. Před Einsteinem byla gravitace o tom, že věci padají na zem. Po Einstenovi je gravitace součástí prostoru. Einstein byl takový matematický amatér, na začátku měl geniální myšlenku, ale trvalo mu deset let, než zvládl své myšlenky zpracovat do matematických rovnic.
Kdo je tvým nejoblíbenějším matematikem nebo fyzikem a proč?
Já bych jich hrozně rád řekl strašně moc, ale asi jedním z mých nejoblíbenějších bude Isaac Newton. Zajímavé mi na něm přijde, že když mu bylo asi 23 let v roce 1666, kdy byl v Londýně velký požár a mor, odstěhoval se na venkov, kde během několika měsíců objevil gravitační zákon, zákony síly, napsal matematické pojednání a vlastně vymyslel úplně novou matematiku.
Kolik znáš znáš desetinných míst čísla pí?
3,1415926… Dříve jsme znal asi 200 míst čísla π, učil jsem se to pro zábavu, ale teď už si jich pamatuji tak dvacet.
Matematika většinou není nejoblíbenějším předmětem ve škole. Čím myslíš, že to je a co by se s tím dalo dělat?
Já si myslím, že matematice by prospěla jistá svoboda. Matematika není to, co se probírá na střední škole, to jsou počty. Proto myslím, že by nemusela být povinná pro všechny. Protože dnes ti v jakékoliv praxi matika ze střední stačit nebude. Dnes když chceš dělat něco s matematikou, tak potřebuješ vyšší vzdělání. Proto mi nedává moc smysl trápit lidi něčím, co jim stejně k ničemu nebude. Já bych rád viděl, aby se ve výuce učilo jak pracovat s nástroji, například kalkulátorem a excelem. Líbí se mi, když si můžou žáci matematiku osahat, třeba když vyrábí platónská tělesa. Myslím, že by matematika neměla tvořit bariéru a být nadmíru vyžadovaná, spíše by měla být více přístupná, volitelná.
Říkáš o sobě, že jsi matematický poeta, vidíš nějakou podobnost v matematice a umění?
Já říkám, že matematika je umění, a když ji dělám, je to stejné, jako kdybych psal báseň. Já se cítím jak Homér. Básně jsou dlouhé, náročné a básník v nich odráží své nitro a v matematice je to podobné. Tvořím něco, nad čím ještě nikdo stejně nepřemýšlel, a skoro to připomíná notovou partituru. Stejně jako básni ne každý dokáže porozumět, tak matematice neporozumíš pouhým pohledem na to, co je tam napsané.
Jaký je život matematika?
Můj je hodně solitérní, jsem dost odcizen od všeho dění. Žiju v malém městě, kde si občas zajedu na výlet na kole a po večerech hodiny počítám příklady. Vyžaduje to hodně práce, ale je to pro mě i jistá forma odpočinku. Není to tak, že bych mohl dělat matematiku každý den. Já to mám tak, že třeba půl roku mě nic nenapadne, a pak z nenadání přijde múza a dostanu nějaký nápad, jak něco vypočítat. To ale není všechno, protože po nápadu přichází měsíce zpracování nápadu a jeho počítání. Nevýhodou je, že nedostaneš moc zaplaceno.
Chtěl jsi s tím někdy seknout?
Ano, hodněkrát, ale nikdy jsem s tím nesekl úplně. Já spíš dlouhodobě přemýšlím, jestli je to udržitelné být fyzikem nebo matematikem v Česku.
Co tě na matematice nejvíce fascinuje?
Nejvíce se mi na ní líbí, jak je otevřená úplně všem. Je inkluzivní, nedělá rozdíl, kdokoliv se jí může věnovat. Je to svoboda mysli. Podle mě to není ani tak o intelektu, jako o tvrdé práci. Když budeš dělat matiku každý den šest hodin, tak se dostaneš na potřebnou úroveň.
Frustruje tě matematika?
V osobní rovině jsem frustrovaný, když mi něco nevychází a počítám to strašně dlouho. A nebo, když zjistím, že třeba rok něco počítám a během toho někdo publikuje článek o tom samém, a já nemám nic.
Autor: Viktoria Židlíková
Přiblížit matematiku i těm, kteří ji úplně neovládají, se snaží také matematický portál Isibalo, o kterém jsme psali zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: Jaroslav Grof