Vydal jsem se pro vás do Říma zjistit, jestli tohle místo stojí za návštěvu. A jaké je tedy hlavní město Itálie skrývající v sobě zároveň nejmenší stát na světě? Řím je poměrně rozlehlé město typicky evropského typu. Jádro tvoří historické centrum, na které se postupně nabalily další městské části. A pokud vás právě historické centrum města zajímá, je dobré podotknout, že pohyb mezi jednotlivými zajímavými místy je velmi jednoduchý. Pokud tedy zvládáte maximálně půlhodinové procházky, nemusíte ani využívat služby MHD.
Jestli toužíte prozkoumat antické kořeny Říma, určitě se nevyhnete i některým památkám, jež mnozí považují za mainstream. Ale jsou to právě tahle místa, která Římu dávají tu správnou atmosféru…
Co navštívit?
Začněme asi úplně nejstarším místem ve městě: Forum Romanum. Starověké budovy vystavěné mezi dvěma pahorky jsou vidět, ať už přicházíte z jakéhokoliv směru. Návštěva tohoto místa je zpoplatněná a je to spíše místo, na které si zajdete, pokud vám zůstane nějaký volný čas. Hned vedle se však nachází také Circus Maximus. Byť už z něj zbyla víceméně jen silueta okruhu, stále vás donutí zastavit se a představit si na něm vozy tažené koňmi, které se tam kdysi proháněly. A když už se pohybujeme v těchto místech, je nutné vyzdvihnout to hlavní – Koloseum. Krátká exkurze dovnitř se vyplatí. Gladiátorská aréna je ohromující stavba svou velikostí i příběhy, které zažila, kromě zápasů gladiátorů se zde totiž pořádaly třeba i námořní bitvy. Pokud se tedy rozhodnete koupit si lístek, udělejte tak rozhodně ještě předtím, než opustíte domov. Fronty mohou být extrémně dlouhé, ale s předem koupeným a následně vyzvednutým lístkem lehce přeskočíte nekonečnou řadu, která vás jinak vyjde i na více než hodinové čekání.
Asi dvacet minut chůze – v občas dost divoké italské dopravě – stačí k tomu, abyste se dostali i k Pantheonu. Na pohled ne příliš významná budova v sobě ukrývá obrovský dóm, který je největším nezpevněným dómem na světě. Jen beton, žádné výztuže, a přesto tato monumentální stavba drží už stovky let. Nahoře pak najdete světlík, který působí jako okno do nebes. Vstup je zdarma, takže se návštěva více než vyplatí, chrám je navíc přímo po cestě, pokud míříte od Kolosea například k Tréviho fontáně.
Tréviho fotnána sama o sobě je však právě jedna z poměrně přeceňovaných atrakcí. Každý se u ní musí vyfotit, což často bývá procedura na několik minut, a tak se kolem fontány neustále tvoří zástupy turistů. Získat solidní výhled na fontánu je tak často poměrně nepříjemný a zdlouhavý úkol. Ve výsledku je fontána poměrně pěknou stavbou, z níž však davy lidí dělají místo, které je možná lepší z vašeho itineráře vyškrtnout. O kousek dál jsou však Španělské schody. I ty jsou sice poměrně frekventované, ale lidé se po schodech a okolí lépe rozprostřou, takže nikdo nikomu příliš nepřekáží, a vy si je tak můžete vyjít až nahoru k obelisku a vychutnat si krásné výhledy na Řím. Co se výhledů týče, existuje už jen jedno lepší místo – a to Castel Sant’Angelo. Budova mimo jiné sloužila také jako mauzoleum císaře Hadriána a později jako součást městského opevnění. Dnes naopak nabízí krásný výhled na celé město, takže je z ní díky svému umístění vidět i přímo na Vatikán.
Městský stát Vatikán je, i přes svou malinkou rozlohu, kterou by předčila kdejaká česká vesnička, záležitost na celý den. Pokud už jste v Římě, určitě si ponechte celý jeden den právě pro tenhle stát ve státě. Místa, která zde určitě stojí za vaši návštěvu, jsou Bazilika svatého Petra, Vatikánská Muzea a Sixtinská kaple, jež je součástí muzejního komplexu. Vstup do baziliky je zdarma, proto bývá často zaplněná lidmi, díky její majestátnosti však budou všichni uvnitř působit jako mravenci. Když se na místo vydáte ráno, davům se o to snáz vyhnete a v muzejích už se i velký počet lidí snadno rozpráší. Vatikánská muzea jsou totiž opravdu rozlehlá a pokud jimi nechcete pouze proběhnout, návštěva vám zabere klidně i přes čtyři hodiny. Jediné místo, kde se nejspíš nevyhnutelně budete proplétat mezi davy, je pak proslulá Sixtinská kaple, známá svými stropními freskami.
Jak se tam dostat, kde spát a na co si dát pozor?
S ubytováním je to obdobný příběh jako s dopravou – Řím nabízí kompletní paletu míst k přespání, od sdílených pokojů až po luxusní hotely. Není problém sehnat ubytování v menším pokoji pro dva za 500 korun na noc, a to jen pár minut od centra. V současné době existují řada možností. Můžete cestu pojmout jako road trip, trasa z ČR do Říma vede kolem Benátek a dále přes Boloň a Florencii. Velmi zajímavých zastávek je tedy po cestě víc než dost. Pokud neradi jezdíte na delší cesty vlastním autem, můžete vyrazit i autobusem, cesta ale bývá zdlouhavá. Nejlepší komerční variantou je proto určitě letadlo, které vás do Říma dopraví během hodiny a půl. Vzhledem k současným cenám vás zpáteční letenka bez problémů vyjde okolo dvou tisíc korun, stačí jen chvíli hledat, nebo si počkat na výhodnou akci.
Jsou tu jen dva pomyslné černé puntíky, které Římu musím udělit a měli byste na ně být připraveni. Řím je opravdu obrazem celé Itálie a Italové jsou mimo jiné známí svým vztahem k nakládání s odpady. A tak se může stát, že budete na ulici obcházet nahromaděné odpadky u popelnic a sem tam narazíte na místa, která prostě nebudou uklizená. Druhým možným problémem, zvlášť pokud cestujete po jihozápadní Evropě, jsou podvodníci s náramky, nabízeči selfie tyčí a různých cetek. Jedná se o černochy, kteří vám často agresivně začnou nabízet „náramky přátelství“ – ty jsou nejdřív zadarmo, ale pak po vás začnou chtít peníze; u ostatních nabízečů už se naštěstí s takovou agresí nesetkáte, ale jsou podobně dotěrní. Stačí je ignorovat a zbavíte se jich. Je ale škoda, že vám tito lidé kazí zážitek a náladu tím, že co chvilku musíte někoho odmítat, nebo rovnou předstírat, že ho ani nevidíte.
Ve výsledku je Řím velmi příjemné město plné výborné kuchyně, inspirující architektury a jedinečné historie. Pokud zvažujete navštívit Itálii, Řím by měl být na prvním místě. A samozřejmě Vatikán. Pokud už jste v Římě, tak je tento městský stát zkrátka must go místo.
Autor: Jakub Jílek
Naše redakce pro vás sbírá tipy po celém světě. Už jste četli o dvou odlišných obrazech slunného Španělska?