Projekt #laskavec letos ocení dvacet čtyři hrdinů. Starají se o lidi, zvířata i krajinu

Při příležitosti Světového dne laskavosti, který připadá každý rok na 13. listopad, ocení Nadace Karla Janečka takzvané laskavce. Projekt #laskavec vyvrcholí dnes ve Stavovském divadle v Praze, kde 24 dobrosrdečných lidí přijme nejen finanční odměnu, ale i tu ve formě potlesku a radosti. I letos mezi ně mimo jiné patří zachránci opuštěných zvířat nebo zapomenutých kulturních památek či lidé, kteří pomáhají jiným osobám.

Jedna z letošních laskavců Jana Kořenová šije speciální onkopanenky a dětským pacientům tak pomáhá lépe snášet léčbu.

Laskavci jsou na první pohled obyčejní lidé, ve skutečnosti ale jde o lidi s velkým L. Ve svém volném čase totiž nezištně pomáhají třeba matkám samoživitelkám, dětem nebo seniorům, pečují o opuštěná zvířata, starají se o chátrající historické památky, kultivují přírodu nebo usilují o to, aby se nezapomnělo na tradice. Společnou nemají jenom pořádnou dávku laskavosti, ale pojí je i odhodlání, odvaha a víra v dobro kolem nás.

„Dobré skutky si zaslouží pozornost, uznání a poděkování. Zároveň věříme, že laskavost je nakažlivá a dokáže být opravdu silnou inspirací pro ostatní,“ vysvětluje Barbora Růžičková, vedoucí oboru laskavosti v Nadaci Karla Janečka, jak vznikla myšlenka udělování cen Laskavec roku. Úplný začátek byl ale ještě jednodušší.

„Historicky úplně prvním oceněným Laskavcem se stal Jindřich Hašek, učitel matematiky a fyziky, který se svým žákům věnuje vysoko nad rámec svých pedagogických povinností. Jeho příběh oslovil přímo zakladatele nadace, matematika Karla Janečka, který toto první ocenění laskavec inicioval,“ vypráví Barbora Pěničková, která v nadaci působí jako manažerka komunikace a koordinátorka projektů.

Oceněná Ester Rišková zachraňuje dostihové koně v důchodu, které by jinak čekala jatka.

Výběr nominovaných je na veřejnosti

Historicky první ročník projektu #laskavec se konal v roce 2017. Kdokoliv může prostřednictvím formuláře na webových stránkách nominovat ty, kterých si váží a které obdivuje za to, co dělají pro společnost. Každý rok je pak z nominovaných vybráno dvanáct laskavců, kteří obdrží odměnu 46 656 korun.

„S kolegy z nadace příchozí nominace pečlivě procházíme – ověřujeme, zda je popisovaná laskavá činnost skutečná, zda neslouží k byznysovým účelům, zkrátka zda je skutečně nezištná. Snažíme se kandidáty také vybírat s ohledem na tematickou pestrost, což se nám myslím daří. Na základě toho zužujeme okruh kandidátů a finální výběr pochopitelně musí schválit Karel Janeček,“ popisuje Pěničková, jak probíhá výběr laskavců po obdržení všech nominací od veřejnosti.

Minulý ročník ale bohužel zasáhla pandemie a vybraní laskavci se svých cen nedočkali, proto tento čtvrtý ročník představí hned 24 osobností, z nichž 12 jich bylo vybráno předešlý rok.

„Atmosféra slavnostního večera a pohled na zaplněný sál je velmi silný zážitek nejen pro laskavce. Je krásné, když celé divadlo tleská těmto neobyčejným lidem stojícím na podiu. O to jsme je minulý rok nechtěli připravit,“ vysvětluje ředitel Nadace Karla Janečka Tomáš Řemínek, proč po uzavření třetího ročníku projektu neproběhl slavnostní večer online jako různé jiné kulturní akce.

Kniha o laskavcích přináší celkem sedm inspirativních a silných lidských příběhů.

Předávání cen navštíví i známé a laskavé osobnosti

Udílením cen a celým slavnostním večerem provede hosty moderátorka Daniela Drtinová a zpěvačka Marta Jandová. Kromě samotného ocenění všech dvaceti čtyř laskavců, kteří si převezmou skleněnou plastiku od designérského studia Dechem, čeká diváky i další zajímavý program.

„Tak jako v předešlých ročnících jsme i letos chtěli večer udělat pro hosty co nejzajímavější. Rádi šíříme laskavé myšlenky, proto jsme oslovili skvělé řečníky z různých oblastí i oborů, kteří pohovoří o tématu laskavosti vzhledem ke svým životním zkušenostem,“ pokračuje Růžičková.

Slavnostního večera se tak zúčastní také lékař a průkopník funkční medicíny Jan Vojáček, o laskavosti sociálních sítích promluví blogerka Tereza Salte spolu s youtuberem Karlem Kovy Kovářem a objeví se i bývalý laskavec Otec Šebestián, františkánský mnich, jenž pomáhá lidem, kteří nikoho jiného nemají. Sérii dvanáctiminutových přednášek uzavřou herec Karel Zima a hudebník Karel Vaněk, kteří se podělí o to, jaké to je, když jeden druhému daruje ledvinu.

S laskavostí pomáhá i kniha o laskavcích

Součástí projektu #laskavec je i nová kniha Dominiky Trčkové Laskavci – příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět. Stejně jako projekt pomáhá i samotná knížka, z každého prodaného kusu putuje 252 korun na podporu laskavých projektů.

„Ohlasy nám chodí skrze sociální sítě a jsou úžasné. Nejčastěji v nich zaznívá, jak moc jsou životní příběhy laskavců inspirativní. A to je přesně to, o co nám jde,“ usmívá se Pěničková, když hodnotí úspěch knihy o laskavcích.

Projekt #laskavec i webové stránky laskavost.cz jsou součástí Nadace Karla Janečka. Ta se snaží motivovat a inspirovat společnost k pozitivním činům a podporuje jednotlivce k tomu, aby se stali vzdělanými, zodpovědnými a šťastnými lidmi. Ti totiž spoluvytváří vzdělanou, zodpovědnou a šťastnou společnost.

Autor: Tereza Stará


Laskavců a hrdinů běžného života mezi námi chodí mnohem více. Příběh jednoho z nich si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: Nadace Karla Janečka

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy