Jógou ke zdravému tělu i mysli. Jak docílit pravidelnosti?

Svou třítýdenní výzvu začínám 17. února. Není to moje první setkání s jógou, takže zhruba vím, co mě čeká a těším se. Před pandemií jsem byla zvyklá na pravidelný pohyb, několik let jsem dělala atletiku, gymnastiku, zkusila jsem i výrazový tanec nebo posilování. Jógu jsem si poprvé vyzkoušela během hodin tělocviku ještě na gymnáziu a už tehdy mě oslovila. Zaujalo mě její pomalé nenucené provedení a klid, který jsem po cvičení cítila. I proto jsem se rozhodla uspořádat si takový „yoga retreat“ doma v obýváku.

Zen v obývacím pokoji

Cvičení se pro mě už během první jarní karantény stalo příjemným únikem z každodenního stereotypu. Navíc je prokázáno, že má pohyb i velmi dobrý vliv na psychiku. Jógu jsem si vybrala proto, že se jedná o sport, který můžu v klidu praktikovat doma, při běhání venku pořád trpím pocitem, že na mě lidé zírají. Navíc nevyžaduje žádné speciální pomůcky, jen podložku na cvičení, kterou lze nahradit i obyčejnou dekou. Navíc jsem chtěla zjistit, zda mi to mimo protažení a posílení svalů přinese i další benefity, jako je například zmírnění stresu a úzkosti, se kterými se v průběhu pandemie bohužel setkávám na denní bázi.

Existuje spousta druhů jógy, různých směrů a škol. Filozofie jógy nespočívá jen ve fyzické aktivitě, kterou si většina z nás představí, je to současně i způsob, jak sjednotit mysl a tělo a nastolit si vnitřní rovnováhu. Já jsem se rozhodla soustředit především na cvičení jako takové, jsem začátečník a myslím si, že je dobré jít na vše postupně a nic neuspěchat.

Yoga with Adriene

Na internetu je spousta online kurzů a videí, některá jsou placená, ale mnoho jich je dostupných zdarma. Vybrala jsem si Yoga with Adriene, což bylo jméno, na které jsem opakovaně narážela v doporučeních jak na internetu, tak i ve svém okolí. Jedná se o lektorku z Texasu, která natáčí videa na youtube, kde jsou volně přístupná pro všechny. Jsou v angličtině, ale vysoká znalost jazyka k nim třeba není. Slovíčka se opakují a video, kde vše vidíte, je ideálním pomocníkem.

Výstižná ilustrace od @annajsem

Adriene má příjemný hlas a celým cvičením vás provede velmi srozumitelně a jednoduše. Líbí se mi, že klade důraz na to, že každý jsme jiný a začínáme s jinými dispozicemi. K většině cviků přidává jednodušší i těžší alternativy, a tak si můžete vybrat, na co se zrovna cítíte. Vytváří také měsíční „kalendáře“, kde na každý den připadá jedno cvičení, což jsem ocenila zejména kvůli motivaci. Tím, že mám předem připravené, co budu cvičit, můžu hned začít a nemusím nic hledat.

Mimo Adriene jsem narazila i na českou lektorku Báru Sedlákovou, která rovněž natáčí volně přístupná videa na youtube. Cvičím někdy i podle ní a vřele ji doporučuji zejména těm, kteří angličtinu neovládají. Navíc je také moc příjemná a vše srozumitelně vysvětlí.

Zen doma v obýváku

První týden cvičení jsem hodně pocítila všechno to vysedávání u počítače. Je normální, že si vaše tělo bude na náhlý přísun každodenního pohybu nějakou dobu zvykat. Určitě se proto připravte na to, že možná budete mít lehce namožené svaly.

Pozice stromu

Zcela upřímně přiznávám, že během prvního týdne byly dny, kdy se mi do cvičení nechtělo, vždy jsem se ale přemluvila. Je to zkrátka o zvyku a mou motivací bylo, že to dělám pro sebe a své tělo. Videa mají většinou dvacet minut až půl hodiny a právě tento čas jsem se rozhodla si v každém dni striktně vyhradit. Cvičím většinou dopoledne před obědem, aby mi nebylo po jídle těžko. S každým dalším dnem si svaly postupně přivykaly a druhý týden už jsem žádnou bolest necítila.

Už nyní vnímám, že jsem více flexibilní, to je ale samozřejmě hodně individuální. Jóga je také skvělá pro zpevnění těla a po celých třech týdnech vidím drobnou změnu k lepšímu každý den. Všímám si i toho, jak sedím u stolu a snažím se chodit více napřímená. Také mi cvičení ohromně pomohlo na bolest zad, kterou teď sezení u počítače jen podporuje. Už jen kvůli tomu chci v józe rozhodně pokračovat.

Je pravda, že těch dvacet minut denně je výborných i na vyčištění hlavy, podobně jako když jdete třeba na procházku. Je to čas, který můžete trávit jen sami se sebou a nemyslet na nic jiného než na jednotlivé cviky. Chce to určitě trpělivost, ze začátku mi myšlenky lítaly všude možně, ale postupně se zklidnily. Často mě během cvičení přešla i bolest hlavy a únava.

Třetí týden už jsem si na každodenní cvičení opravdu navykla a určitě v něm plánuji pokračovat. Líbí se mi, že je jóga pro všechny a můžete si cvičení přizpůsobit sami sobě a svému fyzickému stavu. Cvičit tak nejen v dny, kdy se cítíte plní energie, ale i ve dny, kdy vám není tak dobře. Samozřejmě je důležité nikdy necvičit přes bolest a především si uvědomit, že pokud jeden nebo dva dny vynecháte, je to v pořádku. Podstatné je, abyste se cítili dobře a postarali se o sebe a svou tělesnou schránku, když to potřebuje. Už jen to do principu jógy dokonale zapadá.

Autor: Ema Švingerová


Kromě internetových videí vás v rámci domácího cvičení mohou dostat do formy také mobilní aplikace. Jednou takovou je například Fitify, která zastoupí roli vašeho osobního fitness trenéra.


Foto: creativevip.net, @annajsem

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy