Geotermální skleník pomáhá v Coloradu k celoroční úrodě

Vypěstované ovoce a zelenina po celý rok. To se snaží naučit místní obyvatele i návštěvníky v americkém Coloradu. A to i přes překážku nadmořské výšky města Pagosa Springs, která je známá geotermální aktivitou. Město totiž leží ve výšce 2 180 metrů nad mořem a vegetační období trvá méně než 80 dní v roce. K pěstování proto nyní využívají horké prameny, které vyvěrají z nitra Země.

Geotermální skleníky v Pagosa Springs, foto: BBC.com

V centru města postavila nezisková organizace The Geothermal Greenhouse Partnership tři nápadné skleníky, ve kterých chce celoročně pěstovat zeleninu právě s využitím geotermální energie. Zatím jediný funkční skleník je využíván jako vzdělávací centrum. Najdete tady třeba hroznové víno či rajčata a navštěvují jej místní studenti, kteří se zde učí o rostlinách a získávají další znalosti nejen z biologie, ale i matematiky a dalších přírodních věd. Dvakrát týdně se skleník otevírá také pro veřejnost.

Horká voda z městských geotermálních vrtů pomocí výměníků tepla ohřívá vodu, která v chladných měsících vytápí skleník s edukačním centrem. Obdobná technologie bude fungovat i v obou dalších sklenících. Druhý bude sloužit jako komunitní zahrada a organizace jej plánuje otevřít na konci letošního roku. Místní občanské organizace v něm budou na vlastních záhonech pěstovat plodiny a ty potom využijí pro svou činnost.

Třetí skleník se otevře v příštím roce a poslouží jako centrum inovací. Prvním projektem se stane symbiotické soužití rostlin a ryb. Rybí trus poslouží jako výživa pro rostliny, které budou naopak rybám čistit vodu. „Všechno, co děláme, je zaměřeno na výuku celoročního hospodářství udržitelného pro příští generace,“ uvedla pro BBC Sally High, bývalá učitelka ekologie a členka organizace. „Naše geotermální zdroje jsou málo využívané a podhodnocené,“ dodává.Tyto geotermální skleníky ale nejsou úplnou novinkou. Jeden takový vznikl už před několika lety v americké Nebrasce v rámci projektu Citrus in the Snow. Na Slovensku zase pěstují rajčata a hlívu ústřičnou dokonce přímo v hnědouhelném dole. I tam využívají geotermální energii.

Autor: Lýdie Hájovská

Zdroj: wave.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy