Chcete si osvěžit češtinu? Projekt Červená propiska vám s tím pomůže

Červená propiska je projekt dvou korektorek Karly a Sabiny, kamarádek z vysoké školy, které spojuje láska k českému jazyku a literatuře. Své znalosti předávají dál mezi širokou veřejnost zejména prostřednictvím instagramového účtu. Na něj přidávají knižní tipy, vysvětlují nejčastější pravopisné a gramatické chyby a skrze platformu publikují také pondělní diktáty, díky kterým si mohou lidé osvěžit své znalosti.

Karla a Sabina z Červené propisky

Kromě Instagramu, na kterém je sleduje přes čtyřicet sedm tisíc fanoušků, mají Karla a Sabina také vlastní web, na který přidávají zajímavé články, recenzují knihy a nabízí své korektorské služby. Nově také pořádají workshopy e-mailové korespondence, na kterých se účastníci učí náležitosti psaní e-mailu, jejich nejčastější chyby a volbu správných slovních spojení. Plánují rozšířit workshopy také o zajímavá témata, jako úpravu textu a copywriting, psaní diplomových prací nebo třeba psaní životopisu a motivačního dopisu.

Se zakladatelkami projektu jsme se spojili a zeptali se na pár otázek ohledně Červené propisky.

Je pro vás projekt zdrojem zábavy a naplnění, nebo se jedná o čistě
pracovní záležitost?

K: Červená propiska vznikla z mé vlastní iniciativy šířit nejčastější pravopisné/gramatické chyby. Potom se ke mně přidala Sabina a nyní se perfektně doplňujeme. Je to pro mě jak práce, tak zábava. Instagram beru v podstatě jako volnočasovou aktivitu, ale právě díky obsahu, který sdílíme, nám chodí zajímavé nabídky. Pokud mluvíme o naplnění, tak můžu říct, že jsem si splnila sen. Baví to nejen nás, ale i naše sledující, kteří nám denně posílají velmi milé zprávy. Dokonce nám píšou učitelé a prezentují náš projekt svým žákům. Jsem nesmírně šťastná, že má Červená propiska takový dosah, protože kdybych učila na škole, tak své znalosti předám maximálně třiceti žákům, takhle zasáhneme mnohem širší okruh lidí. Jedním z našich cílů bylo oslovit právě lidi, kteří mají již po škole a rádi by si procvičili češtinu. To se nám dle statistik a ohlasů povedlo.

S: Tak půl na půl, Červené propisce se věnuji vedle práce. Souhlasím s Karlou, Instagram beru jako zábavnou platformu k šíření nejen svých znalostí, ale také tipů na čtení. Já jsem spíš přes literaturu, a proto jsem na našem blogu vytvořila čtenářský deník s rozbory děl k maturitě, kdežto Karla má raději články o jazyce a perličky.

Čemu všemu se věnujete a jaká korekce pro vás byla největší výzvou?

S: Opravujeme všechny druhy textů, od knížek přes nejrůznější závěrečné práce, až po texty na webové stránky a sociální sítě. Já ještě soukromě doučuji dvě děti a největší výzvou pro mne byla rigorózní práce z medicíny, konkrétně to byla neurologie.

K: Přesně tak, kromě toho pořádáme i firemní workshopy a letos nově i workshopy pro veřejnost. Dost času nám zabere i vytváření obsahu na blog a Instagram. Snažíme se být aktuální, ale momentálně je naše „korektorská sezóna“ v plném proudu, a tak muselo jít psaní článků stranou. Navíc pracujeme na jednom velkém, zatím tajném a časově náročném, projektu. Pro mě je vždy velká výzva korektura knihy.

Všimla jsem si, že pořádáte workshopy o e-mailové korespondenci. Jsou
tyto workshopy pro veřejnost a jak často probíhají?

S: Ano, workshopy jsou pro všechny, ale na každý máme omezený počet míst. Zakládáme si na tom, aby byl komornější a s přátelskou atmosférou. Účastníky aktivně zapojujeme a na konci máme anonymní diktát. Workshopy pořádáme jedenkrát měsíčně v Praze.

K: Měly jsme naplánovaný i workshop v Brně, ale bohužel jsme ho musely kvůli současné situaci zrušit. Pokud to bude možné, tak bychom se tam letos rády ukázaly. Ještě doplním, že každý účastník dostane certifikát a neomezený přístup do naší VIP facebookové skupiny, kde rozebíráme detailněji problematiku e-mailové korespondence. Myslíme si, že to je velmi aktuální téma, protože e-maily téměř každý z nás píše denně a často se v nich chybuje. Asi nejčastější chyba je čárka za nevětným rozloučením „s pozdravem“. Ti, kteří posílají e-maily i do zahraničí v tom mohou mít zmatek, protože anglická pravidla pro psaní e-mailu jsou odlišná. Na workshopech mě asi nejvíce baví ta vzájemná interakce a také je skvělé se s našimi sledujícími potkávat i mimo online sféru.

Autor: Karolína Krhutová

Foto: archiv autorky Červené propisky, pixabay.com

Příspěvek vytvořen 861

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy