Charita spouští infolinky. Zdroj: Charita ČR

V nelehkých dnech nezahálí ani česká Charita

Po celé republice se v posledních dnech objevilo spoustu dobrovolníků, kteří se rozhodli svými činy pomoci těm potřebným. Mnozí šijí roušky, další pomáhají seniorům nebo jinak ohroženým osobám. V situaci, kdy svět bojuje s pandemií koronaviru nezahálí ani česká Charita, organizace, která již desítky let poskytuje pomoc lidem v tísni.

Když vláda zveřejnila první opatření související s vyhlášením nouzového stavu v České republice, zasáhlo to i Charitu. Musela například uzavřít denní stacionáře. Do těchto center pravidelně dochází osoby, které se o sebe nedokáží plně postarat a s pomocí sociálních pracovníků lépe zvládají stravování nebo základní denní potřeby. Organizace kvůli pandemii koronaviru pozastavila i provoz takzvaných AC dílen, prostřednictvím kterých se mohou zdravotně postižení lépe adaptovat běžnému životu.

Omezení provozu některých center zkomplikovalo život těm, kteří je pravidelně využívají. Minimalizace osobního kontaktu je však jedním z nejdůležitějších opatření proti onemocnění COVID-19. Charita se proto rozhodla zveřejnit telefonní čísla infolinek, díky kterým mohou osoby v nouzi najít řešení problémů, ať už se jedná o hrozící dluhy nebo péči o blízké. Kvůli tomu, že občané nyní musí trávit většinu času ve svých domovech, může také řada z nich propadat psychickým těžkostem. I zde však zasahuje Charita České republiky, která provozuje celkem pět krizových linek. Jejich operátoři jsou řádně proškolení a dokáží pomoci i v dobách osobní krize. „Naším prvotním úkolem je pomoc těm nejzranitelnějším, tedy seniorům, lidem v nouzi nebo chronicky nemocným, o které se staráme i v ,normálních‘ časech, jen podmínky jsou nyní obtížnější,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika a zároveň vedoucí charitního krizového štábu pro koordinaci akcí.

Pracovníci rozváží jídlo seniorům

Situace není jednoduchá, Charita se jí ale rozhodla postavit čelem. Osm tisíc zaměstnanců, kteří se za běžných okolností starají o sto padesát tisíc osob potřebujících pomoc, doplnili pracovníci z uzavřených stacionářů či jiných center, a vyrazili do terénu. Cílovou skupinou jsou pro ně chronicky nemocní lidé, senioři nebo další slabé a ohrožené články společnosti. Díky zaměstnancům Charity se tak mohou v bezpečí najíst a poprat se s problémy, které je omezují.

Pružně zareagovala například olomoucká pobočka. Všem seniorům starším sedmdesáti let nabízí možnost nákupu potravin a drogistického zboží s dovozem. Samotné doručení probíhá zdarma, zájemci o tuto službu uhradí pouze nakoupené zboží. I díky zapojení dobrovolníků dokáže Charita denně zásobit stovky klientů. „Je milé, že se našlo tolik dobrovolníků, kteří se nebojí nabídnout svoji pomoc a stejně tak nás těší, že je tolik lidí, kteří se nebojí si o pomoc říct,“ uvádí Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc.

Olomoucká charita se rozhodla vyhlásit i sbírku Darem proti koronaviru na podporu jedinců či rodin, které kvůli pandemii zasáhla ekonomická krize. „I když sami cítíme obrovská omezení a výpadky, o to více chceme nabrat síly, abychom na Olomoucku obstáli a pomohli těm, kteří se ocitají v nouzi. Chceme být připraveni poskytnout potřebným v okamžiku krize rychlou pomoc jak materiální, tak finanční,“ dodává Prinz.

Roušky stále nedostatkovým zbožím

Právě senioři jsou nejčastějšími klienty Charity napříč celou republikou
Právě senioři jsou nejčastějšími klienty Charity napříč celou republikou

Bez regionálních poboček by se Charita jen stěží obešla. Například na pracovištích v Červeném Kostelci, Kralupech nad Vltavou, Domažlicích či Rokycanech se pracovníci pustili do šití roušek. Organizace stále bojuje s nedostatkem ochranných zdravotnických pomůcek, její zaměstnanci by totiž za jediný týden spotřebovali přes sedmdesát tisíc jednorázových roušek. I přes nově naskladněné zásoby státu by tak roušky brzy nemusely stačit. Proto se Charita obrací i na veřejnost a prosí o pomoc s vyřešením nedostatku roušek. „V našich sociálních a zdravotních službách máme stále nedostatek roušek pro naše klienty a zaměstnance. Budeme vděčni jak za zajištění materiálu pro šití roušek, tak za pomoc při jejich ušití,“ sdělila Kateřina Steinerová, koordinátorka olomoucké charity.

Charita s nadšením uvítá i další dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit do pomoci těm, kteří ji v těchto dnech potřebují. Ti, kteří zvažují, že nabídnou pomocnou ruku, se mohou nabídnout prostřednictvím formuláře na webu Charity.

Autor: Martin Šenovský

Foto: Charita ČR

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy