Vzpomínka na Táňu Fischerovou

Dobrý Zprávy 29. 12. 2019

Ve středu 25. prosince 2019 zemřela Taťána Fischerová. Občanská aktivistka, ochránkyně lidských práv a politička. Bylo jí 72 let. Do povědomí lidí se mimo jiné zapsala také jako moderátorka Adventních koncertů na obrazovkách České televize. Ty v průběhu let pomohly velkému množství lidí. Dobrý zprávy nyní přinášejí vzpomínku na neobyčejný život Taťány Fischerové, která pro společnost vykonala mnohé.

Taťána Fischerová vykonala pro lidskou společnost velké množství práce

Laskavá, spravedlivá, čestná. Jedny z mnoha výrazů, kterými by se dala charakterizovat Taťána Fischerová a její život. Narodila se 6. června 1947. Studovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a na filmovém platně se poprvé objevila v roce 1961 ve snímku Kohout plaší smrt. Působila také šest divadelních sezón v Činoherním klubu v Praze. Z něj však musela kvůli probíhající normalizaci odejít.

Na toto období o mnoho let později vzpomenula Taťána Fischerová v autobiografické knize Daniely Brůhové Nežít jen pro sebe: „Činoherní klub a celá ta éra byla pro mě ztraceným divadelním rájem, který se už nikdy nevrátil.“

Herečka byla pak v průběhu celé normalizace režimem vystrnaděna z veřejného života a měla jen omezené možnosti své herecké tvorby. Už během normalizace se stala občansky aktivní a na jejím konci podepsala výzvu Několik vět.

Po revoluci roku 1989 se naplno mohly projevit postoje a životní poslání Taťány Fischerové. Své aktivity začala naplno rozvíjet i mimo uměleckou oblast. Spolupracovala s Amnesty International nebo Nadací Vize 97.

Taťána Fischerová se také věnovala moderování adventních koncertů. Ty uváděla dlouhé roky až do prosince 2011. Tehdy 18. prosince 2011 popřála divákům a pohodové svátky naposledy. Uzavřela se tak dlouhá kapitola jejího života, která byla s adventními koncerty spojena.

Do většího povědomí veřejnosti se pak Taťána Fischerová naposledy dostala při své prezidentské kandidatuře v roce 2013. Ve volbách se jí dostalo podpory 160 tisíc hlasů. Fischerová však byla aktivní už dávno před svou kandidaturou na hlavu státu. V roce 2002 se dostala do poslanecké sněmovny, kde se účastnila velkého počtu schůzí a hlasování. A snažila se změnit mnoho důležitých věcí. Například byla u toho, když se předkládal zákon o registrovaném partnerství.

Ve svém funkčním období se také v rámci hodnocení organizace Zelený kruh umístila na prvním místě jako politička hlasující pro ekologické zákony.

Autor: Jan Meichsner

Foto: dvojka.rozhlas.cz a vitalplus.org