Dobrý Zprávy přejí krásný Den učitelů

Dnes popřeji mamince, bratrovi, babičce a dědovi. A víte proč? Protože si vybrali učitelské povolání. V tento den se narodil jeden z největších českých myslitelů Jan Amos Komenský. Je tomu už dlouhých 428 let. Přezdíván učitelem národů se Komenský zajímal o modernizaci školství a jako učitel získal věhlas po celé Evropě. Jeho heslo „škola hrou“ zná snad úplně každý. Přestože ostatní státy slaví Den učitelů v jinou dobu, my vzdáváme hold této výrazné postavě českých dějin a svátek učitelů slavíme na Komenského narození, 28. března.

Nejoblíbenější učitelkou za rok 2019 se stala Pavlína Kopáčiková z jihočeského Vacova

Pamatujete si na svá školní léta? Pokud na ně vzpomínáte rádi a jako malí jste se těšili do školy nebo do školky, z velké části na tom měli zásluhu i vaši učitelé. Právě těm je určen 28. březen jako Den učitelů a tak jim pojďme popřát hodně síly a inspirace do dalších školních let, aby je práce s žáky nadále bavila a přinášela jim radost.

Já jsem měla na své učitelé opravdu štěstí a je jich poměrně hodně, na které ráda vzpomínám. Nikdy ale nezapomenu na mého třídního učitele ze základní školy. Jako třída jsme mu udělali opravdu hodně vrásek, on však přesto říkal, že učitelství je práce nezaměnitelná. Každý den je jiný, nikdy nevíte, co vaši žáci vymyslí nebo s čím novým přijdou. Každý den je dobrodružství a jako učitel musíte počítat opravdu s čímkoli. A je to jistě pravda, jelikož děti jsou velice vynalézavé.

Co je vlastně úlohou učitele? Není to pouze snaha dostat do dětí vědomosti. Je to hlavně o kreativitě, jak zaujmout žáky, tak aby v nich učitelé vzbudili zvídavost a touhu dozvědět se něco nového, naučit je, co nevědí a zároveň si získat jejich respekt. To v dnešní době chytrých mobilů, počítačů a různé elektroniky není příliš snadným úkolem. A proto učitelé, kteří tohle dokáží, zaslouží velký obdiv. Víte, že v tento den se vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos? Žáci mají možnost přihlásit do ankety svého oblíbeného učitele/učitelku a napsat jednu prožitou příhodu se svým kandidátem. Minulý ročník vyhrála paní Pavlína Kopáčiková, která skočila do vody pro topícího se žáka a zachránila ho. Bez váhání i s foťákem na krku. Děti od té doby ví, že by jejich paní učitelka skočila do vody pro kohokoli z nich a shodli se, že kdyby se topila paní učitelka, skočili by pro ni taky – všichni. Učitel tedy není jenom pedagogem, ale i kamarádem, inspirátorem a po předchozí příhodě i záchranářem. A tak toto všestranné povolání oceňme i my. Dobrý zprávy přejí krásný Den učitelů.

„Nejvýznamnějším uměním učitele je probouzet v žácích radost tvořit a poznávat.“ —  Albert Einstein

Autor: Šárka Mazurková

Foto: msmt.cz, g.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy