Ten den se zrodil zázrak. V České republice se narodilo první miminko počaté ve zkumavce. Za tento úspěch vděčíme především odborníkovi Ladislavu Pilkovi, který se o téma umělého oplodnění dlouhodobě zajímal. Ve světě se první dítě počaté metodou umělého oplodnění narodilo již o čtyři roky dříve, a to hlavně z důvodu vyspělejší techniky, o které si zdejší lékaři mohli nechat pouze zdát.
První takto počaté narozené miminko v Československu byl chlapec. Úspěch, který se ten den odehrál se netýkal pouze České republiky, ale celého východního bloku. V něm totiž všechny předchozí pokusy dopadly nezdarem. Problém nebyl pouze to, že lékaři ve Východním bloku neměli k dispozici odpovídající techniku, ale vlivem studené války měli také minimální přístup k informacím, jak tento složitý zákrok provést. Když se na brněnské klinice chlapec narodil, stal se bez nadsázky obrovský zázrak. A čeští lékaři přinesli novou naději všem párům, které by jinak zůstaly bezdětné.
„V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál. Speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti, hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega z týmu,“ vzpomíná Ladislav Pilka, uznávaný gynekolog, který by v příštím roce oslavil 90. narozeniny.
Ve světě se stejný úspěch odehrál již čtyři roky předtím. Konktrétně se stal ve Velké Británii, když 25. července 1978 přišla na svět malá Louise Brownová. Miminko se narodilo zcela v pořádku a od ostatních se vůbec ničím nelišilo. Medicínská veřejnost i světová média označila tento den za revoluční. Lékařům po celém světě příběh ukázal zcela nový směr, kterým se medicína může dál rozvíjet. Dnes má Louise sama tři zdravé chlapce a všechny přivedla na svět přirozenou cestou. Čímž také vyvrátila mýtus, že děti ze zkumavky nebudou schopny počít dítě bez pomoci lékařů. Během uplynulých 40 let od prvního umělého početí, se díky této metodě narodilo více než 6 milionu dětí. Robert G. Edwards, lékařský otec Louise Brownové dostal za svůj revoluční objev v roce 2010 Nobelovu cenu.
To, že se první české miminko ze zkumavky narodilo právě v Brně, nebyla tak úplně náhoda. Ze stejného města pocházel také Johan Gregor Mendel, který se zasloužil o základy genetiky. Na stejném místě působil i Milan Dvořák, ten se zabýval o embryologii savců. Jako jeden z mála měl možnost podívat se do zahraničí, kde načerpal potřebné know-how a vzápětí ho svěřil brněnským gynekologům. Metoda, kterou Dvořák svým kolegům předal, byla velice účinná. Již třetí pár zařazený do programu otěhotněl. Klientka sice následně potratila, ale odborníci již měli jistotu, že nová metoda bude fungovat.
V dnešní době je umělé oplodnění čím dál častější jev. Počet provedených zákroků každoročně přibývá nejen v České republice. Od prvního početí v roce 1982 do letošního roku přišlo touto metodou na svět přibližně 170 tisíc dětí. Podle odborníků bude v budoucnu každé třetí miminko takzvaně „ze zkumavky“.
Už před 40 lety bylo jasné, že tato nová metoda je něco revolučního. Ale jen málo kdo v té době tušil, jak významný vliv bude mít tento objev pro následující generace.
Autor: Lucie Brožová
Český výzkum v této oblasti bádání má stále co ukázat. Potvrzují to dva patenty výzkumného týmu centra BIOCEV Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR z roku, které mohou přinést zlo v asistované produkci.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: zlin.rozhlas.cz, idnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz
Foto: zlin.rozhlas.cz, novinky.cz