Významné dílo českého spisovatele a dramatika Václava Klimenta Klicpery zanechalo svou stopu nejen v jeho rodném Chlumci nad Cidlinou. Do historie se zapsal především svými dramaty. Nyní se po něm jmenují divadla, ale i vzdělávací instituce. Čím si tak Klicpera získal český národ a jaký po sobě vlastně zanechal odkaz?
Václav Kliment Klicpera byl přední český dramatik a spisovatel, který položil základ novodobého českého dramatu. Jeho dílo mělo na českou tvorbu poměrně velký vliv, který je znát hlavně v Tylových hrách. Rád se podílel na organizování společenského života, jeho zásluhou se z Hradce Králové stalo druhé centrum české kultury hned po Praze. Založil zde i ochotnické divadlo. Pojďme se společně podívat na životní osudy tohoto významného dramatika.
Věčný student
Klicpera pocházel z početné rodiny krejčího a kostelníka. Narodil se 23. listopadu 1792 v městečku Chlumec nad Cidlinou na Královéhradecku. Vyučil se krejčím a řezníkem. Řemesla však brzy zanechal a navázal na svou roli studenta, tentokrát na pražském staroměstském gymnáziu.
Akademická dráha mu nebyla lhostejná, a tak šel mladý maturant studovat filozofii na Karlovu univerzitu. Necelé dva roky studoval také medicínu, ale žádný z těchto oborů nedostudoval. Nakonec přestoupil na humanitní studia, kde získal aprobaci pro humanitní obory gymnázií.
Dráha divadelníka
Už během studií začal tíhnout k divadlu. Hrál nejen v ochotnickém spolku v Chlumci nad Cidlinou, ale i ve Stavovském divadle. Sám byl jako herec úspěšný, mimo hraní se věnoval také psaní. Tvořil kratší divadelní hry a žertovné deklamovánky. Z volnočasové aktivity se postupem času stala vážná věc a do víru divadelního světa v roce 1816 zamířila první autorská činohra Zdeněk ze Zásmuk.
Učitelská kariéra
Necelé tři roku po úspěchu své dramatické prvotiny přednášel Klicpera jako humanitní profesor v Hradci Králové. Mezi jeho žáky patřili mimo jiné Karel Jaromír Erben, Josef Langer a Josef Kajetán Tyl. Klicpera byl Tylovi velkým vzorem, právě on v něm probudil vášeň pro divadlo.
V roce 1846 zamířil do Prahy, kde vyučoval na Akademickém gymnáziu na Starém Městě. I tady se setkal se známými jmény. Jeho žáky byli Vítězslav Hálek, Josef Václav Frič nebo Jan Neruda. Roku 1850 se na tomto gymnáziu stal ředitelem, naneštěstí byl o tři roky později suspendován za vydávání nepovoleného českého studentského časopisu na jeho škole.
Dramatický vrchol
Těžiště Klicperových dramat spočívá ve veselohrách, ve kterých často poukazoval na lidské lakomství. Jako autor byl velice plodný, celkově napsal více než padesát divadelních her. Věnoval se široké škále téma – od vlasteneckých her, bájných příběhů až po hry rytířské.
Obzvlášť oblíbené byly jeho veselohry, které mají dobře propracovaný děj a skvělé komediální charaktery. Do povědomí většiny se dostal především Divotvorný klobouk, který se dodnes hraje na prknech českých divadel.
Pokud byste si Klicperův odkaz chtěli připomenout, doporučuji vyrazit do Hradeckého „Klicperáku“. Divadelní zážitky navíc můžete darovat pod stromeček svým blízkým.
Autor: Johana Snášelová
Co se tahle projít po tehdejším druhém centru české kultury? Na krátkou procházku po Hradci Králové vás vezmeme v jednom z našich článků.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: encyklopedie.praha2.cz, aktualne.cz, spisovatele.cz
Foto: chlumecnc.cz, vzdynahore.cz, turistika.cz