Znojmo kůrovec nepokořil, město obnovuje poškozené části

Několik let trvalo lesníkům, než se dokázali vypořádat s kůrovcovou kalamitou. Ta způsobila prakticky konec všech smrkových porostů ve městě a jeho nejbližším okolí. V roce 2021 se podařilo nastartovat obnovu stromů právě v poškozených částech. Díky příspěvkovým organizacím Městské lesy Znojmo a Městská zeleň Znojmo se podařilo vysadit přes 171 000 nových stromů. Kromě příspěvkových organizací pomáhali v rámci programu také dobrovolníci.

Od roku 2017 postihlo znojemské lesy velmi nepříjemné období. Problémem bylo sucho, kůrovec i brouci. Nepříjemnost eskalovala a usychaly celé části lesů. V místech, kde desítky let nebyl kvůli stromům vidět horizont, zbyly jen solitéry. Nedařilo se ani mladým sazenicím, které sice dostaly plnou péči, ale i tak jich místy nepřežilo až 80 %.

Kůrovec je malý brouk, který je zařazený mezi kalamitní škůdce. Jeho přítomnost je spojená právě s nepříznivým suchem. Stromy jsou vlivem sucha oslabené natolik, že nemají sílu se přirozeným způsobem kůrovci bránit. Brouk se tak může zavrtat pod kůru smrků, kde se živí lýkem. Pod kůrou také proběhne celý jeho vývoj od nakladených vajíček, přes larvální stádium, zakuklení a vylíhnutí. Rodný strom opustí již jako brouk, který hledá své další útočiště v dalších oslabených smrcích.

Znojmo se tak muselo začít bránit. Lesníci pravidelně vyhledávali napadené stromy, které ihned museli odstranit. Důvodem bylo, aby se nákaza dále nerozšířila. Další ochranou byly lapáky. Jedná se o skácený, zdravý, odvětvený smrk, který slouží k zachycení brouků a jejich následnému vyhubení. Pomalu ale jistě se lesníkům podařilo téměř všechny škůdce vyhubit.

V roce 2021 se lesníci rozhodli pokácené stromy obnovit. Kde bylo prázdné místo, tam musely přijít stromy nové. Ve většině případů už nebyly zasazeny smrky, kterým se v okolí Znojemska nedaří, nahradil je především dub letní. „Podařilo se uměle obnovit les téměř na 20 hektarech, dalších 17 hektarů se podařilo obnovit díky přirozenému zmlazení,“ uvedla mluvčí města Soňa Bystřická.

To, že kůrovcová kalamita byla opravdu vážná, dokazoval častý obrázek naprosto pustých ploch. Tam musela být provedena úplně nová výsadba stromků. Byla ovšem i taková místa, kde se použily takzvané sazenice k vylepšování. Jedná se o proces, kdy se nové sazenice zasadí tam, kde ty staré odumřely, ale část z nich se uchytila a roste dál. To podle ředitele Městských lesů Zdeňka Trojana vytváří smíšené lesy: „Díky vylepšování vznikají pestré lesy. Většinou se vylepšuje sazenicemi druhů dřevin, které nebyly původně využité. Vzniká tak nepravidelně smíšený les.“

Do sázení stromů se mohli zapojit také dobrovolníci. Díky programu „Zalesníme spolu Mramotice“ se podařilo 200 dobrovolníkům vysadit 11 500 nových sazenic za jediný den. Cílem akce bylo obnovit les v Mramoticích, aby byl prospěšný pro další generace. Celá akce proběhla pod dohledem odborníků. „S pomocí veřejnosti vysázíme 11 500 sazenic stromů a obnovíme tak plochu přes jeden hektar lesa, kterou zde poničilo sucho a kůrovec,“ sdělil ještě před samotnou akcí starosta Znojma Jakub Malačka. Po úspěšně zvládnutém programu konstatoval, že se nejedná o poslední událost stejného významu: „V letošním roce chceme do výsadby veřejnost opět zapojit. Ať už to bude při výsadbě v Městském lesíku, kdy přiloží ruku k dílu i děti z místních škol, nebo společnou výsadbou při založení zcela nového lesoparku v Příměticích.“

Ve Znojmě je teď hlavním bodem znovuoživení parku Kolonka. Dále je v plánu sadba aleje v ulici Dukelských bojovníků a Smetanově ulici. Obnova bude tedy pokračovat i letos.

Autor: Adam Kučatý


S kůrovcem se nepotýká jenom Znojmo. V Plzni využívají speciální dron, který rozpozná stromy napadené kůrovce. Více si můžete přečíst ZDE.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: ekolist.cz, seznamzpravy.cz, znojmocity.cz, wikipedia.org, idnes.cz

Foto: hn.cz/foto, ekolist.cz/foto, wikipedia.org/foto, evokace.cz/foto

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy