Za spadlými oponami se streamuje i přednáší

Sotva začala nová sezona, musela divadla znovu zavřít a návrat diváků do hledišť je prozatím v nedohlednu. Divadelní umění se potýká s dopady pandemie onemocnění covid-19 a existence některých divadelních spolků visí na vlásku. Některé realizují nové projekty, jiné jsou odkázány na pomoc nebo spolupráci veřejnosti. Co se děje na prknech, co znamenají svět, v době koronavirové? 

Pražské alternativní divadlo NoD ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem vysílá živě přednášky určené především žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol. Oproti minulé vlně, kdy jsme živě streamovali naše inscenace, jsme si tentokrát řekli, že bychom místo toho raději poskytli náš prostor někomu dalšímu, a napadlo nás, že právě školy se potýkají s podobnou situací jako divadla, tedy s absencí fyzického kontaktu mezi učiteli a dětmi,” říká dramaturgyně projektu Natálie Preslová. Záznamy přednášek doplněné o další výukové materiály budou zdarma nabídnuty všem českým školám. Projekt lze podpořit zakoupením symbolické dobrovolné vstupenky.

Divadla ale nepomáhají jen školou povinným. Herci z brněnského HaDivadla se zapojili do dobrovolnické sítě Masarykovy univerzity MUNI pomáhá. Jedná se o aplikaci, která nabízí možnosti, kde a komu můžete pomoci v těžké situaci. Členka souboru Táňa Malíková doplnila v domově důchodců pečovatele, kterých je v současné době nedostatek. „Pomyslné obejmutí pro všechny zdravotníky a pečovatele na celém světě, fakt,” napsala na svůj instagramový profil. Herci k dobrovolnictví vybízí i své fanoušky. 

A jak mohou divadelní nadšenci oplatit divadlům jejich dobrodění? Tvůrci se shodují, že je pro ně nejefektivnější pomocí zakoupení předplatného na divadelní platformě Dramox. Díky projektu diváci podpoří více než třicet divadelních spolků bez toho, aniž by si museli sundat pyžamo. Za měsíční předplatné mohou bez reklam sledovat divadelní inscenace různých žánrů, od klasických komedií po alternativní scénu. Sekci povinné četby ocení nastávající maturanti a jejich učitelé. Většina výtěžku z předplatného poputuje přímo divadlům a jejich tvůrcům a hercům.

Za myšlenkou projektu označovaného jako „misi dostat divadlo do obýváku“ stojí Martin Hájek, zakladatel a ředitel společnosti Livesport. Některé divadelní spolky žádají o podporu i na crowdfundingových platformách nebo provozují vlastní e-shopy.

Autor: Ivana Syrovátková


Tak trochu jiné divadlo vám nabízí také ostravské divadlo Mír a jeho projekt Tři tygři. Do Vítkovic se za nimi vydal náš redaktor David a vy si můžete přečíst jeho, tak trochu netradiční, rozhovor.


Foto: Pixabay, Táňa Malíková 

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy