Korporace bojují proti domácímu násilí. Nadace Vodafone spouští bezplatnou telefonickou linku

Domácí násilí je problém, který se objevuje téměř ve všech koutech světa. Mezi zasažené patří zejména ženy, tvoří až 95 % z celkového počtu obětí. Touto záležitostí se společnost zabývá už dlouho dobu a závažnost celého problému si uvědomují i velké firmy, které hledají řešení. Objevují se nejrůznější projekty. Jedním z nejnovějších je bezplatná telefonická linka Nadace Vodafone s cílem pomoct v těchto krizových situacích.

Nadace Vodafone nedávno spustila bezplatnou telefonickou linku. Její číslo je 800 60 50 80 a má pomoci ženám ohroženým domácím násilím. „Bezplatná linka bude velkou pomocí právě pro ženy v krizových situacích, kdy si kvůli vyhrocenému chování partnera například nemají možnost dobít kredit nebo zaplatit účet za telefon,“ komentuje zřízení nové linky Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone Česká republika. Pracovnice, které tuto linku obsluhují, podstoupily výcviky v krizové intervenci a oblasti domácího násilí. Na této bezplatné telefonní lince spolupracovala také nadace ROSA, která provozuje SOS linku ženám v krizi už 23 let.

ROSA – centrum pro ženy, z.s. se podílelo také na obsahu aplikace Bright Sky, která obsahuje všechny potřebné a důležité informace pro osoby bojující s domácím násilím. Najdete zde databázi kontaktů na centra pomoci, prostor pro zaznamenávání důkazu, příklady domácího násilí a mnoho dalších užitečných údajů. Tato aplikace může posloužit nejen obětem, ale taky osobám, které ve svém okolí zaznamenaly tento problém a neví, jak dále jednat.

Jednou z dalších cest, jak pomoci obětem domácího násilí, bylo zprostředkování krizového bytu ženám, které se nachází v akutním ohrožení svého zdraví. „Byt je koncipován jako krizový, tedy bezprostředně dostupný pro ohroženou ženu a její děti, k dispozici jsou čtyři lůžka. Pro oběti domácího násilí je zásadní, když se rozhodnou volat a hledat pomoc, aby ji našly ihned. I když nemají kredit v telefonu a peníze,“ sděluje ředitelka ROSA – centrum pro ženy, z.s. Marie Vavroňová. Tento byt byl otevřen za podpory městské části Praha 2.

Mezi další společnost podporující oběti patří taky IKEA a Partners, která již minulý rok spustila projekt za bezpečný domov s cílem lepší informovanosti o problematice domácího násilí. „V IKEA jsme přesvědčeni, že domov by měl být bezpečným místem pro každého, a proto jsme loni na podzim spustili projekt Za bezpečný domov. Jedním z našich závazků je přímá podpora a jsme moc rádi, že jsme kromě dalších aktivit mohli přispět i na tento krizový byt,“ říká Roman Bojko, manažer pro rovnost, diverzitu a inkluzi z IKEA Česká republika. Tato společnost se postarala o výbavu krizového bytu.

Podle výzkumu provedeného Sociologickým ústavem Akademie Věd České republiky a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se s problémem spojeným s domácím násilím potýká až 38 % žen. Proto je velmi důležité hledat způsoby, jak těmto situacím zabránit a nabízet pomocnou ruku.

Autor: Izabela Adámková


Domácí násilí se dostává do podvědomí společnosti. Přečíst si můžete i něco více o projektech Bright Sky a Za bezpečný domov, které jsou zmíněné výše.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: nadacevodafone.cz, prozeny.cz
Foto: mnof.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Příspěvek vytvořen 12

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy