Vozíčkáři a vlaky: České dráhy přidají další bezbariérové spoje

Dostat se z bodu A do bodu B bývá často pro hendikepovaného jedince, specificky jedince na vozíčku, velmi náročné. Správa železnic a národní dopravce České dráhy se v posledních letech snaží cestování těmto osobám usnadnit a zpříjemnit. V příštím roce nabídnou České dráhy přes pět tisíc bezbariérových spojů po celé České republice. Chystají se i další novinky, jako například možnost dobíjení elektrického vozíčku.

Již v roce 2019 jsme vás informovali o první fázi projektu zaměřeném na hendikepované cestující. Tehdy se jednalo o krok ze strany Správy železniční dopravní cesty (dnešní Správy železnic) a renovaci nádraží, respektive jejich uzpůsobení nejen pro vozíčkáře, ale i pro sluchově a zrakově hendikepované. Takto uzpůsobených nádraží je v Česku více než polovina, a to nejen na hlavních železničních koridorech. Do roku 2025 má být takových nádraží přes sedmdesát procent.

Další fáze spadá pod samotného národního dopravce. České dráhy do příštího roku přidají dalších zhruba pět set bezbariérových spojů. „My se jim (lidem na vozíku, pozn. red.) snažíme život co nejvíc usnadnit, především svobodněji cestovat po České republice a do zahraničí. Proto investujeme do moderních bezbariérových vlaků. Meziročně tak bude o 475 bezbariérových spojů více a jejich celkový počet dosáhne rekordní úrovně. Čtyři z pěti našich vlaků budou v jízdním řádu 2022 kompletně vybavené pro cestování osob na vozíku a nabídnou jim komfortní cestování,“ uvedl generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Vedle bezbariérových spojů nově vlaky nabídnou také možnost dobíjení elektrických vozíků během jízdy. Dopravce si od těchto kroků slibuje větší mobilitu zdravotně hendikepovaných osob. Veškeré změny a doporučení stojí na komunikaci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

„Národní rada zdravotně postižených ČR vítá rozšíření bezbariérových spojů pro osoby se zdravotním postižením. Vítáme také další služby, jako například možnost dobíjení elektrického vozíku. Dlouholetá spolupráce s Českými drahami vede k tomu, že ČD poskytují nejvíce služeb pro lidi se zdravotním postižením,“ sdělil předseda Národní rady Václav Krása. „Nikdy se mi moc nestávalo, že by se mě personál ve vlaku zeptal, zda nepotřebuji pomoct. Poslední měsíce si ale všímám, že mi pomoc nabízejí skoro při každé jízdě,“ říká pravidelná cestující se zrakovým hendikepem.

Nových bezbariérových spojů se lidé dočkají například na trasách Šumperk–Hanušovice–Jeseník, Klatovy–Plzeň–Rokycany–Beroun či spoje z Pardubic do Trutnova přes Hradec Králové. Do provozu budou uvedeny zcela nové moderní bezbariérové soupravy InterJet, patrové jednotky push-pull a desítky souprav RegioPanter.

Autor: Nikola Sedmáková


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: České dráhy, ihned.cz

Příspěvek vytvořen 23

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy