Z oblíbeného večerníčku Krkonošské pohádky ho znají i malé děti. Krakonoš, nadpřirozená bytost v klobouku, s dlouhými vousy a vysokou dřevěnou holí, střeží své panství, kterým jsou nejvyšší české hory. Od počátku 20. století stojí jeho podobizna i na náměstí v Jilemnici a je zbudována z materiálu, který je pro tuto oblast snad nejtypičtější – ze sněhu. Pokud to počasí dovolí, objevuje se Vládce hor před jilemnickou radnicí každoročně. Posledních už více než dvacet let je dílem místního umělce a sochaře Josefa Dufka.
Sněhový Krakonoš nadživotních rozměrů není jediným dílem místního umělce. Na zdejší radnici stojí skoro tři metry vysoká dubová socha vládce místních hor, která je též jeho dílem. Budování té z méně trvanlivého materiálu dostal do vínku i po svém dědečkovi, který ji zde budoval ve dvacátých a třicátých letech.
„Nejhorší pocit pro mě byl, když jsem ho stavěl poprvé. To jsem neměl žádnou zkušenost,“ vzpomíná Dufek na rok 1997, kdy ho oslovil místní starosta. „Postupem času už to člověk dostane do ruky. Začíná se stavět od hlavy. Důležité je vědět, jak velkou ji udělat, aby se mi pod ní vešlo tělo a aby bylo kam dát nohy,“ popisuje.
K ruce má dva nebo tři pomocníky, kteří mu každoročně pomáhají, a podle Dufka už za tu dobu vytvořili sehranou skupinu.
Na přípravě ohromné sněhové sochy má však podíl mnohem více lidí. Z nedalekého sportovního hřiště je nejprve potřeba přivézt až deset plných nákladních tater sněhu, který pak bagr vrší na co nejvyšší hromadu. Přestože letošní zima sněhem nešetří, podmínky na stavbu úplně optimální nebyly.
„Sníh měl tento rok špatnou kvalitu, byl špinavý se spoustou nečistot. Byl tam třeba i celý drn trávy,“ říká Dufek. „Letos jsme měli také smůlu, že nebyl k dispozici bagr, který dosáhne až do devíti metrů. Místo něj přijel menší, takže Krakonoš byl šest metrů vysoký,“ líčí Dufek a dodává, že tak patřil mezi ty nejnižší v historii.
Sněhový Krakonoš je nejen pohlednou dominantou města, ale i častým předmětem fotografií turistů, kteří si chtějí udělat pěknou vzpomínku na zimu. „Krakonoš musí být odolný proti nájezdům lidí. Ti, kteří tam fotí své děti, by je nejradši poslali Krakonošovi až na hlavu,“ vykládá Dufek. Důležité je proto postavit ho masivního s ohledem na případné návštěvníky.
Nejdůležitějším faktorem, na který je i šestimetrová socha krátká, je ale počasí. „Vždycky záleží na tom, jaká je zima. Rekordem bylo, že vydržel nepoškozený skoro měsíc,“ říká Dufek. Vzpomíná také na rok, kdy obleva udeřila pouze několik dnů po dokončení díla a sochaři byli na náměstí povoláni znovu. Pravidlem však je, že se se stavěním sochy začíná v polovině ledna, kdy je počasí obvykle nejstabilnější.
V těchto dnech byste Vládce hor na náměstí v Jilemnici hledali už bohužel marně. „Letos jsme ho postavili, stál čtrnáct dní, ale pak dvakrát za sebou přišla obleva, takže teď už ho odvezli, protože z něj zbyla jenom troska,“ uzavírá Dufek.
Autor: Lukáš Kuřík
Dalším místem, kde každoročně ožívá oblíbený večerníček, je Vrchlabí. Před Vánoci zde vyroste dřevěný betlém.
Foto: Ota Bartovský (iDnes); Jaroslav Hoření (Český rozhlas)