Speciální sekačky posečou ročně na bočním rameni Dunaje přes dva tisíce tun podvodních rostlin. Vodní zeleň pak končí nejen ve vídeňské městské kompostárně, kde je dohromady s dalším materiálem zpracována na biokompost. Vědci z vídeňské univerzity teď přišli na způsob, jak rostliny nově využít. Cílem jejich práce je vyrábět z rostlin kompostovatelné obaly a příbory na jídlo, do budoucna mají však i další nápady.
Vídeň v posledních letech zaznamenává intenzivní růst podvodních rostlin, které můžeme označit slovem makrofyt. Makrofyty mohou během čtyř týdnů vyrůst až do výšky dvou metrů. Město Vídeň proto od jara do podzimu nasazuje na jejich likvidaci speciální obojživelné sekačky, které mají rostliny eliminovat a zpříjemnit lidem sportování a rekreaci u Dunaje.
Tuny rostlin by teď ale díky vědcům z Univerzity Bodenkulture Wien nemusely končit ve vídeňských kompostárnách a kompostárnách v Dolním Rakousku, ale mohly by být využity na výrobu kompostovatelných obalů a příborů.
„Naším cílem je vyvinout takový koncept biorafinérie, který by v budoucnu umožnil ekologické využití této suroviny,“ přibližují svou práci vědci Armin Winter z Institutu pro dřevařskou technologii a obnovitelné suroviny a Marco Beaumont z Institutu pro chemii obnovitelných surovin na webu ekolist.cz.
První vyrobené modely – kompostovatelné obaly na ovoce a jednorázové příbory –, vypadají podle výzkumníku velice nadějně. Navíc jsou makrofyty lokálním biologickým zdrojem u kterého je málo pravděpodobné, že by se jeho potenciál vyčerpal.
Jen výrobou obalů a příborů však využití vodních rostlin končit nemusí. Podle Beaumonta obsahují makrofyty velký podíl proteinů, které by se v rámci výroby obalů mohly využít jako vedlejší produkt pro výrobu hnojiv. Další z variant je i fermentace za účelem výroby bioplynu. Cílem vědeckého týmu je vymyslet takový výrobní proces, kde by využili všechny možné vedlejší produkty. Za svůj objev získali Vídeňané ocenění Energy Globe Award od dolnorakouské spolkové země.
Autor: Tereza Sládečková
Co se zpracování bioodpadu týká, skvělých nápadů je na trhu již několik. Valentyn Frechka například vynalezl způsob, jak ze spadaného listí vyrábět papír.
Zdroj: ekolist.cz, eurocommpr.at
Foto: vienna.at, prumyslovaekologie.cz