Veterinářům se změnily vstupní podmínky pro mazlíčky uprchlíků. Někde je ošetří i zadarmo

Psi, kočky a fretky, které si do České republiky vozí občané Ukrajiny, nebudou pro vstup potřebovat mikročip nebo tetování, ani úředně potvrzené veterinární označení a sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Rozhodla o tom Státní veterinární správa, která tak učinila v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Nutná však bude desetidenní karanténa a prohlídka soukromého veterináře pro vyloučení vztekliny, která proběhne do 72 hodin. Desítky veterinářů se ochotně hlásí a nabízí své služby zdarma.

„Prvotně se to týká psů, koček a fretek a je tam také omezení do pěti zvířat, protože se stává, že lidé převážejí zvířata i z obchodních důvodů. U jiných zvířat, například u koní, jsou ta pravidla trochu jiná. U domácích mazlíčků jsou pravidla z důvodu, aby se sem nezavlekla vzteklina,“ řekl Právu zástupce mluvčího SVS Petr Majer. Majitelé by měli dostat tyto informace už na hranicích, a to od neziskových organizací, anebo od ministerstva vnitra. Za běžných okolností však zvířata musí mít při příchodu do jiných zemí všechna tato potvrzení: EU pas, veterinární vyšetření, povinnou vakcinaci anebo označení mikročipem.

„Nechceme je zatěžovat zbytečnou byrokracií či jim vstup se zvířaty do ČR znemožňovat. Nicméně je na druhou stranu nutné minimalizovat riziko za­vlečení vztekliny a dalších nebezpečných nákaz do země,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Pokud se zvíře ukáže zdravé, tedy nebude mít příznaky vztekliny, nejpozději desátý den karantény ho veterinář proti tomuto onemocnění naočkuje a zavede mu očkovací průkaz nebo takzvaný petpas.

„V případě, že zvíře během karantény poraní člověka nebo se u něj projeví onemocnění s nervovými příznaky, bude mít jeho majitel povinnost neprodleně kontaktovat soukromého veterinárního lékaře a zajistit vyšetření zvířete,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Dále doplnil, že vstup ostatních zvířat v zájmovém chovu do ČR nebude nijak omezován.

První zvířecí uprchlíci mají na některých místech vstupní prohlídku už za sebou. „Ve středu jsme tu měli první návštěvu, přišli s kočkou a psem. Obě zvířata jsme očipovali a v pondělí přijdou podruhé. Očekáváme, že budou zdravá a naočkujeme je i proti vzteklině,“ popsala Právu veterinářka Mariana Mazunderová z Veterinární kliniky Palackého v Opavě.

Společnost Altercan, která je více než dvacet let provozovatelem Národního registru majitelů zvířat, od 1. března poskytuje mikročipy všem majitelům domácích mazlíčků z Ukrajiny zdarma. Jsou totiž potřebné k identifikaci zvířat a k dalším nezbytným úkonům.

V případě, že si ukrajinští občané s sebou přivezou psa, kočku nebo fretku bez mikročipu, označení jim zajistí český soukromý veterinář. Zároveň zřídí úřední potvrzení o provedeném vyšetření. Mezi pátým a desátým dnem karantény bude následovat povinné opakované vyšetření zvířete na vzteklinu.

Pomoc zdarma se dosud nabídla ve čtyřiceti veterinárních pracovištích v Česku. Podrobnější informace naleznete na www.ukrajina.vetkom.cz. Někteří se o pomoci rozhodli informovat i na sociálních sítích.

Dále se kupuje krmivo, které se lidé snaží dostat k opuštěným zvířatům na Ukrajině.  Navíc se dobrovolníci snaží dostat opuštěné mazlíčky pryč od války a hledají pro ně pelíšek v českých domácnostech.

Autor: Clara Isabella Andrews


Jak může Ukrajinským uprchlíkům pomoct obyčejný občan? Možnosti jsme pro vás shrnuli zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: Ekolist, Novinky.cz

Foto: ČTK/AP/Dmitry Lovetsky, Reuters

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy