Velký jako slon. V Africe sčítají chobotnatce z vesmíru

Vědci z univerzity v anglickém Bathu přišli s novým a převratným způsobem počítání volně žijících slonů – zvířata budou evidovat pomocí snímků ze satelitů vzdáleným šest set metrů od Země. Za pomocí této technologie a speciálního sčítacího algoritmu si od své práce slibují mnoho, až pět tisíc probádaných čtverečných kilometrů afrického území za jediný den. Ovšem má to jednu podmínku – pořizování snímků musí přát počasí, tedy nesmí být žádná oblačnost.

Pouhým lidským okem ze satelitních snímků nepoučený laik těžko něco vyčte. I velký slon se tu jeví jako neurčitá šedivá šmouha. Se sčítáním proto pomůže technika. „Zadáme tam příklady algoritmu a uvedeme, co je slon a co ne,” uvedla pro BCC Olga Isupová, vědkyně z univerzity v Bathu.

Počítání chobotnatců tímto způsobem s sebou přináší celou řadu výhod. První z nich je rychlost, jelikož počítač je schopný zmonitorovat až pět tisíc kilometrů čtverečných za den, což je pro srovnání téměř stejné území, jako je rozloha Olomouckého či Ústeckého kraje. Výhodu mají satelitní snímky zvláště při zkoumání území podél hranic států, kde je často problém získat po takovou činnost povolení. Dalším pozitivem je využívání počítačů namísto lidí, navíc algoritmy jsou velmi přesné. „Můžeme tak naučit stroj rozeznat malé detaily, které bychom okem nezahlédli,” řekla dále Isupová. „Samozřejmě nepotřebujeme nikoho na zemi, což je v době pandemie užitečné,” uvedla odbornice na ochranu přírody Isla Duporgeová z university v Oxfordu.

Tento nový způsob by mohl vystřídat metodu sčítání slonů z letadel, kterou vědci praktikovali doposud. Též by měl pomoci při dopadání pytláků, což je s ohledem na počty upytlačených zvířat velmi důležité. Nic ale není zadarmo, za snímky budou muset vědci komerčním satelitům zaplatit. S novým způsobem vědci začnou v národním parku Addo Elephant v Jihoafrické republice.

Autor: Lukáš Kuřík


Už jste slyšeli o tom, jaké malé, ale i velké radosti dostávají sloni v českých zoologických zahradách? V zimě jsou to například neprodané vánoční stromky.


Zdroj: iRozhlas, BBC News,

Foto: iRozhlas, Rene Beyers 

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy