Ve Walesu nekreslí záhadné obrazce do polí mimozemšťané, ale sama příroda

Ve Walesu se příroda postarala o nezvyklou raritu. Velmi suché počasí způsobilo, že se tráva nad starověkými příkopy zelená více než na ostatních místech, protože rostliny čerpají vláhu ze skrytých starých zásob pod zemí. Waleská krajina je proto nyní plná geografických obrazců a z ptačí perspektivy nabízí jedinečný pohled nejen nadšeným archeologům.

Údolí Glamorgan a stopy osídlení Římanů, zdroj: bbc.com

Vyprahlá půda letos díky horkému létu odhalila hned několik tajemství z prehistorie Spojeného království. Třeba ve stínu zříceniny Tywyn a u waleského městečka Monmouthshire jsou vidět půdorysy pravděpodobně římské pevnosti. „Napříč celým Walesem se nám daří nacházet úžasné objevy. Je to vzrušující a záhadné. Byly to neuvěřitelné tři týdny,“ popisuje letecký archeolog Toby Driver, jehož fotografie vydala Královská komise pro starověké a historické památky Walesu.

Díky práci leteckých archeologů je nově zmapované území kolem letiště Haverfordwest v Pembrokeshire, odkud pravidelně na své vzdušné toulky vyrážejí. „Věnuji se své práci už od devadesátých let, ale podobné léto jsem ještě nezažil. Dokázali jsme uprostřed luk a polí objevit ztracené římské vesnice, pevnosti i celá osídlení,“ dodává nadšeně Driver pro BBC.

Autor: Lýdie Hájovská

zdroj: rozhlas.cz, bbc.com

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy