Zeď Johna Lennona je už přes čtyřicet let symbolem umění, svobody a míru. Jde také o jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst v Praze. V posledních několika letech se proslavila především na Instagramu kvůli svému estetickému vzhledu. Její podoba se v průběhu let už několikrát změnila a 7. září získala zeď opět novou fasádu pod rukama téměř třiceti evropských umělců. Projekt dostal název Svoboda a energie.
Umělecké výtvory, myšlenky, osobní protesty proti totalitě, projevy vzdoru, svobody, síly a lásky. To vše se v průběhu let otisklo a stalo součástí Lennonovy zdi. Není tedy divu, že je dnes považovaná za velmi důležitý prvek pražského centra a desítky umělců bojují o to, aby zde mohli zanechat svůj otisk.
O novou podobu se postaralo třicet evropských umělců pod vedením kurátora Pavla Šťastného. Jejich dílo dostalo název Svoboda a energie. Jejich hlavním záměrem bylo navrátit zdi její původní myšlenku a poselství. „Na toto téma všichni umělci vytvořili skici a podle výběru pak namalovali přímo na zeď. Dílo vzniklo za jediný den, kdy všichni umělci dorazili do Prahy,“ vysvětluje Šťastný v oficiální tiskové zprávě.
Za Slovensko k nám zavítala například Andrea Žaba Klváčková, dále umělci z Dánska, Irska, Francie, Malty a dalších evropských zemí. Českou republiku na zdi reprezentuje Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví České republiky v Paříži přímo pod Eiffelovou věží. Za svůj portrét Václava Havla si tehdy vysloužila rozporuplnou odezvu. Projekt chtějí organizátoři představit v příštím měsíci také v jiných evropských městech, rozhodli se proto vyrobit nafukovací podobiznu, kterou budou postupně převážet. „Jako první se projekt dostane do Francie,“ doplňují organizátoři.
Počátky této stěny, která pro někoho na první pohled není nikterak speciální, sahají až do šedesátých let minulého století. V té době sloužila jako místo, kam lidé psali vzkazy Janu Werichovi, který bydlel na nedaleké Kampě. Později byla podle vzoru v Jeruzalémě nazývána Zeď nářků a byla místem, kde lidé zanechávali své milostné básně a přání. Po smrti Johna Lennona v roce 1980 se stala uměleckým pietním místem slavného zpěváka Beatles.
Zatímco dříve podobu zdi tvořili samotní občané a zeď si tak žila „vlastním životem“, dnes se o jejím vzhledu pečlivě rozhoduje. Hlavním důvodem byly party opilých turistů, kteří znehodnocovali původní myšlenku. Pokud jste tedy stihli zanechat krátký vzkaz, verš nebo kresbu během návštěvy Prahy, patříte k šťastlivcům, dnes je to totiž zakázané. Ne všichni s tímto rozhodnutím souhlasí a někteří tvrdí, že právě v tom, že zeď mohl popsat v podstatě kdokoliv, tkvělo její kouzlo.
V průběhu let jsme mohli vidět její proměnu také podle toho, v jaké situaci se svět nacházel. Během první vlny covidu byla tvář Johna Lennona zahalena do roušky, jindy ji zdobily Lennonovy texty plné poselství lásky. Protože věrnou pravdou zůstává, že All you need is love.
Autor: Tereza Bartusková
S pouličním uměním, i když v menším provedení, se můžeme setkat na mnoha místech a v mnoha různých městech. O takzvaných Vzkazech, které se nachází v ulicích Frýdku-Místku, si přečtěte zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: wave.rozhlas.cz, pozitivní-zprávy.cz, denikn.cz
Zdroj foto: informuji.cz, zpravy.aktualne.cz