Neodmyslitelnou součástí téměř většiny českých jídel je cibule. Přesněji cibuli kuchyňskou, specifickou svou výraznou palčivou chutí, si na talíř servírujeme hned v několika podobách. Vyjímá se například v základech na omáčky i masových specialitách, v polévkách i pomazánkách. K jejím nelibým vlastnostem však patří vypařování těkavých látek, které při styku s vodou hydrolyzují. Jinými slovy zapříčiní náš pláč při krájení této suroviny. Ptáte se, co nám pomůže od slzení nad kuchyňskou linkou?
Na britský trh se nově dostává cibule Sunions, která v nás nevyvolá pláč. Farmaceutická firma Bayer totiž vyvinula nový druh této plodiny – takzvanou bezslzou cibuli. Tato novinka na trhu vznikla křížením méně štiplavých odrůd cibule, tedy je zcela bez genetickým modifikací.
Na první pohled byste ji nerozeznali od obyčejné cibule. Liší se především chutí, která je příjemně nasládlá, což znamená, že ji můžeme konzumovat i syrovou. Důvodem této chuti je snížená hladina kyseliny pyrohroznové, která způsobuje štiplavost u klasických druhů cibulí. Obsahuje také podstatně méně přírodních sloučenin vyvolávajících slzení oka.
Vědci na tomto výzkumu pracovali přes čtyřicet dva let a bylo investováno v přepočtu více než sto milionů korun. Po takto zdlouhavém křížení si chtějí výrobci uchovat punc exkluzivity a zpřístupňují obchodním řetězcům pouze omezené množství bezslzé cibule. Již čtyři roky můžeme Sunions zakoupit v amerických supermarketech. Nyní se prodej rozšířil i na Spojené království, kde ovšem bude dostupná pouze v řetězci Waitrose, za cenu přesahující čtyřicet pět korun. To je zhruba třikrát víc než za kilo klasické cibule.
Než se bezslzá cibule dostane i na pulty českých supermarketů, budeme si muset ještě nějakou chvíli počkat a vystačit si s radami našich babiček. Zde je pár návrhů pro krájení cibule s minimálním množstvím slz.
- Ochladit/nahřát cibuli
Před krájením cibule ji zkuste nechat pár minut v mrazáku (pokud skladujete cibuli v lednici, máte napůl vyhráno), nebo naopak ji nahřejte v teplé vodě. - Nasaďte si potápěčské brýle
Zní to jako výsměch gastronomickému umění? Možná ano, pokud si však zakryjete oči i nos brýlemi na potápění, žádný výpar z cibule se k vám jistojistě nedostane. - Ostrý nůž
Neberte si na krájení tupý nůž. Pro boj s plačtivou cibulí si ze šuplíku vyberte ten nejostřejší a největší nůž, co najdete. Velkým nožem porušíte méně cibulových buněk, tedy méně slz utřete kapesníkem.
Autor: Veronika Turková
V ohrožení je jedna ze surovin, kterou najdeme běžně v našich kuchyních. Naštěstí se našel odolnější zástupce arabského kávovníku. O tomto vědeckém objevu, jsme psali už dříve ZDE.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: ct24.cz, iheartsunions.com, aktualne.cz
Foto: pixabay