Hygge: proč je Dánsko nejšťastnější zemí na světě?

Jsem si jistá, že slovo hygge člověk v roce 2022 slyšel alespoň jednou. Jedno slovo, původem z norštiny a zakořeněné v Dánsku, které za sebou skrývá více, než by se na první pohled zdálo. Je to šťastný způsob života, atmosféra, kterou kolem sebe vytváříme, je to pocit pohodlí a přítomnosti našich nejbližších. Ale přesto pro každého znamená něco trochu jiného. Proč se hygge stalo tak populární a spousta lidí se ho snaží zakomponovat i do svého života? A v čem vlastně spočívá?

Podle průzkumů je Dánsko nejšťastnější zemí na světě a ostatní skandinávské země jej následují. Lidé jsou zde nejméně vystresovaní a nejvíce vyrovnaní v porovnání s ostatními Evropany.

Odpovědí na otázku, proč tomu tak je, je samozřejmě hygge, které vzniko právě v této oblasti. Asi existuje ve skutečnosti trochu komplexnější odpověď, ale způsob, jakým Dánové žijí, tráví čas s lidmi i sami se sebou, vytváří vztahy a prostor kolem sebe, je nekompromisně zakořeněný v hygge. Dalo by se říct, že právě hygge je nástrojem kulturního propojení dánského národa. Dánové jsou jeden s nejspojenějších národů na světě, který má velkou důvěru ve vlastní stát. I to vytváří pevné základy pro šťastný život, který hodně zemí postrádá. Ale kdo by nechtěl být ve svém životě šťastný? Hygge se hlavně v západní Evropě stalo fenoménem kolem roku 2016 a je u nás přítomno dodnes.

V České republice pro toto slovo nemáme přesný překlad, a tak je jen na naší úvaze, co si pod ním představíme. Pro každého totiž může znamenat něco trochu jiného. Každý může cítit „svoje hygge“ jindy a jinde. Většina z nás si ho ale nejlépe představí, když se řekne pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla.

Není to vše ale jen o pocitech, na kterých je hygge primárně založeno. S tímto pro nás velkým fenoménem je spojeno několik podstatných věcí, bez kterých by se hygge neobešlo. A ve finále se jedná o maličkosti, které nám můžou zajistit spokojenost i v hektickém koloběhu každodenního života.

Například světlo. Nejeden Dán tvrdí, že žádná cesta k hygge by se neobešla bez svíček, a že je v Dánsku jejich spotřeba enormní. Ale nezůstává to pouze u toho, také osvětlení je důležité pro naši psychickou pohodu. Různé typy světla v nás mohou vyvolat různé pocity a pro hygge je nezbytné světlo útulné, s nižší teplotou a strategicky rozmístěné po místnosti, aby vytvářelo to správné pohodové prostředí.

Dále je s hygge spojeno oblečením, dobrým jídlem, pitím a našim domovem, ve kterém trávíme hodně času a pro většinu z nás je naším největším útočištěm. Vše kolem nás ve výsledku tvoří hygge, když si to dovolíme a vědomě prožijeme. Například u jídla se Dánové řídí pravidlem být k sobě laskaví a dopřát si všechno, co v nás vyvolává prožitek štěstí a uspokojení. Oblečení nosit takové, ve kterém se cítíme dobře, a hlavně pohodlně. Když je venku škaredé počasí, využít tuto příležitost k zapálení svíček, vypití teplého čaje a přečtení knížky nebo zhlédnutí filmu. Dnes to sice zní jako reklama na nový druh čaje, který se právě uvádí na trh, ale to je důsledek komercializace, který se ani konceptu hygge nevyhnul. V Dánsku jde primárně o ten pocit štěstí.

Kromě miliónů nadšených Evropanů se hygge chytili i obchodní řetězce, které poněkud mylně tvrdí, že koupí křesla docílí člověk pocitu toho blaženého hygge. Ano, pohodlné křeslo je určitě skvělý start k zútulnění vašeho domova, ale život vám nezmění.

O hygge vzniklo do dnešního dne několik knih, které se snaží čtenářům přiblížit, co znamená a jak ho zakomponovat do svého života. Takové knihy jsou totiž něco jako bible šťastného života. Vůbec nejznámější se stala prvotina dánského autora Meika Wikinga Hygge – prostě šťastný způsob života. Vznikají ale také hygge kuchařky, ve kterých najdete spousty receptů pro ideální hygge večer.

Pravé poselství hygge ale spočívá v tom, že ho každý člověk musí najít v sobě.

Autor: Tereza Bartusková


Pokud se cítíte sklíčení z toho, že nemáte možnost žít v kolébce hygge v Dánsku, nevěste hlavu a přečtěte si článek o tom, jak se Česko dostalo na seznam nejšťastnějších zemí světa.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: zeny.cz, poznani-magazin.cz

Zdroj: Meik Wiking – Hygge: prostě šťastný způsob života

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy