Žijeme v době, ve které čas hraje hlavní roli. Životní styl se neustále zrychluje, lidé mají hodně práce, jsou pod neustálým tlakem a mobilní telefon nám doslova přirostl k ruce! Sotva se ráno probudíme, už přemýšlíme o povinnostech, které za čtyřiadvacet hodin musíme stihnout udělat, aby se nám kariéra nesesypala jako domeček z karet. V České republice se za deset let uskutečnilo 956 619 dopravních nehod. Lidé jsou nepozorní a zaneprázdnění. Právě z tohoto důvodu vzniká nová aplikace Pozor tramvaj!, jejímž cílem je snížit počet srážek s tramvajemi a zvýšit bezpečnost účastníků veřejné dopravy.
Statistiky uvádějí nehorázná čísla v počtu dopravních nehod na území České republiky. Příčinou nehody nebývají pouze opilý řidič nebo námraza na silnici. V dnešní zrychlené době je největším nepřítelem veřejné dopravy stres, únava a plná hlava starostí. Nejen řidiči za volantem by si měli dávat pozor na cestu, ale mělo by se také apelovat na chodce. Chodci 21. století jsou hendikepováni svými chytrými mobilními telefony. Po ulici se ve spěchu procházejí mladí lidé, kteří nevidí na cestu a nevnímají, co se kolem nich děje, protože jsou zrakem přilepení ke svým smartphonům. Často ani neslyší, protože mají v uších sluchátka, ze kterých řve nejen hlasitá hudba, ale v dnešní době také velmi oblíbené podcasty. Svět se proto proměňuje a už to nejsou jen důchodci, ale mladí lidé, kteří se stávají oběťmi dopravních nehod.
„Loňský rok byl výjimkou, kdy jsme zaznamenali pokles srážek o 50 %, což bylo částečně způsobeno nižší mobilitou obyvatel. Dlouhodobě podle statistik dojde ročně zhruba ke stovce srážek,“ říká mluvčí pražského dopravního podniku Daniel Šabík. Asi pětina nehod končí vážným zraněním chodců, některé však i úmrtím.
Nepříjemnou srážku tramvaje s chodcem má na paměti i řidič tramvaje v Praze Martin Vala. „Pán mi nedal přednost na přechodu, masa lidí se zastavila, jen on pokračoval a došlo ke zranění. Je to hodně stresující, v tu chvíli, kdy cítíte nebo slyšíte tupý náraz o tělo, tak je to pocit jako před infarktem. Ten náraz se vryje do paměti,“ vysvětluje Vala.
A proto vznikl projekt společnosti SAFE PUBLIC TRANSPORT ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, který se zaměřil právě na osoby, jež mají mobil neustále u sebe. Jedná se o novou aplikaci, kterou si můžete snadno stáhnout do svých zařízení. Stačí do vyhledávače zadat tato dvě slova: Pozor tramvaj!
Cílem aplikace je snížit počet zraněných osob, udržet počet úmrtí na nule, snížit majetkové škody a také počet mimořádných událostí v MHD. V průběhu deseti let zemřelo v Česku z příčiny dopravní nehody necelých 6 000 osob a asi přes 27 000 osob bylo těžce zraněno. Dopravní nehody mají na svém kontě nejen lidské, ale také ekonomické ztráty. Za posledních deset let došlo kvůli dopravním nehodám k ekonomickým ztrátám v hodnotě 675,94 mld. Kč.
Stáhnutím této aplikace do svých mobilů se můžete zapojit do pilotního provozu a přispět svým hlasem do jejího testování, které probíhá v Praze na linkách 9, 11 a 22, a to do 30. 6. 2021, a v Brně na páteřní lince 4 v období od 5. 4. do 5. 7. 2021.
Do pilotního provozu bude zapojena většina tramvají nasazovaných v daných linkách. Tramvaje s nainstalovaným vysílacím zařízením budou uvnitř i zvenčí viditelně označeny samolepkou pilotního provozu projektu POZOR TRAMVAJ!
Po nainstalování aplikace si ve svém mobilu zapněte Bluetooth, jehož prostřednictvím váš chytrý mobilní telefon komunikuje s vysílací jednotkou v jedoucí tramvaji. Díky tomuto snadnému bezdrátovému systému vás aplikace ihned zvukově i vizuálně upozorní na blížící se tramvaj.
Aplikace v zařízení funguje jak při klidovém režimu, tak při aktivním používání mobilního telefonu. I když zrovna posloucháte hudbu, telefonujete nebo píšete zprávu, aplikace Pozor tramvaj! vás bude mít neustále pod kontrolou.
Autor: Izabela Waclawková
Podívejte se i na dvě české mobilní aplikace, které vám usnadní hledání výletních míst. Doporučí vám ta ne úplně „profláknutá“, která nejspíš neznáte!
Zdroj a foto: novinky.cz, pozortramvaj.cz