Kim „Deft“ Hyuk-kyu a Lee „Faker“ Sang-hyeok byli spolužáci na střední škole a volný čas trávili hraním počítačové hry League of Legends. Kdo by čekal, že po necelých deseti letech oba dosáhnou titulu mistra světa. O dost déle na něj čekal Deft, který už musel třikrát sledovat, jak Faker světový šampionát ovládl. Tentokrát mu ho ale vyfoukl přímo před nosem.
League of Legends (LoL) spatřilo světlo světa v roce 2009 a od té doby každým rokem roste jeho popularita. Skoro každý kluk sní, že se jednou hraním této hry bude živit. Deftovi se takový sen splnil, ale jakmile se jedno takové přání splní, následuje další velký životní cíl, kterým byl zisk titulu mistra světa. A i na ten Deft dosáhl, i když se tak stalo po téměř desetiletém snažení.
Fakerovi se nedá konkurovat
Příběh tohoto korejského hráče začíná v roce 2010 na střední škole nedaleko centra Soulu. Kromě školy ale dost času věnoval LoLku, kde dosahoval nevídaných individuálních úspěchů. I přesto to ale bylo málo v porovnání s Fakerem, který shodou náhod chodil do vedlejší třídy. A tady se zrodila rivalita a závod o to, kdo bude nejlepší hráč League of Legends na škole.
Faker na rozdíl od Defta tuto střední školu nedokončil, ale toho rozhodně nemusel litovat. Od roku 2013 působil v korejské organizaci SK Telecom T1 (později T1), se kterou začal sbírat úspěchy hned po jeho příchodu. V prvním roce své profesionální kariéry ovládl korejskou nejvyšší soutěž Champions (nyní LCK) a následně rozdrtil veškerou konkurenci i na světovém šampionátu, takže na pomyslný vrchol dosáhl hned ve své první profesionální sezoně.
Legendární Korejec ale rozhodně nelenil a se svým týmem dominoval i nadále. Nakonec získal patnáct velkých trofejí, Worlds (název pro mistrovství světa v League of Legends, pozn. redakce) ovládl ještě dvakrát. Díky tomu je to naprostá ikona esportového světa a většina fanoušků mu pro jeho neuvěřitelné dovednosti ve hře přezdívá „nezabitelný král démonů“.
Deft úspěšný začátek kariéry neměl
Každému se však takto prostě zadařit nemůže a v tomto případě to odnesl Deft. Ten se jako první dostal do týmu MVP Blue, ale žádné úspěchy nesbíral. V korejské soutěži skončil v obou splitech (LoL sezona je rozdělena na dvě části (splity). Jeden se hraje na jaře a druhý v létě., pozn. redakce) v druhé polovině tabulky, což odnesl hlavně vlastník týmu, který byl nucen prodat svůj tým organizaci Samsung. Tým se poté rozdělil na dva celky, aby v něm mohlo působit více hráčů. Deft dostal místo v papírově silnějším Samsung Blue, sesterský tým se jmenoval Samsung White.
V ten moment se Deftovi konečně začalo dařit. V letní části ročníku bral se svým týmem první místo a navíc odjížděli na Worlds jako nejlepší korejský tým, dokonce překonali i Fakerův SKT T1 Telecom. Parádní jízdu zastavil, k překvapení všech, jejich sesterský tým Samsung White, který je v semifinále přejel 3:0 na zápasy, a nakonec si došel pro celkový triumf. Deft tak schytal na světovém šampionátu první ránu, ale stále to byl mladý a perspektivní hráč.
EDward Gaming (2014 – 2016)
Organizace Samsung poté složila už jenom jeden tým, ale žádný z předchozích hráčů se do něho nezapojil. Deft se tak poprvé v kariéře přesunul jinam a zvolil si Čínu. Tam se připojil k týmu EDward Gaming (EDG), který měl v té době nejvyšší ambice. V domácích soutěžích naprosto dominoval a Deft si připsal další dva tituly.
Díky tomu se mohl podívat na druhý největší turnaj sezony, kterým je Mid-Season Invitational (MSI). Tam dokráčel až do finále, kde se proti němu postavil jeho spolužák ze střední školy, kterého do této doby na velké scéně nikdy neporazil. Tuto smůlu konečně zlomil a po velké bitvě byl konečně úspěšnější než Faker.
Na světovém šampionátu to však byla stále bída. S EDG se tam dostal dokonce dvakrát, ale ani v jednom případě nedokázal napodobit svou premiérovou účast, v obou případech skončil ve čtvrtfinále. Jednou podlehl evropským Fnatic a o rok později nestačil na korejské ROX Tigers.
KT Rolster (2016 – 2018)
Deft se tak zase na Worlds nedočkal, ale nehodlal přestat ve svém snažení. Potřeboval nové prostředí, takže se rozhodl pro návrat do své domoviny. Jako své nové působiště si zvolil korejský KT Rolster, ale ani s ním příliš nevyhrával. Většinou jejich dobré výkony zastavil neuvěřitelný SKT T1 Telecom, kde samozřejmě pořád působil Faker, Deftova noční můra.
S tímto týmem už žádný velký titul nezískal. Vrcholem byla opět účast ve čtvrtfinále světového šampionátu v roce 2018, opět ho však porazil budoucí světový šampion, kterým byl čínský Invictus Gaming. Worlds se tak zúčastnil už čtyřikrát, což už v té době bylo hodně vysoké číslo, ale ani jednou z toho nebyl medailový úspěch, navíc ho dvakrát vyřadil nadcházející mistr světa. To si korejský hráč už mohl začít říkat, že je zakletý, ale odhodlání bylo velké, a proto přišla další změna týmu.
Deft se připojil do nově vznikajícího týmu Kingzone DragonX (DRX). Nové organizace to mají opravdu těžké a podle toho vypadaly výsledky. V první sezoně se Deft nekvalifikoval na světový šampionát a nezvedl nad hlavu ani jednu velkou trofej. Druhý rok už byl o něco veselejší, ale ve čtvrtfinále Worlds je naprosto rozdrtil další budoucí vítěz DAMWON Gaming. Čtvrtfinálová kletba i nadále trvala.
Hanwha Life Esports (2020 – 2021)
Korejský hráč opět vyměnil tým po dvou letech, ale zase dopadl úplně stejně. Hanwha Life Esports podával v korejské soutěži průměrné výsledky, ale stačilo to na účast na světovém turnaji. Následně přišla stopka ve čtvrtfinále, tentokrát přímo od samotného Fakera a jeho T1. Deft byl zlomený. Proto se rozhodl pro návrat do DRX, které si během předchozího působení zamiloval.
„Miracle run“ na Worlds 2022 v barvách DRX
To už se dostáváme do zázračného roku 2022. Od DRX nikdo nic nečekal, protože v domácí soutěži nijak nevyčnívalo. Jen tak tak se probojovalo na Worlds. Do hlavní části turnaje navíc muselo přes tzv. Play-In Stage, kde deset týmů bojovalo o čtyři postupová místa. To DRX úspěšně zvládlo, dokonce ani jednou neprohrálo.
A v ten moment začala zázračná jízda DRX, kterou řídil hlavně Deft. Korejský tým ve skupině prohrál pouze s evropským Rogue a čínským Top Esports, jinak nenašel přemožitele a postupoval do play off z prvního místa. I přesto nedostal lehký los, protože ve čtvrtfinále se proti němu postavilo EDG, které v loňském roce celý světový šampionát ovládlo.
V play off se hraje tzv. BO5 série, to znamená, že tým musí vyhrát tři zápasy, aby postoupil dále. A zpočátku na tom byl mnohem lépe loňský šampion. Ten vedl 2:0 na zápasy a DRX muselo vyhrát třikrát za sebou, aby postoupilo dále. To se po neuvěřitelném souboji povedlo a Deft konečně protrhl čtvrtfinálové prokletí. Navíc porazil tým, ve kterém minulosti působil.
A to musel dokázat i v semifinále, kde mu bylo soupeřem Gen.G, dřívější Samsung. Zase to bylo pro korejské outsidery těžké, ale tentokrát zvítězili 3:1 a úspěch byl na světě. Deft se na sedmý pokus dostal do finále Worlds a při této cestě za sebou nechal své dva bývalé zaměstnavatele. Ve finále čekal jeho jediný skutečný soupeř.
Tušíte správně. V rozhodujícím souboji se mu do cesty postavil Faker a jeho T1.
„Nikdy jsem neměl šanci dohnat Fakera v počtu titulů, ale toto finále je skvělá možnost pro pomstu,“ prohlásil před finále Deft, který byl neskutečně motivovaný.
Pomsta, zadostiučinění a slzy štěstí
Série byla neskutečně vyrovnaná, ale přece jen ve vedení bylo T1. To vyhrálo první hru, načež DRX srovnalo, avšak pak zase triumfoval Faker, takže DRX muselo zase odpovídat. Na řadu tedy přišla pátá hra, která měla rozhodnout o mistrovi světa. A byla to show.
Po obrovském boji nakonec zvítězilo DRX a to, co jsme sledovali po poslední ráně do nexusu (Jedná se o nejdůležitější strukturu na mapě. Každý tým má svůj nexus, který musí ubránit, zatímco druhý tým se ho snaží zničit., pozn. redakce), bylo neuvěřitelné. Prakticky celému týmu DRX vyhrkly do očí slzy štěstí, zatímco hráči T1 byli zdrcení. Support T1 Ryu „Keria“ Min-seok okamžitě propukl do obrovského pláče a skoro nebyl schopný opustit své křeslo. O to bylo pěknější, když objímal svého bývalého spoluhráče Defta a gratuloval mu ke světovému titulu.
Deft po titulu bažil skoro deset let a prožíval to snad úplně nejvíce. Když po zvednutí trofeje pro světové šampiona musel absolvovat rozhovor před celou arénou v San Franciscu a byla mu položeno otázka, co pro něho znamená být mistrem světa, téměř nebyl schopný slov.
„Každou noc od svého debutu sním o tom, že se jednou stanu mistrem světa. Celou dobu to byl jenom sen, ale teď už jsem to dokázal. Samozřejmě jsem šťastný, ale myslel jsem si, že po vítězství si budu moct říct, že jsem nejlepší hráč na světě. Teď jsem si ale uvědomil, že nezáleží na tom, jestli jsem nejlepší já, ale že je náš tým nejlepší na světě.“
Toto byl příběh Defta, který i přes spoustu neúspěchů vytrval, a nakonec svého cíle dosáhl. Jeho životopis stále nemusí být u konce, protože bude usilovat o další úspěchy v týmu DWG KIA. Faker také stále nekončí v týmu T1, takže se v budoucnu můžeme těšit na další velké bitvy.
Nikdy se nevzdávejte svého snu!
Autor: Lukáš Mihal
Občas někdo pronese, že hráči počítačových her se nezajímají o realitu a žijí jen v dané hře. Že opak je pravdou, ukázali hráči World of Warcraft, kteří darovali charitě 1 milion dolarů. Jaké důsledky to mělo, se dozvíte v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: ONE Esports, Fandom, Riot Games.
Foto: Kelly Sullivan, Riot Games.