Snad každý ví, že se 17. listopadu slaví Mezinárodní den studenstva a Den boje za svobodu a demokracii, už málokdo ale ví, že stejné datum sdílí i Světový den předčasně narozených dětí. Ten si klade za cíl zvýšit povědomí o problematice předčasného porodu a vyjádřit poděkování lékařům a sestrám za péči o dříve narozené děti i jejich rodiny. V České republice se touto problematikou zabývá hlavně Česká neonatologická společnost a občanské sdružení Nedoklubko.
Světový den předčasně narozených dětí byl díky úsilí organizace EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence) ustanoven v roce 2008 na konferenci v Římě, datum 17. listopadu nebylo vybráno náhodou. Jeden ze zakládajících členů EFCNI, neonatolog Jürgen Popp, se totiž v tento den stal hrdým otcem dcery poté, co předtím přišel o svá trojčátka následkem předčasného porodu. Od té doby nadace spojuje nespočet jednotlivců, spolků a organizací z více než sto zemí světa, aby svou listopadovou aktivitou pomohli upozornit na problém předčasných porodů a zlepšili situaci nedonošených dětí a jejich rodin. V České republice oslavy tohoto dne poprvé uspořádal spolek Nedoklubko roku 2010 v Praze, letos si ho tak připomínáme již po jedenácté.
Každý rok spatří světlo světa 15 milionů předčasně narozených dětí, z toho až osm a půl tisíce u nás. Pro tyto děti a jejich rodiny je tu od roku 2002 spolek Nedoklubko, jenž jim zajišťuje potřebnou péči, zvyšuje povědomí o této problematice a podílí se na výzkumu předčasných porodů. Jejich kampaň probíhá nejintenzivněji během tzv. Purpurového listopadu a vrcholí právě oním 17. listopadem.
„Každý rok v rámci oslav světového dne s radostí a vděkem spolu s ostatními rodiči děkujeme zdravotníkům, kteří pečují o předčasně narozená a nemocná miminka. Ať už vyzdvihnutím jejich ohromného nasazení, šířením osvěty o problematice předčasného porodu a neonatologické péče, drobným dárkem, nebo osobním poděkováním,“ vysvětluje Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka.
Významnou součástí oslav je také nasvěcování památek a přírodních divů po celém světě, jako například Eiffelovy věže či Niagarských vodopádů, do symbolické purpurové barvy. V České republice se tento úkon z úcty k výročí sametové revoluce provádí tradičně již 16. listopadu, tedy předčasně. I letos se více než třicet významných českých staveb v tomto datu na vyjádření vděčnosti zbarvilo do purpurova, mezi nimi třeba Hotel Theresian v Olomouci či Tančící dům v Praze.
Jako součást poděkování předává Nedoklubko každoročně také cenu Purpurového srdce osobám, které se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené děti. Purpurové srdce je ocenění, jež se původně udělovalo vojákům zraněným či zabitým v boji, v posledních letech však tuto myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí jako symbol výjimečnosti, bojovnosti a křehkosti. Předávání ceny tento rok bohužel kvůli pandemické situaci neproběhne, Nedoklubko se tak soustředí hlavně na osvětovou kampaň, jež v roce 2021 nese název „Bez odloučení – Rodiče a předčasně narozené děti patří k sobě“ a klade si za cíl zdůraznit potřebu kontaktu nedonošených miminek s jejich rodinami.
Rozšířit povědomí o problematice předčasných porodů či podpořit úsilí Nedoklubka může každý z nás. Možností je mnoho, ať už se jedná o sdílení osvětových článků Nedoklubka na sociálních sítích s hashtagem #purpurovylistopad, zakoupení limitovaného balíčku, navštívení purpurově nasvícené památky, či připnutí brože ve tvaru maličké purpurové ponožky na oblečení. Činnost této organizace si zaslouží být vyzdvihnuta a příběhy obětavých lidí, jež se na ní podílí a sami si touto situací prošli, by měly být vyslyšeny.
„Máme úžasný tým lidí v celé republice, kteří bez nároků na odměnu dochází pravidelně na neonatologická oddělení s povzbuzujícími dárky pro maminky, informačními materiály, časopisy Nejste v tom sami, terapeutickými dárky na odchod domů v podobě našich Čepiček nadoma. Jsou to ženy, které samy prošly předčasným porodem, nebo jsou jen tak vděčné za život svých dětí a spojily ten svůj s Nedoklubkem. Jsem na ten tým hrdá a moc si vážím práce každé z nich. Bez nich by nebylo Nedoklubko tím, čím je,“ uzavírá Lucie Žáčková.
Autor: Nikol Látalová
V Česku vznikne první Dům Ronalda McDonalda. Ten nabídne střechu nad hlavou rodičům dlouhodobě nemocných dětí. Více se dočtete v článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: parents.com, wnypapers.com, nedoklubko.cz