Svátky jara jsou už za dveřmi a snad s sebou přinesou také sluníčko a hezké počasí. Velikonoce jsou neodmyslitelně spjaté s tradičními zvyky jako je pletení pomlázek či pečením beránků, pro křesťany se jedná o nejdůležitější svátky v roce. V minulosti Velikonoce znamenaly také konec čtyřicetidenního půstu a i v současnosti máme toto období spojené s dobrým jídlem, proto vám v dnešním článků přinášíme pět originálních receptů, které zaručeně potěší každého koledníka.
ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY NEJEN PRO VEGETARIÁNY
Čokoláda je vždy správná volba, ať už se jedná o jakékoli roční období. My jsme si pro vás tentokrát připravili neobvyklé čokoládové muffiny. Úsměv na tváři vám vykouzlí nejenom svým veselým vzhledem, ale také neodolatelnou čokoládovou chutí.
Ingredience:
Těsto:
- 200 g hladké mouky,
- 50 g polohrubé mouky,
- 110 g cukru,
- 60 g holandského kakaa,
- 2 lžičky prášku do pečiva,
- 100 g nasekané čokolády,
- 2 vejce,
- 200 ml mléka,
- 85 g másla, rozpuštěného a vychladlého,
- špetka soli.
Krém:
- 150 ml smetany ke šlehání,
- 80 g čokolády (alespoň 50 % kakaa),
- 200 g mascarpone.
Ostatní:
- 1 balení marcipánu,
- oranžové barvivo,
- něco zeleného na ozdobu.
Nejdříve si připravíme muffiny. Postup je velice jednouchý, v jedné míse promícháme všechny suché ingredience, do druhé nádoby dáme rozšlehaná vajíčka, mléko pokojové teploty a zchladlé rozpuštěné máslo. Také důkladně promícháme. Obě směsi opatrně spojíme a nakonec přidáme na kousky nakrájenou čokoládu. Košíčky na muffiny plníme do ¾ a v předehřáté troubě na 180 °C pečeme přibližně 25 min.
Než se muffiny upečou, začneme s přípravou krému. Čokoládu rozpustíme a za občasného míchání necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Poté ji důkladně smícháme s mascarpone. V další nádobě vyšleháme šlehačku a opatrně přidáme k čokoládovému krému. V lednici necháme krém ztuhnout, aby se nám s ním později lépe pracovalo.
V mezičase vytvoříme mrkvičky. Marcipán obarvíme oranžovým barvivem, vytvarujeme z něj přibližně 2–3centimetrové válečky, které na jedné straně zakulatíme.
Když máme všechny části vychladlé, můžeme začít kompletovat. Z každého muffinu odřízneme vrchní část, kterou nadrobíme tak, aby struktura připomínala hlínu. Jedná se o podobný postup jako u Krtkova dortu. Spodní část potřeme zchladlým krémem a posypeme „čokoládovou hlínou“. Do takové „bábovičky“ zapíchneme připravenou mrkev, kterou ozdobíte něčím zeleným. A mrkvové čoko-muffiny jsou na světě.
OVEČKY PRO KLUKY I HOLČIČKY
Pokud chcete letos zkusit něco nového a vyměnit typického velikonočního beránka za netradiční variantu, máme pro vás tip. Tyto sušenky jsou velice jednoduché na přípravu, svým vzhledem a chutí vás ale zaručeně nezklamou.
Ingredience:
Těsto:
- 210 g hladké mouky,
- 70 g moučkového cukru,
- 1 balíček vanilkového cukru,
- 140 g másla,
- 2 žloutky,
- citronová kůra.
Citronový krém:
- 100 g změklého másla,
- 80 g cukru moučka,
- 2 lžíce citronové šťávy,
- hořká čokoláda na ozdobení.
I v tomto případě se jedná o velice jednoduchý postup. Ze všeho nejdříve si připravíme šablony, velice nám to pomůže při vykrajování kusů. Na papír si nakreslíme tělo, hlavu a uši oveček.
Nyní můžeme začít s přípravou těsta. V míse promícháme mouku s cukrem, ke kterým přidáme zbylé ingredience. Veškeré suroviny zpracujeme do hladkého těsta, to zabalíme do folie a dáme odpočinout do lednice, ideálně přes noc.
Poté vychladlé těsto vyválíme na přibližně 3–4 milimetry silný plát. Z něj pomocí šablon vykrájíme tělo, hlavu a ouška oveček. Jednotlivé části přesuneme na plech s pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 160 °C přibližně 5 minut. Během pečení sušenky pravidelně kontrolujte, mohou se velice rychle spálit. Když máme sušenky upečené dozlatova necháme je na plechu zchladnout.
Mezitím si připravíme krém. Změklé máslo vyšleháme s moučkovým cukrem a citronovou šťávou. Dáme na chvíli ztuhnout do lednice. Pomocí zdobícího sáčku nanášíme krém na tělo ovečky a snažíme se vytvořit strukturu ovčí vlny. Doprostřed ozdobeného těla umístíme hlavu ovečky a pomocí krému jí uděláme typické kudrlinky na čele. Nyní už přidáme pouze uši a pomocí rozehřáté čokolády doděláme obličej. Hotové sušenky vydrží v chladu i sedm dní, podle našich zkušeností byly ale všechny do druhého dne pryč.
VELIKONOČNÍ PAVLOVY
Dezert Pavlova je zaručená volba, která potěší každého milovníka sladkého. My jsme vám tento tradiční dezert oblékli do velikonočního kabátku. Ale nemusíte se bát, jeho chuť zůstává stejně tak dobrá jako originál.
Ingredience:
Sněhový korpus:
- 120 g bílků pokojové teploty (asi 4 bílky),
- 200 g krupicového cukru,
- ½ lžičky vanilkového extraktu,
- 1 lžička octa,
- ½ lžíce kukuřičného škrobu.
Krém:
- 300–350 ml smetany ke šlehání (33 % tuku),
- 150 g čokolády (70 % kakaa).
V tomto receptu si jako první připravíme krém, konkrétně pařížskou šlehačku. Začínáme tímto krokem, protože šlehačku musíme nechat pořádně vychladnout, nejlépe přes noc. Do hrnce nalijeme smetanu a za stálého míchání ji přivedeme k varu. Doporučujeme nechat plotýnku na mírném plameni. Do ohřáté smetany přidáme po částech nalámanou čokoládu, poté důkladně zamícháme. V krému nesmí být žádné nerozpuštěné kousky čokolády. Necháme vychladnout.
Připravíme si plech s pečicím papírem, na který si pomocí skleničky nakreslíme malá kolečka. Ta nám budou sloužit jako šablony pro Pavlovy. Nyní můžeme začít s přípravou samotných Pavlov.
Bílky dáme do vetší mísy a začneme z nich šlehat sníh. Nejdříve na malé otáčky, aby se nám ve sněhu nevytvořily velké vzduchové bubliny. Poté, co se vyšlehá bílá pěna, začneme postupně přidávat cukr, přibližně v pěti dávkách. Vždy počkáme, než se krupičky cukru alespoň částečně rozpustí, až poté přidáváme další. Když se nám veškerý cukr rozpustí, přidáme do hotového sněhu škrob a ocet a důkladně zamícháme. Hotové sněhové těsto pomocí zdobícího sáčku stříkáme na předem připravený pečící papír.
V předehřáté troubě na 100 °C pečeme Pavlovy přibližně 2 hodiny. Poté troubu vypneme a dortíky zde necháme zchladnout. V troubě je klidně můžeme nechat přes noc.
Studenou čokoládovou smetanu vyšleháme dotuha a přendáme do ozdobného sáčku. Pavlovy naplníme pařížskou šlehačkou, ozdobíme barevnými vajíčky a nalámanou čokoládou.
ŠPENÁTOVÝ ČTYŘLÍSTEK PRO ŠTĚSTÍ
Nezapomněli jsme ani na milovníky slaného. A pokud mluvíme o svátcích jara, nemůžeme v receptu vynechat také něco zeleného. Na to je špenát přímo dělaný. My ho použili jako náplň do jarního koláče, svou chutí i vzhledem přinese jaro na každý stůl.
Ingredience:
Těsto:
- 250 g hladké mouky,
- 150 g másla,
- 1 lžičku soli,
- voda.
Špenátová náplň:
- 200 g špenátu,
- 1 cibule,
- 1 balíček sýru Philadelphia,
- 2 stroužky česneku,
- sůl,
- pepř,
- bylinky dle výběru.
Nejdříve si připravíme šablonu na listy čtyřlístku, která nám později pomůže při vykrajování těsta. Šablona bude mít dvě části: podstavu ve tvaru listu a proužek rámující list s výškou přibližně jeden centimetr. Ten nám poslouží jako okraj pro náplň.
Troubu si předehřejeme na 180 °C. V míse promícháme mouku se solí, poté přidáme na kostičky nakrájené studené máslo a vše důkladně prohněteme. Těsto by mělo mít konzistenci drobenky. Přidáme vodu a znovu důkladně promícháme až nám vznikne hladké těsto bez žmolků. Z takto připraveného těsta vyválíme půl centimetru silný plát. Z něj pomocí šablony vykrajujeme jednotlivé části. Spodní část listu propícháme vidličkou, aby se korpus v troubě příliš nenafoukl. Poté pomocí vody přilepíme okraj listu. Ze zbylého těsta vytvoříme stonek čtyřlístku. Pečeme přibližně 15 minut, když jsou hotové, musí mít zlatavou barvu. Před plněním necháme upečené listy vychladnout.
Nahrubo nakrájenou cibulku necháme na pánvi zesklovatět. Poté přidáme česnek a špenát, můžete použít mražený i čerstvý. Zalijeme vodou či vývarem a necháme změknout. Když se veškerá voda odpaří, pánev stáhneme z ohně a počkáme, až směs trochu zchladne. Poté přidáme smetanový sýr a důkladně promícháme. Vychladlý korpus naplníme špenátovou směsí a ozdobíme čerstvými bylinkami. Jednotlivé listy zformujeme do tvaru čtyřlístku, ke kterým přidáme předem připravený stonek.
RYCHLOSUŠENKY OD PANA ZAJÍCE
Pokud se řadíte mezi ty, kteří „pečou“ na poslední chvíli, máme pro vás skvělý tip. Jedná se o nepečené zaječí rychlosušenky. Jejich úspěch je ovšem zaručený. Stačí si vybrat své oblíbené sušenky, které převléknete do zaječího kostýmku a máte hotovo.
Ingredience:
- 1 balíček oblíbených sušenek,
- 100 g bílé čokolády,
- 1 balíček marcipánu,
- 1 balíček růžového barviva.
V tomto případě je příprava velice rychlá a snadná. Nejdříve rozpustíme bílou čokoládu, ve které namáčíme sušenky dle vašeho výběru. Čokoládu necháme na sušenkách zatuhnout.
Mezitím si připravíme dekorace z marcipánu. Malou část marcipánu oddělíme a obarvíme na růžovo. Z bílého marcipánu vytvarujeme zaječí tlapičky a kuličku jako ocásek. Z růžového marcipánu poté bříška na tlapičky.
Když jsou sušenky připravené, nalepíme na ně pomocí roztavené bílé čokolády tlapičky a ocásek. Neuběhne ani třicet minut a je hotovo.
Autor: Lucie Brožová
Z naší receptové série si jistě vybere každý. Pokud hledáte více inspirace, můžete se například podívat na recepty z loňského roku, které byly tradičnějšího rázu.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: vikendovepeceni.cz, fresh.iprima.cz, apetitonline.cz
Foto: Lucie Brožová