Dnes již legendární, napříč všemi generacemi oblíbená kniha amerického spisovatele Roberta Fulghuma „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“ slaví třicet let od doby, kdy spatřila světlo světa. Během té doby vykouzlila úsměvy na mnoha tvářích, zapsala se navždy do myslí všech nostalgických čtenářů po celém světě, a dokonce byla přeložena do čtyřiadvaceti jazyků.
Tato útlá knížka, která je autorovou prvotinou, přináší krásné a pravdivé poselství o tom, že všechna pro život prospěšná pravidla, kterými se dospělí řídí, se vlastně naučili již v mateřské školce. První známá kapitola „o školce“ obsahuje jakési životní desatero pro spokojený život. Původně šlo jen o osobní zamyšlení, jež bylo napsáno pro vlastní potěšení a blízkou rodinu. Náhodou se však dostalo na veřejnost a začalo žít vlastním životem. Autor byl osloven nakladatelstvím, a tak se první esej spolu s dalšími přidanými příběhy brzy dočkala knižního vydání a udělala z Roberta Fulghuma v jeho padesáti letech spisovatele.
Jak se dozvídáme v knižní předmluvě, tento slavný a všemi milovaný seznam pravidel visí na chodbách Kongresu Spojených států, na stěnách v amerických školách i vězeňských celách, v nejmodernějších vědeckých laboratořích, v čekárnách u lékaře, ale hlavně doma na ledničkách nadšených čtenářů, což je podle autora největší pocta. Pojďme si tato úsměvná, ale zásadní pravidla připomenout:
O všechno se rozděl
Hraj fér
Nikoho nebij
Vracej věci tam, kde jsi je našel
Uklízej po sobě
Neber si nic, co ti nepatří
Když někomu ublížíš, řekni promiň
Před jídlem si umyj ruce
Splachuj
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře
Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj
Každý den odpoledne si zdřímni
Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni se někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě
Všechno, co potřebujete znát, tam někde je. Slušnost, láska a základy hygieny. Ekologie, politika, rovnost a rozumný život.
Vyberte si kterékoliv z těchto pravidel a řekněte to složitými dospělými výrazy a vztáhněte si na to svůj život v rodině nebo práci, na svou vládu nebo svůj svět, a uvidíte, že to platí, je to jasné a sedí to.
(Robert Fulghum – Vše, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce)
Robert Fulghum se narodil v Texasu, získal několik vysokoškolských titulů a letos oslavil 81 let. Je člověkem mnoha povolání, která jsou pro nás často neobvyklá. Než ho proslavily životní úvahy a příběhy, pracoval například jako kovboj, závodil na rodeu v Texasu, Montaně a Coloradu, živil se také jako barman, pastor nebo pracovník firmy IBM a jako vášnivý cestovatel čtyřikrát objel svět.
Vede kurzy kreslení a je také učitelem hry na kytaru, díky čemuž je součástí kapely The Rock Bottom Remainders, společně s neméně známým kolegou Stephenem Kingem. Během své spisovatelské činnosti vytvářel převážně knihy poskládané z krátkých esejí a také několik románů. Všechny však mají něco společného. Jsou protkané úsměvnými, laskavými historkami ze života, a právě pro jejich opravdovost, autorův nadhled a smysl pro humor si rychle získaly velké množství fanoušků.
Fulghum navíc miluje i Českou republiku, kouzlo hlavního města Prahy a nás Čechy. S posledním románem „Opravář osudů“ z roku 2017, který se odehrává v pražském prostředí, přijel sám autor v rámci projektu LiStOVáNí dokonce do 57 českých měst!
Měla jsem možnost se s ním setkat, což byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Je to nesmírně charismatický starý pán, který rozdává radost a pozitivní energii svým skvělým smyslem pro humor, vypráví příběhy, historky a šíří kolem sebe přátelskou atmosféru. Pokud jste nečetli ještě žádnou z jeho knih, je teď správný čas si nějakou vybrat a konečně si trochu užít jeho úsměvný styl psaní. A hlavně jeho pohledu na život.
Autor: Magdaléna Kramperová
Foto: pexels.com, commons.wikimedia.org