Obnova největšího pražského náměstí je magistrátem hlavního města plánována už od roku 2005. Plány na rekonstrukci byly několikrát předělávány, a proto k jejich schválení došlo až v listopadu minulého roku. Práce na dolní polovině Václavského náměstí by měly začít tento rok na jaře.
Nejvytíženější náměstí v celé České republice se po dlouhém čekání konečně dočká nové tváře. Dosud se oprav dočkalo pouze Národní muzeum, které celému prostoru vévodí. To bylo po ničivém požáru v roce 2016 dlouho rekonstruováno. Nyní přijde řada i na celé 682 metrů dlouhé a 60 metrů široké náměstí. V jeho dolní části bude obnoveno stromořadí a zároveň zde budou vysázeny i nové sazenice. Kromě obnovy zeleně je ve schválených plánech uvedeno, že budou také zvětšeny chodníky a upraven střední pás po celé jeho délce. Kvůli tomu by měl na náměstí platit zákaz stání a mělo by dojít i k omezení provozu.
Kromě vizuálních úprav se náměstí dočká i dvou vylepšení. Na horní polovině bude obnovena tramvajová doprava od Národního muzea do Jindřišské a Vodičkovy ulice. Také zde bude vybudována podzemní vodní nádrž, která bude mít dvě funkce. V jedné části bude zachytávána dešťová voda z náměstí a okolních střech, ta bude následně sloužit na zavlažování zeleně. V druhé části by měl vzniknout akumulačně-retenční systém, který by měl ulehčit stokové síti. Díky tomu by se mohl vyřešit pravidelný problém se zaplavováním vestibulu metra A na stanici Můstek. Projekt na vybudování nádrže vytváří dopravní podnik (DPP) v rámci projektování tramvajové tratě.
Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman, uvedl, že práce by měly začít už v dubnu. Rekonstruovat budou nejdříve spodní část náměstí, tj. od dolní stanice Můstku až po hotel Ambassador. Během roku by se měli práce posunout až po křižovatku s Jindřišskou ulicí. Architektonický projekt na obnovu Václavského náměstí byl vypracován ateliérem Cigler Marani Architects (dnes Jakub Cigler Architekti) a Atelierem DUA v roce 2005. Po skončení archeologických průzkumů začne s rekonstrukcí společnost Hochtief CZ, která dostala celý projekt za úkol. Zatím je plánovaná doba prací stanovena na rok 2022 a celá rekonstrukce vyjde hlavní město přibližně na 326,6 milionu korun.
Autor: Hana Řeháková
Zdroj a foto: ekolist.cz, ct24.ceskatelevize.cz