RECENZE: Pozor, Jsou tam kuny! Zatoulaly se do básniček Robina Krále

Kuny jsou všude, kam se podíváme. Na střechách škol, v klavírech, na pódiích, ve městech, ve vlacích. Možná se vám to zdá jako fantazie, knížka Jsou tam kuny! od Robina Krále vás ale přesvědčí o opaku. Kuna je nepopulárním zvířátkem, to se ale po přečtení básní o těchto tvorečcích změní. Oblíbíte si je, ať jste v jakékoliv věkové kategorii. Dětskou knížku od nakladatelství Meander vám v dnešní recenzi představíme.

Jak už bývá zvykem, knížky pro děti nejsou jen pro děti. Knížka Jsou tam kuny! je dokonalým příkladem toho, že čtení dětem, nebo s dětmi, pobaví i dospělé. Někdy i dospělí potřebují odreagování, a kuny jsou pro to skvělé. Klíčovým faktorem tohoto leporela není pouze fakt, že je knížka celá o kunách. Do kuního světa vás přiblíží zejména kuní básničky od autora knížky Robina Krále a také ilustrace od ilustrátorky Ester Nemjó.

Robin Král má s psaním básniček pro menší již zkušenosti. Na kuních básních je to krásně vidět. V těchto verších vás Král zavede do světa kun a například zjistíme, jak náročný mají kuny život, když se jim rozbije lanovka a musí jít do kopce po čtyřech. Verše jsou velmi originální a chytlavé. Měly by se povinně učit na základních školách.

Velmi originálním prvkem jsou též hrátky se slovy. Proč bychom v takové tematické knížce říkali obyčejná slova jako například univerzita, unikátní nebo dokonalý? Král využil situace a tato slova, ale i další, přetvořil tak, aby se hodila ke kunám. Z těchto zmíněných slov tak vznikají slova mnohem zajímavější a myslím si, že by se měla přidat do pravidel českého pravopisu. Kuniverzita, kunikátní, dokunalý a další slovíčka. Český jazyk je krásný pro tvoření básní.

Co ale zaujme i ty, kteří ještě neumí číst, jsou ilustrace od výtvarnice Ester Nemjó. Ta pro tuto knížku vytvořila ilustrace, které zajisté zaujmou každého človíčka. Využila více uměleckých technik, těm dominují koláže. Kuny tak mají peřiny ze skutečné látky a není jim zima. Někdy knížku vezmu do ruky jen tak a prohlížím si obrázky plné detailů a schovaných kun.

Největší překvapením byla situace, kdy jsem tuto knížku ukázal šestnáctileté sestře. Nemohla kuní leporelo pustit z rukou a už se skoro všechny básničky naučila nazpaměť. To je důkazem, že knížka Jsou tam kuny! je opravdu pro všechny.

Autor: Lukáš Ždan


Zábavných a vzdělávacích knížek pro děti vychází nespočet, a to napříč tematickým spektrem. Příkladem je mimo jiné i dětská verze Nového zákona, která vyšla čerstvě v květnu.


Foto: Lukáš Ždan