RECENZE: Máš smysl pro tumor? Seriál České televize překračuje hranice úspěšnosti

Česká televize minulou neděli uveřejnila poslední díl svého seriálu Smysl pro tumor, který se poprvé představil už loni na brněnském festivalu Serial Killer. Divácky úspěšné dílo sledovalo přes milion diváků. Režisérský počin Terezy Kopáčové o mladém a nadějném Filipu Kalinovi, kterému do života nečekaně vstoupila rakovina, se těší úspěchu i po finále. Šířit osvětu při boji se zákeřnou nemocí pomáhá i mimo obrazovky, a to v rámci projektu Fuck Cancer.

Celkem 1,35 milionu, to je počet diváků, který v průměru viděl každou epizodu seriálu Smysl pro tumor. O obrovském úspěchu tak není pochyb. O tom, co za ním stojí, by se daly vést dlouhé debaty, Kopáčová však přiznala, že při natáčení si štáb vzal velkou inspiraci z belgické předlohy seriálu, obzvlášť pak ze samotného pojetí.

„Nedá se to zkopírovat jedna ku jedné, protože máte české prostředí, český humor, českou psychologii a české herce,“ zmínila pro ČT Kopáčová. Prostředí se přitom rozhodla zasadit do Hradce Králové. „Potřebovali jsme mimopražskou nemocnici, kde jsou špičková pracoviště a špičkové lékařské kapacity. To, že jsme to všechno našli v Hradci, byla obrovská výhra,“ dodala Kopáčová.

Seriál pojednávající o těžkostech, které se pojí s tím, když člověka zasáhne rakovina, vysílala ČT od 7. ledna letošního roku. Na obrazovkách se po dobu necelých dvou měsíců objevoval každou neděli večer. Finále ČT odvysílala 25. února, sledovalo ho 1,2 milionu diváků.

„Ach, tak pá! Smysl pohnul věcmi na správných místech. Mou cestou v něm mě provedl a držel pevně jako svou kameru Pavel Berkovič, tebe si odnáším, a proto to mělo a má smysl. A tobě Filipe, byla to cesta dlouhá, byla naše a byla plná. Jsem pyšná. Přeju ti vše, a to víš. Loučím se s radostí… Mávám všem, kteří do smyslu dali sebe. Tak pá, šílená jízdo!“ komentovala závěrečný díl na svém Instagramu Alžběta Malá, představitelka Hanky. „Finále. Smysl pro tumor 8. díl. Slovo ‚děkuji‘ mi přijde málo,“ shrnul krátce na svém Instagramu Filip Březina, představitel Filipa.

Rakovinou život nekončí, ale začíná

Dějová linka Filipa Kaliny se dotkla mnoha diváků. Coby ambiciózní student medicíny má Filip jediný cíl, stát se neurochirurgem. Úspěšný je nejen ve škole, ale i u dívek, slibnou budoucnost mu však náhle překazí zákeřná nemoc. Filip se tak místo stáže na neurochirurgii musí připravit na nejtěžší boj svého života, boj s rakovinou.

Na své cestě za uzdravením se seznamuje s postarším pacientem Antonínem (Jiří Bartoška), který rovněž bojuje s rakovinou. Toho v nemocnici často navštěvuje jeho vnučka Hanka, k níž Filip po poměrně krkolomném začátku začne chovat sympatie. Velkou roli hraje v příběhu i Filipova rodina, společně se snaží zákeřnou nemoc porazit a užívat si života v novém světle.

Seriál velmi přesvědčivě zachycuje situace, se kterými se musí každý, koho rakovina potká, vypořádat. Málokdy zůstane při sledování divákovo oko suché, emotivní scény jsou ale naštěstí odlehčeny vtipnými segmenty. Cílem je ukázat, že rakovinou život nekončí, ale pro mnohé paradoxně právě začíná.

Celou dějovou linku podtrhávají reálné příběhy lidí, kteří si rakovinou prošli. Na konci každého dílu sdílí své zkušenosti a snaží se glosovat témata, která daná epizoda řeší. Divákovi najednou dojde, že se jedná o příběh s přesahem do reality, rakovina totiž může potkat kohokoli z nás.

Herecké výkony, které vzaly za srdce

Nejen příběh, ale především herecké výkony hlavních představitelů ocenili diváci už po prvním díle. V paměti jim zůstala obzvlášť emotivní scéna z benzínové pumpy. V ní vyholuje představitelka Hanky Filipovi hlavu, protože mu po chemoterapii začaly vypadávat vlasy. Na obrazovce se v duu Březina a Malá střídá smích i pláč.

Na úspěchu seriálu má nemalý podíl i Jiří Bartoška, který se jako „děda Tonda“ stal velmi divácky oblíbeným. Pro Filipa zastává roli pomyslného mentora a „průvodce rakovinou“. Zajímavé dějové linky se divákům dostává i skrze Filipovy rodiče Jarku (Tereza Brodská) a Mirka (Pavel Řezníček), jejichž vztah je stejně komplikovaný jako léčba jejich syna.

Seriál proti rakovině bojuje i mimo obrazovku

Smysl pro tumor vznikl ve spolupráci s projektem Fuck Cancer – ten se dlouhodobě snaží šířit osvětu v oblasti rakoviny mladistvých. Stojí za ním mladí onkologičtí pacienti společně se zkušenými nadšenci a profesionály, kteří projektu věnují volný čas. Jejich cílem je vytvořit prostor, v němž propojí organizace, nadační fondy, odborníky, pacienty a jejich osobní zkušenosti na jedné platformě.

Právě díky úspěšnosti seriálu celý projekt přerostl v právě probíhající kampaň. Podpořit ji můžete také vy sami, například zakoupením slušivé čepice, kterou na obrazovkách nosí i Filip s Hankou.

Autor: Johana Snášelová


Zajímají vás i jiné seriály z dílny České televize? Připomeňte si s námi například Kukačky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: Česká televize, fuckcancer.cz, csfd.cz
Foto: Česká televize, fuckcancer.cz, csfd.cz

Příspěvek vytvořen 23

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy