Recenze: Kniha Svět bez stížností nabízí klíč ke štěstí

Kristýna Michalčíková

„Potkali jsme nepřítele. Jsme to my sami.“ Je jeden z citátů z knihy Svět bez stížností, nad kterými je dobré se zamyslet. Autorem této knihy je pastor unitářské církve Will Bowen. Ten si ve světě všiml jedné věci. Je zde příliš mnoho stížností a každý z nás dennodenně věnujeme spoustu energie zejména negativním událostem, nebo je dokonce sami vytváříme. Problémy zveličujeme, podporujeme a utvrzujeme. Proč to nemůžeme nahradit chválou a pozitivními myšlenkami?

Dnešní svět je pohlcen negativní energií. V novinách nás zajímají rozvody, podvody, krádeže, přepadení a další ne zrovna příjemné věci. Sami se tím obklopujeme. Svět není takový, jaký bychom si ho představovali a jsme natolik zaměřeni na to, co je ve světě špatně. Will Bowen na to ve své knize upozorňuje a podrobně se zabývá myšlenkami a slovy, kterými svůj život dokážeme ovládat. Lidé chtějí být šťastní, ale musí se k tomu dopracovat. Svět bez stížností je návodem na spokojenější život a to je také důvod, proč knížka dosáhla nespočtu kladných ohlasů po celém světě. Během sedmi kapitol si člověk začne uvědomovat, jak často si stěžuje a podle návodu se bude snažit slova změnit z negativních na pozitivní.

Průměrný člověk si stěžuje 15 krát – 30 krát denně, ať už kvůli pozornosti, uznání od druhých, vyvolání závisti nebo třeba k získání nějakého privilegia. Podle autora jde primárně o to, přestat si stěžovat NAHLAS a na to vymyslel 21denní výzvu. V těchto 21 dnech si nebudete stěžovat a jakmile se přistihnete, musíte si tzv. nestěžovací náramek, který dostanete ke knížce, přendat z jedné ruky na druhou a začínáte opět na prvním dni. Ať už jste na třetím, pátém nebo klidně dva dny před cílem. Součástí knihy je několik příběhů lidí, kteří tuhle výzvu splnili a jsou velmi motivující. Některým to trvalo i přes půl roku, než to zvládli. Jakmile hranici 21 dnů překonáte, vytvoříte si návyk. Návyk na to dávat energii pouze tam, kam patří.

Ačkoli je spousta lidí k těmto motivačním knihám skeptická, investice zrovna do Světa bez stížností je dobrou volbou a stojí za přečtení.

Foto: Kristýna Michalčíková

Když už jsme u těch recenzí, co takhle přidat ještě jednu z kouzelnického světa. Přečtěte si na našem webu recenzi na film Fantastická zvířata.