„Nevíš, co chceš.“ Tuhle větu už určitě slyšel každý z nás, stejně jako ji několikrát použil. Většinou je toto osočení adresováno ženám. A my ženy opravdu občas nevíme, co chceme. Nevíme, co se sebou. Za nějakou dobu naopak naprosto přesně víme, co chceme a jsme k nezastavení. A tohle se u nás opakuje a střídá s dalšími různými stavy naprosto přirozeně. Kniha Cyklická žena od Mirandy Gray tvrdí, že se tak děje na základě čtyřtýdenního cyklu, kterým ženy prochází. Součástí cyklu je i menstruace a moderní pohled na ni. Kniha ale není jen o čtení a získání informací, je hlavně o práci se sebou.
Miranda Gray je spisovatelka, umělkyně a podnikatelka. Více než dvacet let zkoumá menstruační cyklus a jeho vliv na různé aspekty v životě ženy. Na toto téma pořádá různé workshopy a pomohla už desítkám žen změnit pohled na menstruaci a sebe samu. Přemýšlí nad tím vším jinak, systematicky. Proč ale další kniha o tom, jak uspět? Argumentuje tím, že je na trhu spousta knih a návodů k dosažení úspěchu a naplnění, ale žádná nebere v potaz to, že ženy fungují jinak než muži. Souhlasím s tím a potvrzuje to i fakt, že knihu Cyklická žena čtou desítky žen napříč světem a jsou z ní nadšené.
Že má žena zhruba 28denní cyklus všichni víme. V knize se dočteme, že tento cyklus se dá rozdělit na čtyři fáze: dynamickou, expresivní, kreativní a reflektivní. Během těchto fází se nám střídá míra energie, emoce, chutě, způsob uvažování a spousta jiných věcí. Máme pořád stejné schopnosti a vlastnosti, ale jsou v každé fázi různě intenzivní.
Protože je kniha rozdělena na teorii a praxi, je věnována celá jedna kapitola vysvětlení, jak s knihou pracovat. Dané informace vás totiž asi až tak nepřekvapí. Nicméně práce s nimi a změna přemýšlení vám může změnit život ke spokojenějšímu já. Každá fáze má pak svoji vlastní část v knize, kde je vysvětleno, co se se ženou v tomto období děje. Zjistíte, že dynamická fáze patří racionálnímu myšlení a fyzické síle. Při expresivní fázi jsme skvělé v porozumění druhým a máme zvýšené přesvědčovací schopnosti. Kreativní fáze přináší kreativitu a intuitivní nápady. Ve fázi reflektivní máme nejvíce sklony pro radikální změny. Na konci popisu a rozboru každé fáze naleznete v bodech stručné shrnutí pro dané období. Shrnutí se skvěle hodí, pokud máte knížku už přečtenou, ale každý měsíc si na začátku fáze přečtete jednotlivé body a zase si znalosti osvěžíte. Usnadňuje to práci s cyklem. Moc se mi líbí následující myšlenka: „Naše síla a moc nespočívá pouze v jedné fázi, nýbrž ve střídání všech našich fází, kdy jedna podporuje druhou a všechny společně utvářejí ženu, jíž jsme.“ Každá z nás má neoblíbenou fázi a naopak jednu, ve které by chtěla zůstat navždy. Důležité je přijmout každou.
Po teoretickém úseku přichází část knihy, kvůli které se vyplatí ji mít doma v pevné vazbě. Jedná se o cyklický měsíční plán. Autorka sepsala seznámení s měsíčním plánem i návod, jak ho používat. Plán je rozepsán den po dni a každý den obsahuje shrnutí, jak se žena může cítit, co jí jde a nejde. Každý den má také tipy pro duševní pohodu, dosažení cílů a efektivnější práci. Zmapujete tedy, v jaké fázi cyklu se nacházíte, nalistujete den a s tím můžete pracovat. Každá žena má samozřejmě jiné vnitřní nastavení během cyklu, a tak nemusí sedět každý den. Nicméně plán je možný odrazový můstek pro vytvoření si své cyklické mapy. Naopak se v něm možná nějaká žena najde do poslední tečky. Když už víte, na jakém principu funguje váš cyklus, můžete tomu přizpůsobit plánování od práce až po odpočinek.
Ten, kdo si myslí, že se tato kniha netýká mužů, je na omylu. Mužům je věnována celá jedna kapitola, kde je krátce popsáno, jak cyklická žena funguje. Autorka to popisuje vtipně, že každý muž má doma čtyři ženy v jednom těle. Nemělo by to být tabu téma v partnerství, protože to může ulehčit komunikaci. Partnera možná uklidní, že protivná nálada za pár dní zmizí a vystřídá ji více pozitivní emoce. Může se na svou ženu i připravit dopředu například čokoládou.
Teoretická část pro mě byla hodně nezáživná, nechtělo se mi ke knize vracet. Když jsem začala číst, tak jsem zvládla sotva jednu kapitolu. Proto oceňuji shrnutí v bodech na konci každé kapitoly. Když ale přišel měsíční plán, tak mě pohltila zvědavost, jestli to funguje. Rozhodla jsem se experimentovat. Každý den jsem si přečetla vždy až večer, abych nebyla ovlivněna tím, co si přečtu. Ve většině dní jsem se našla. Když během dne pociťuji únavu, tak to vnímám a vím, že bych si nejradši zdřímla. Víte, co je super? Když vás k tomu dát si dvacet ponouká i knížka. Ve dny, kdy jsem byla produktivní a vše mi šlo od ruky jsem si to vlastně uvědomila až při tom večerním zamyšlení a přečtení daného dne. Pomohlo mi to uvědomit si, jak skvělý den jsem měla. Jsem názoru, že se jedná o důležitou součást našich životů a je dobře, že ženy budou třeba díky této knize víc vědomě prožívat sebe. Knihu by si měla přečíst každá žena, čím dřív, tím líp. Sama nekončím přečtením a pouštím se na jízdu na cyklické vlně.
Autor: Adéla Sobotíková
Víte jaký je rozdíl mezi láskou a zamilovaností? Anebo že má láska hned několik jazyků? Pokud ne, neváhejte a přečtěte si naši další recenzi.
Foto: Adéla Sobotíková