První vyhraní z kapsy vyhání. Českým biatlonistům se na MS (ne)dařilo

Vstup jako z říše snů. Asi tak by se dal krátce shrnout začátek letošního Mistroství světa v biatlonu ve švýcarském Lenzerheide, jenž proběhlo během uplynulých dvou týdnů. Už první závod přinesl završení několikaletého medailového půstu. Jako poslední s nejcennějším kovem na krku se na stupních vítězů ocitla zlatá Markéta Davidová v roce 2021. Právě ta českému výběru letos chyběla. Šampionát také nabídl nespočet zaváhání předních biatlonových mocností.

Český výběr se ve Švýcarsku představil v osekané sestavě. Na startovní listině byste stále marně hledali Markétu Davidovou, kterou již několik měsíců trápí vyhřezlá ploténka. Mezi ženami se tak představily Tereza Voborníková, Lucie Charvátová, Kristýna Otcovská a Jessica Jislová. Svou premiéru mezi elitou si pak ve štafetě žen odbyly juniorky Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Mezi muži byste naopak neznámá jména hledali jen těžko. Do země helvétského kříže odcestovali Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček, Adam Václavík, Tomáš Mikyska a samozřejmě Michal Krčmář.

Michale, vítej zpátky

Fenomén, veterán, ten, který dovedl smíšenou štafetu reprezentačního výběru na historické druhé místo. Právě Krčmář na Mistroství světa zažil pomyslné zmrtvýchvstání. Ještě před vánoční pauzou si sypal popel na hlavu – jak je jen možné se tak moc výkonnostně trápit? Tyto dny jsou ale pro rodáka z Vrchlabí ty tam, vždyť v závěrečném okruhu tohoto závodu nadělil svému soupeři Justusu Strelowovi z Německa 32 vteřin. Chvála ale patří bezpochyby celému týmu. Jessica Jislová se blýskla téměř bezchybnou střelbou, stejně jako její reprezentační kolegyně Tereza Voborníková. Naopak Vítězslav Hornig ustál kritický moment, kdy musel opravovat při stojce rovnou tři chyby. Zkrátka všechno vyšlo přesně tak, jak mělo.

Po úvodním zisku medaile byla očekávání českých fanoušků nemalá. Poměrně rychle ale následovalo vystřízlivění a návrat do starých výsledkových kolejí. Během následného sprintu žen se do nejlepší čtyřicítky vešla pouze 39. Lucie Charvátová, takže vyhlídky pro stíhačku nebyly zrovna půvabné. U mužů se naopak do nejlepší třicítky dostali Krčmář s Hornigem. Obdobně pak skončili také ve stíhačce. U žen se o 18 pozic vyšvihla Jislová.

Hmatatelná frustrace

Týden po úvodu Mistroství světa zvedla české fanoušky ze židlí další dramatická zápletka, která mohla skončit další pohádkovou medailí. Bylo to právě v nejdelším, vytrvalostním závodě, kdy Krčmář sahal po své první individuální medaili na MS. Právě v této disciplíně jsou chyby na střelnici trestány nejpřísněji, a to jednou trestnou minutou. Do závěrečné položky neměla zmíněná česká legenda ani jednu, závěrečný tlak ale bohužel Krčmář nezvládl, terč minul rovnou dvakrát a v cíli tak nakonec u svého jména viděl číslo 8. Frustrace byla na místě. Zkušený sportovec vzal ale situaci s nadhledem, i když měl očividně slzy na krajíčku.

Za zmínku rozhodně stojí také výkony dalších českých reprezentantů v této disciplíně. Po dvou chybách zapsaly také Tereza Voborníková a Jessica Jislová. Běžecky ale na své soupeřky už tolik nestačily, takže do nejlepší dvacítky nenahlédly. Kvůli těmto výkonům se žádná z  českých žen nekvalifikovala do závodu s hromadným startem pro nejlepších třicet. U mužů se v této kategorii na start postavil alespoň Michal Krčmář.

Vzestup mládí, pád titánů

Ani ostatní týmové disciplíny nebyly z pohledu českého diváka nějak dvakrát pozitivní. Pouze mužská štafeta nahlédla do nejlepší desítky svým úctyhodným šestým místem. U žen ale pozitivně překvapily výkony zmíněných juniorek Plecháčové a Pavlů. Právě tyto dvě mladě naděje na střelnici nezklamaly a dohromady dobíjely pouze šestkrát. Naopak týmové závody byly těmi, kde si Norové zachraňovali své poměrně chudé medailové konto. Ano, reprezentanti této severské země sice posbírali v individuálních závodech šest cenných kovů, oproti předchozím ročníkům se ale jedná o poměrně markantní výsledkový propad.

Už podruhé v řadě navíc Norsko skončilo celkově druhé za vzestupující Francií. Také poprvé za posledních šest let byl počet získaných medailí jednociferný. Třetinu norských medailí k tomu všemu získala norská superstar Johannes Thingnes Bø, který ale po konci sezóny ukončí svoji bohatou kariéru. Naopak Francouzi se mohou jen klanět své hvězdičce Julii Simonové, která dosáhla na nejcennější kov rovnou čtyřikrát. Bohatě ji ale doplňoval také samozvaný nástupce legendy Martina Fourcada – Éric Perrot. Tento rychlý mladík tak tvoří předzvěst vzestupu francouzské reprezentace.

Trápení se ale nevyhnulo ani jiným zemím. Upadající biatlonová mocnost Německo si domů odvezla pouze pět medailí, ještě hůř pak na tom byli Italové. Tato jihoevropská země si odvezla domů pouze jedno stříbro, a to lehce překvapivě zásluhou Tommase Giacomela. Je ale nutné připomenout, že celou letošní sezónu vynechává současná držitelka velkého křišťálového glóbu Lisa Vittozziová, kterou trápí zranění zad.

Z pohledu českého diváka ale bylo i přes jednu medaili Mistroství světa nebývale atraktivní. Spolu s blížícím se potencionálním návratem Markéty Davidové do šampionátu a zbývajícími třemi zastávkami bude zajímavé sledovat počínání české reprezentace v čele s Michalem Krčmářem. Bezpochyby nejatraktivnějšími závody pak budou ty domácí v Novém Městě na Moravě, které budou probíhat od 6. do 9. března.

Autor: Patrik Hlaváč


Pokud nefandíte české biatlonové reprezentaci, přečtěte si článek o turnaji hokejových velmocí 4 Nations Face-Off.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: biathlonworld.com, biatlon.cz

Zdroj foto: biatlon.cz, commons.wikimedia.org

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy