Program, který se zabývá hledáním ztracených organismů, už objevil osm z pohřešovaných druhů

Americká společnost Wildlife Global Conservation, jež díky svému vědeckému výzkumu podporuje biodiverzitu volně žijících živočichů a cílí na jejich ochranu a zachování, spustila v roce 2017 projekt s názvem Pátrání po ztracených druzích. Ve spolupráci s vědci z celého světa tato organizace sestavila seznam 2200 pohřešovaných organismů, mezi nimiž se nachází 25 druhů, jejichž znovuobjevení a zachování je pro náš ekosystém klíčové. Osm z těchto vzácných organismů již bylo objeveno a jejich místo na seznamu tak zaujaly další pohřešované druhy.

Pátrání po ztracených druzích představuje dosud největší úsilí na podporu ochrany ztracených druhů, které se v přírodě neobjevily minimálně deset let, některé však i mnohem déle. Vědci se ale odůvodněně domnívají, že organismy z jejich seznamu dosud nevyhynuly a ve volné přírodě se stále vyskytují. „Úspěšné znovuobjevení ztracených druhů je prvním krokem k zabránění vyhynutí těchto často zapomenutých druhů,“ říká Barney Long, jeden z tvůrců programu. „Jakmile je druh nalezen, ochránci přírody mohou začít odpovídat na kritické otázky týkající se velikosti a zdraví jeho populace, hrozeb pro jeho přežití a řešení jeho ochrany a obnovy.“

Program na jedné straně usiluje o získání finančních prostředků, z nichž by bylo možné financovat vědecké expedice pátrající po těchto organismech. Ztracené druhy by mohly být vyhynulé nebo na pokraji vyhynutí, takže jejich nalezení prostřednictvím těchto expedic je zásadní. Na druhé straně se snaží zvýšit povědomí o současné krizi biologické rozmanitosti na planetě a inspirovat další ochranářská hnutí po celém světě.

Z 25 klíčových druhů, po kterých projekt pátrá, bylo od jeho vzniku v roce 2017 objeveno již osm z nich. Mezi nimi se nachází například Jacksonův horolezecký mlok, první znovuobjevený druh v rámci projektu, který je považován za jeden z největších úspěchů této kampaně. Mlok byl objeven v roce 1970 v džungli Guatemaly, ale od té doby nebyl spatřen. Znovu nalézt se jej podařilo až v roce 2017. Dále můžeme uvést želvu sloní ze souostroví Galapág nalezenou v roce 2019. Ve stejném roce se podařilo znovuobjevit i kančila stříbrohřbetého ve Vietnamu. O významu, dosahu a úspěšnosti tohoto programu tak nemůže být pochyb. Jeho činnost mu ostatně v roce 2020 vynesla i zápis do Guinessovy knihy rekordů za nalezení největšího počtu ztracených druhů.

„Když jsme program spustili, nebyli jsme si jisti, zda někdo znovu objeví některého z volně žijících živočichů na našem seznamu těch nejhledanějších,“ dodává Long, hlavní ředitel ochranářských strategií společnosti. „Každý nový objev nám připomněl, že můžeme najít naději i v těch nejnepravděpodobnějších situacích a že tyto příběhy o přehlížených – ale fascinujících – druzích mohou být mocným lékem na zoufalství.“

Osm již objevených organismů bylo nyní nahrazeno další osmičkou pohřešovaných. Na seznamu se tak nyní nově nachází například myš Togo, ztracená od roku 1890, cesmína Pernambuco, strom z Brazílie naposled viděný v roce 1838, či Fagildův stepující pavouk.

Autor: Nikol Látalová


O tom, jak se posledních pár let vrací do přírody téměř vyhynulé druhy zvířat, jsme vás informovali v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: positive.news, cs.pets-guru.net, globalwildlifecc.org

Foto: medium.com, dpaw.wa.gov.au, myanimals.com, livescience.com

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy