Ekvádor rozšířil chráněnou rezervaci kolem souostroví Galapágy. Splnil tím první krok plánu, na kterém se s dalšími státy dohodl na loňské klimatické konferenci v Glasgow. Rezervace se má zvětšit především kvůli ohroženým druhům stěhovavých živočichů. Vody okolo Galapág se pyšní širokou rozmanitostí nejen mořských, ale i obojživelných živočichů a jejich pestrostí se inspiroval i Charles Darwin ve své teorii.
„Co kdybychom se nepovažovali za pány Země, ale za její ochránce?“ položil otázku v pátek 15. ledna při příležitosti rozšíření přírodní rezervace okolo Galapág ekvádorský prezident Guillermo Lasso. Oficiální jméno nově vzniklé rezervace je Hermandad, což v překladu ze španělštiny znamená bratrství.
Nová mořská chráněná oblast okolo souostroví patří k největším na světě. Guillermo Lasso ji rozšířil o 60 000 km2 a aktuálně je plocha celé rezervace téměř dvě stě tisíc čtverečních kilometrů, rozloha, jakou zaujímá například Bělorusko.
Na summitu ve skotském Glasgow se státy dohodly na vytvoření koridoru pro migraci živočišných druhů, kteří cestují mezi Galapágami a Kokosovými ostrovy. Oblast by měla pomoct v ochraně nejméně pěti kriticky ohrožených druhů. Mořské želvy, kladivouni, žraloci velrybí a další jsou v této oblasti ohrožováni nejen klimatickými změnami, ale také rybolovem.
Rybolov by měl být v jedné polovině chráněných vod zcela zakázán, ve druhé výrazně omezen. Ekvádorská vláda tento krok konzultovala s místními rybáři. Okolo tři sta čínských lodí každoročně loví okolo Galapág olihně, tyto podmínky se ale prozatím jejich činnosti a přítomnosti dotýkat nebudou. Jak působí lov a výskyt čínských lodí na ekosystém Galapág zatím vědci nezjistili.
Ekvádor je, jako spousta dalších zemí, zadlužený. Proto po vzoru jiných chudších zemí využívá finanční operace výměny dluhu za přírodu. Země tak svůj dluh zmenší, pokud bude dodržovat ekologické závazky a zavedená opatření na ochranu přírody. Zároveň musí zveřejnit použité finanční prostředky na zřízení rezervací, tento krok ale prozatím Ekvádor neudělal.
Galapágy se nachází zhruba tisíc kilometrů na západ od Ekvádoru. Skládají se z 234 ostrovů, různých zátok a skalisek. V rámci celého souostroví mohou být obydleny pouze čtyři ostrovy, na kterých se dohromady nachází třicet tisíc obyvatel. V 19. století různorodost druhů na ostrovech inspirovala britského přírodovědce Charlese Darwina k zformulování jeho evoluční teorie. Díky své unikátní fauně a flóře se souostroví na konci sedmdesátých let dostalo na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
Autor: Tereza Bečvářová
Po dlouhých bojích s rybolovem se plejtvák obrovský vrátil zpět do atlantských vod. Přečtěte si více v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: irozhlas.cz, livingstone.cz, denik.cz
Zdroje: ct24.cz, dw.com