Kodaňské ostrovy si mnozí z nás nejspíš představí jako ostrovy nacházející se někde v Severním moři. Nebylo by to tak nereálné, vždyť samotné Dánsko je tvořeno poloostrovem a více než čtyřmi sty dalšími ostrovy. V případě Kodaňských ostrovů se ale jedná o architektonický koncept z dílny dánského studia FOKSTROT, které spojilo síly s australským architektem Marshallem Blecherem a společně přišli s nápadem, jak z nevyužitého přístavu v Kodani vytvořit místo pro obyvatele hlavního města i přírodu jako takovou.
Severské země jsou proslulé kladným vztahem k životnímu prostředí a snahou o udržitelnost ve všech směrech. Projekt Kodaňské ostrovy, anglicky Copenhagen Islands, vznikl v návaznosti na pilotní „ostrov“ CPH-Ø1, který se v kodaňském přístavu objevil už v roce 2018. Jedná se o dřevěnou plošinu o rozloze 20 metrů čtverečních se stromem zasazeným uprostřed. Podobně by pak měly vypadat i další tři konstrukce, které jsou v plánu pro rok 2020. S myšlenkou udržitelnosti a podpory lokálních výrobců se budou ostrůvky vyrábět ručně v loděnicích v přístavu města, pomocí tradičních technik a z recyklovaných materiálů nebo materiálů pocházejících z udržitelných zdrojů.
Jejich využití už potom bude záviset jen na lidech, kteří se na ně odváží vydat, a možností je rozhodně spoustu. Základní myšlenka tkví především v tom, vytvořit nové veřejné prostory, které oživí i méně navštěvované části přístavu. Pro začátek mohou plošiny sloužit jako místo pro odpočinek nebo netradiční piknik s přáteli, ale plány architektů zahrnují i plovoucí kavárny, sauny nebo zahrady. Zároveň se mohou ostrovy přesouvat mezi různými částmi přístavu podle potřeby a měly by se dát propojit i v jeden velký celek, který by se poté mohl využít pro pořádání větších akcí, jako jsou třeba festivaly.
Projekt nezapomíná ani na životní prostředí. Pod každou plošinou by měl být prostor pro mořské řasy, měkkýše nebo ryby a další vodní živočichy. V plánu je i pěstování nejrůznějších travin a stromů, které by byly vhodným útočištěm pro ptactvo a hmyz. Pospojováním více ostrůvků dohromady by se tak daly v budoucnu vytvořit i plovoucí zahrady a parky.
Mimo oživení veřejného prostoru okolo přístavu a symbolického návratu ke „kořenům“ dánského národa, jehož hlavním zdrojem obživy bylo po dlouhou dobu v historii především rybaření, je tento architektonický projekt zároveň i menší kreativní výzvou pro jeho tvůrce. Marshall Blecher a FOKSTROT přesouváním veřejných míst jako jsou kavárny nebo parky pracují s konceptem nového klimaticky odolného urbanismu. V rámci toho tak vytváří možná řešení budoucích problémů spojených s klimatickými změnami, jako je třeba pozvolné stoupání mořské hladiny.
Kodaňské ostrovy rozhodně nejsou prvním eco-friendly konceptem hlavního města dánského království. Za zmínku stojí určitě Maersk Tower od firmy CF Moller Architects, budova laboratoře přidružená ke Kodaňské univerzitě. Je konstruována v souladu s konceptem klimatického urbanismu, a najdeme na ní tak třeba zatravněnou střechu nebo fasádu z pohyblivých měděných okenic, které slouží jako ochrana proti prudkému slunečnímu záření. Koncept Kodaňských ostrovů je tak dalším z inovativních dánských projektů, a získává si zasloužené uznání i celosvětově. Projekt byl nominován na cenu Beazly Designs of the Year udělovanou londýnským muzeem designu a v roce 2018 získal cenu Taipei International Design Awards v kategorii veřejný prostor a sociální design.
Autor: Ema Švingerová
Mezi další zajímavé ekologické projekty patří také předměstí v Utrechtu. Více se o něm dozvíte na našem webu.
Zdroje: wave.rozhlas.cz, copenhagenislands.com, fokstrot.dk, inhabitat.com
Fotografie: marshallblecher.com, fokstrot.dk, inhabitat.com