Plejtvák obrovský se vrátil do atlantských vod

Plejtvák obrovský má v angličtině až poetický název, a to blue whale neboli modrá velryba. Tento savec je současně největší a taky nejhlasitější žijící zvíře na této planetě.  V minulosti se stal mezi rybáři oblíbený natolik, že kvůli rybolovu téměř vyhynul. Vody okolo Jižní Georgie tak zůstaly na dlouhou dobu klidné, velryby nepřipluly do oblasti zpět ani po zákazu lovu velkých kytovců. Letošní rok však přinesl nečekaný zlom.

V letech 1998–⁠2018 v atlantských vodách probíhal specializovaný průzkum. Vědci za celou dobu nicméně spatřili jen jednoho plejtváka obrovského. Tento rok se ale stal pro všechny velmi překvapivým. Mezinárodní výzkumný tým totiž zaznamenal až osmapadesát plejtváků tohoto druhu a početná data z poslechových zařízeních k detekci velrybí komunikace. „Je to vzrušující objev a opravdu pozitivní krok vpřed pro ochranu arktického plejtváka obrovského. Díky tomu, že vody Jižní Georgie jsou označeny jako chráněná mořská oblast, doufáme, že nárůst plejtváků obrovských znamená budoucí pozitivní změnu a že náš výzkum může nadále přispívat k efektivnímu řízení oblasti,“ sdělila serveru The Guardian Jeniffer Jacksonová, vedoucí expedice v roce 2020.

Průzkum původně vůbec nebyl věnován plejtváku obrovskému, ale velrybě černé. Právě při jejím trasování došlo k náhodnému objevu. Do oceánských vod se podle vědců navíc nevrací jen plejtvák obrovský. Výzkumníci zaregistrovali také další ohrožený druh –⁠ velrybu keporkaka.

Zajímavostí zůstává, proč návrat velryb trval tak dlouho. Jednou z teorií je ta, že savci ztratili kulturní paměť, která je k břehům Jižní Georgie přitahovala. Vody zámořského území totiž obsahují velké množství krilu, malých korýšů, které mají velryby velice rády. Po letech lovu a snížení počtu velryb si však generace pravděpodobně už tuto informaci nebyly schopné předat. „Možná teď konečně znovu objevili spíž, je to dobré znamení,“ uvedla pro BBC Susannah Calderanová ze Skotské asociace pro námořní vědu.

Jižní Gerogie je největším a hlavním ostrovem stejnojmenného britského zámořského území na jihu Atlantského oceánu, ke kterému patří i Jižní Sandwichovy ostrovy. V 20. letech byla oblast známá pro svůj průmyslový lov velryb a nejen jich. I přes následný zákaz v 60. letech však docházelo k jejich ilegálnímu lovu ještě dalších deset let.

Autor: Tereza Sládečková


V letošním roce se vědeckým expedicím podařilo objevit i třicet, do té doby neobjevených, mořských živočišných druhů včetně nejdelšího živočicha planety.


Zdroj: theguardian.com, bbc.com

Foto: bbc.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy