Kdo řekl, že nejlepší nápady nemohou vzejít z mladých mozků, nezná Fionna Ferreiru. Tento čerstvý maturant z Irska ve svých osmnácti letech získal už dvanáct vědeckých ocenění, v poslední řadě i prestižní cenu Google Science Fair.
Nadějný vědec se probojoval mezi čtyřiadvaceti soutěžícími se svým projektem nové metody pro zachytávání tzv. mikroplastů ve vodě, což jsou plastové částice v průměru menší než 5 milimetrů. Tyto plastové částice se hromadí v oceánu a mohou se vracet potravinovým řetězcem až ke konzumentům. V současném evropském systému čištění vod se mikroplasty nijak specificky nezachytávají, což byl podmět pro Fionna Ferreiru, aby započal se svým výzkumem. Svou metodou dokázal opakovaně vyčistit znečištěnou vodu z 87 %, a to mu vyneslo Velkou cenu zahrnující stipendium v hodnotě 45 000 dolarů a výlet na Galapágy.
„K tomuto projektu jsem přišel poté, co jsem neustále slyšel o znečištění plasty ve zprávách, a tím, že bydlím u oceánu ve West Corku jsem viděl ty dopady každý den na pláži,“ řekl ke své výhře mladý vědec. „Těším se, až uplatním svůj výzkum a podělím se na řešení problematiky mikroplastů v oceánech po celém světě,“ dodal.
Autor: Lea Schellongová
Zdroj: wave.rozhlas.cz, Pixabay, irishmirror.ie